Якість води є одним з найважливіших факторів здоров'я людини - достатньо лише того факту, що із загальної кількості інфекційні захворювання, пов'язані з водою, становлять близько 80%. Особливо коли тривають бойові дії і ти не знаєш, коли і звідки чекати на нову небезпеку.
В умовах війни доступ до питної води обмежений або навіть неможливий через погіршення санітарно-гігієнічного стану територій, на яких ведуться бойові дії. Коли до зруйнованих обстрілами систем водопостачання додаються неможливість отримати медичну допомогу та нестача медикаментів, складається сприятлива ситуація для виникнення епідемій.
У надзвичайних умовах, в яких опинилися українці через війну, вода має особливе фізіологічне, гігієнічне та епідеміологічне значення. Як підготуватися до можливості її гострого дефіциту та убезпечити себе в умовах, коли питна вода недоступна, – у рекомендаціях, підготовлених кафедрою гігієни, екології та охорони праці Дніпровського державного медичного університету.
Для покращення показників безпеки та якості використовують освітлення і знебарвлення, знезараження, пом'якшення води.
Для очищення та освітлення ми можемо 2-3 години відстоювати воду, використовуючи потім лише 2/3 від загальної кількості та фільтрувати. Якщо спеціального фільтра немає, використовуємо підручні засоби: паперовий рушник, бинт або марлю, складені в кілька шарів, фільтр для кави, шматок тканини не дуже щільної фактури, що пропускає воду. Як фільтр підійдуть пісок, галька або деревне вугілля, загорнуті в тканину. Деревне вугілля при цьому не тільки очищає воду від механічного забруднення, але є і відмінним абсорбентом, і дозволяє знезаразити її.
Знезараження води проводиться фізичними та хімічними способами. Але якщо перші, окрім кип'ятіння, в основному використовуються на очисних спорудах, то другі підходять для знезараження невеликих обсягів води в екстремальних умовах. До хімічних способів належать хлорування, використання препаратів срібла, йоду та інших реагентів.
Хімічні препарати, призначені для знезараження води у польових та домашніх умовах, безпечні для використання. Звісно, за умови застосування сертифікованих засобів – «Пантоцид», «Акватабс». Вони швидко та ефективно очищають воду, мають довгий залишковий бактерицидний ефект.
"Пантоцид": містить не менше 50% активного хлору, кожна таблетка містить 3 мг. Для знезараження води використовуються 1-2 таблетки на 0,5-1 літр води, що має постояти 30 хвилин.
«Акватабс»: випускається у вигляді таблеток із запахом хлору та різним його вмістом. Існує дозування 3,5 мг, 8,5 мг, 17 мг, 0,5 г, 1,67 г, 8,68 г, при розчиненні у воді виділяється 2 мг, 5 мг, 10 мг, 300 мг, 1000 мг, 5000 мг активного хлору відповідно.
Йод: в одному мл 5-процентного розчину йоду міститься 50 мг йоду. Для знезараження одного літра води достатньо 10-12 мг. Тобто потрібно взяти 1 мл 5-процентного розчину на 4 літри холодної води, витримати її у відкритій ємності 30 хвилин. Після закінчення цього часу у воді залишається йод, який нейтралізується аскорбіновою кислотою - 200 мг/1 літр. Можна використовувати і таблетовані форми йоду.
Перекис водню: для знезараження одного літра води потрібно 10 крапель перекису. Після додавання ємність потрібно струсити та витримати 10 хвилин.
Марганцівка: Достатньо 1-2 г перманганату калію на 10 літрів води. Або кілька кристаликів на 1 літр, колір розчину має бути слабо-рожевим.
Срібло має бактерицидну дію, та її перевага для знезараження води не лише у доступності методу. Солі срібла очищають воду від шкідливих бактерій, покращують її органолептичні властивості.
Щоправда, бактерицидна дія срібла немає тривалого ефекту, і за відсутності впливу його солей зростання і розмноження бактерій відновлюється. Крім того, для повноцінного ефекту потрібні великі концентрації срібла.
[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДО РЕЧІ""
Пом'якшення води відбувається за допомогою кип'ятіння, яке ще й зменшує вміст легколетючих компонентів та частинок вільного хлору, знищує хвороботворні мікроби, віруси та збудників паразитарних хвороб. При кип'ятінні осідають колоїдні частки бруду, випадають в осад солі.
У кип'ятіння теж є свої правила: вода кип'ятиться протягом 2-5 хвилин, у крайніх випадках, якщо вона взята з брудного та підозрілого джерела, час кип'ятіння на повільному вогні збільшується до 15-30 хвилин. Після остигання кип'ячену воду потрібно перелити в чисту ємність, закрити кришкою і зберігати не більше трьох годин.
Готовий очищений розчин може зберігатися три доби, але обов'язково у щільно закритій скляній, пластмасовій або емальованій ємності при кімнатній температурі та поза впливом прямих сонячних променів.