Житлові питання нас хвилювали завжди, але у період воєнних дій вони особливо актуальні. Чи можна сьогодні купити чи продати квартиру? Чому відомості щодо відкриття-закриття держреєстрів діаметрально протилежні? Що сьогодні відбувається на ринку оренди ?
"КП в Україні" відповіла на найпопулярніші житлові питання.
Як відомо, доступ до держреєстрів був обмежений після початку російського вторгнення, оскільки зросли ризики втручання в систему російських спецслужб або отримання інформації. Звичайно, доступу у росіян до українських держреєстрів немає, але є інформація, що на окупованих територіях представники ФСБ приходили до співробітників держслужб із вимогою відкрити реєстри. Так що їхнє блокування виявилося дуже доречним.
Крім того, закриття доступу до Державного реєстру прав на нерухоме майно сприяє запобіганню шахрайським схемам привласнення житла.
Одна з найпоширеніших схем у тому, що аферисти перепродають квартиру кілька разів поспіль через фірми-прокладки, після чого відновити її справжньому власнику вже неможливо. Мін'юст уже рекомендував Кабміну встановити обмеження на продаж майна, придбаного менше місяця тому, що ускладнить шахрайство.
Теоретично укласти нотаріальну угоди з купівлі-продажу можна. Проблема у тому, що нотаріус не зможе перевірити власника у реєстрі. А це – ризики насамперед для покупця.
Ні. Наприклад, зараз можна оформити договір купівлі-продажу автомобіля. Відповідний реєстр відкритий та адмініструється Міністерством внутрішніх справ.
Якщо говорити про нерухоме майно, то сьогодні відкрито реєстри для реєстрації новобудов. Це пояснюється тим, що при пошкодженні або руйнуванні новобудови інвестор зможе отримати компенсацію лише в тому випадку, якщо за ним зареєстровано право власності на цю нерухомість. Експерти вважають, що під час реєстрації нового майна ризик шахрайства мінімальний.
А ось операції із землею зараз неможливі: Державний земельний кадастр не працює.
Про те, що сьогодні відбувається із держреєстрами, днями розповів міністр юстиції Денис Малюська в інтерв'ю «Радіо Свобода». За його словами, міністерство працює над тим, щоб повернути можливість проведення угод та реєстрацій купівлі-продажу нерухомості, як у довоєнний період, протягом місяця. Звичайно, йдеться про угоди тільки на тих територіях, де бойові дії не ведуться.
При цьому, наголосив Малюська, доступ до реєстру буде не у всіх нотаріусів, а лише у тих, «хто не траплявся на незаконних діях раніше». Критерії доступу нотаріусів до реєстру буде визначено постановою Кабміну.
Відкриття держреєстрів означає пожвавлення ринку житла лише теоретично, але в практиці, швидше за все, все буде інакше.
Як зазначила у коментарі «КП в Україні» столичний ріелтор Марина Кольцова, велика ймовірність того, що через падіння цін на нерухомість в Україні багато власників, які планували угоди до війни, зараз почнуть знімати об'єкти з продажу.
– Думаю, що більшість залишаться в режимі очікування зростання цін, – каже ріелтор. - За безцінь квартири продаватимуть лише в крайньому випадку. Так що наш ринок гальмують все ж таки не так закриті реєстри, як бойові дії та невизначеність.
Крім того, продовжує експерт, війна змінила критерії вибору житла. Наприклад, сьогодні в містах, які пережили обстріли та бомбардування, покупців буде важко спокусити панорамними вікнами та гарними краєвидами.
Частина квартир, які знімуть із продажу в очікуванні зростання цін, вийдуть на ринок оренди. Це може знизити вартість оренди у великих містах.
Втім, орендоване житло дешевшає вже зараз. І якщо в перші тижні війни вартість оренди на заході країни відлітала в небеса, то через два місяці ціни пішли вниз. Потік внутрішніх переселенців вичерпується, багато українців повернулися додому, причому не в останню чергу саме через те, що закінчилися гроші на оренду. До того ж багато хто хоче зустріти Великдень удома.
Експерти ринку нерухомості вважають, що вже до літа ціни на ринку оренди максимально наблизяться до довоєнних. Тобто в західних областях вони знизяться, а в містах, які були недалеко від бойових дій – наприклад, а тому ж Києві – трохи підростуть. Якщо не буде чергової ескалації конфлікту, внутрішні переселенці повернуться додому і ажіотажний попит на заході країни зійде нанівець.
Не варто скидати з рахунків і той факт, що два місяці війни виснажили українські гаманці. Кількість платоспроможних українців зменшується з кожним днем.