Завантажити ще

Столичний ринок оренди: як паніка вплинула на попит та ціни

Столичний ринок оренди: як паніка вплинула на попит та ціни
Фото: Гусаков Вячеслав/УНИАН

Паніка у зв'язку зі чутками про можливу активізацію військового конфлікту розбурхала валютний ринок, підштовхнула зростання цін на продукти та туристичні послуги, а також пожвавила інтерес до ринку оренди у Львові.

А як позначилася інформаційна істерика на вартості столичних квартир і чи стали вони дешевшими? У цьому питанні «КП" в Україні» розбиралася разом із експертами та орендодавцями.

Далі розмов справа не пішла

Розповідаючи про те, як новини про майбутню війну сколихнули львівський ринок нерухомості, місцеві рієлторські агенції констатували: потенційні клієнти багато запитують, але поки що не їдуть. Тобто чутки про те, що Київ спорожнів, бо всі кинулися до Львова, м'яко кажучи, не відповідають дійсності.

Ніхто не сперечається з тим, що кількість дзвінків львівським рієлторам справді зросла. На сході та в центрі країни ситуація і справді була дещо нервозною. Цілком природно, що люди хотіли дізнатися, що на них чекає на новому місці «в разі чого». Але масових переїздів так і не сталося.

У столичних рієлторських агенціях у цей же час спостерігалася дзеркальна ситуація: люди дзвонили та дізнавалися, чи не знизилися ціни на оренду у Києві у зв'язку з останніми новинами.

– Орендарі, які вже винаймають житло у Києві, цікавилися, чи є у них шанс на те, щоб на тлі негативного інформаційного фону зняти аналогічне житло дешевше, – каже столичний рієлтор Марина Кольцова. – Але, наскільки мені відомо, така нагода так нікому й не трапилася – ціни були незмінними. Це пов'язано з тим, що, по-перше, паніка була все ж таки дуже короткою і ринок просто не встиг відреагувати, навіть якби й хотів. По-друге, в українців до панічних новин сформувався доволі стійкий імунітет. І по-третє, столичним орендодавцям знижувати ціни невигідно – надто високі витрати. Тож вони, скоріше за все, на деякий час «заморозять» свої квартири, ніж здаватимуть їх за низькими цінами. Викидних цін на оренду у столиці не буде ніколи.

Що з пропозицією та цінами

У січні на столичному ринку оренди спостерігався повний штиль, і у першій половині лютого ситуація практично не змінилася.

За даними порталу Address.ua, медіанна ціна оренди житлової нерухомості Києва у січні 2022-го залишилася на рівні попереднього місяця і знизилася на 10% відносно січня 2021-го.

Як завжди, найбільше пропозицій зосереджено у категорії однокімнатних квартир – за даними порталу Address.ua, на них припадає 44% від загальної кількості пропозицій, представлених у базі. Пропозиція по двокімнатним квартирам становила 38%, трикімнатним – 15%, а 3% оголошень пропонують багатокімнатні квартири, вільні для заселення.

Треба сказати, що тут у власників та орендарів квартир – повна гармонія. 43% запитів від бажаючих винайняти квартиру припадає на однокімнатні квартири, 35% - на двокімнатні, 18% потенційних орендарів шукають для оренди трикімнатні квартири, а багатокімнатне житло цікавить лише 4% квартиронаймачів.

Найдорожчим київським районом для оренди традиційно залишається Печерський, де середня вартість оренди однокімнатної квартири становить 654 долари на місяць. У Шевченківському та Голосіївському районах можна зняти "однушку" за 430-470 доларів. А найдешевшим для оренди є Деснянський район, де однокімнатні квартири пропонують по 300 доларів. 

Незважаючи на те що січень традиційно один із найменш активних місяців на ринку довгострокової оренди, квартири на здавання тут не затримуються. Наразі період експозиції однокімнатних квартир становить 12 днів; щоб здати в оренду двокімнатну квартиру, в середньому потрібно 15 днів, а трикімнатні квартири здаються протягом 18 днів.

Житло не простоює

Безпосередні учасники ринку погоджуються: у Києві все спокійно. Так, Олександр, який здає у столиці три квартири у довгострокову оренду, жодної паніки з боку орендарів не помітив.

- Два роки тому, коли розпочиналися локдауни, двоє з трьох моїх орендарів попросили знизити орендну плату, і я тоді пішов їм назустріч: одному знизив вартість оренди на 30% на три місяці, іншому – на 20% на п'ять місяців, - розповідає Олександр. – Наразі нічого подібного не було – люди живуть та працюють. Один із орендарів, який трудиться у закордонній компанії, питав теоретично, чи можна буде «заморозити» житло, якщо його евакуюють на місяць, але в результаті від'їзд так і не відбувся.

Ірина, яка здає подобово однокімнатну квартиру, також каже, що житло не простоює.

- До 13 лютого у нас жили гості з Ізраїлю, які зі зрозумілих причин взагалі до всього цього галасу ставляться дуже спокійно, - каже Ірина. – Коли ми прощалися і я запросила приїжджати наступного разу, оскільки наразі не найспокійніший час для відвідування України, вони лише знизали плечима і сказали, що їм все сподобалося і жодного занепокоєння вони не відчували. Вони раді вже тому, що не доводилося вночі підхоплюватися за сигналом повітряної тривоги.

За словами Ірини, якщо судити з її квартири, то два дні – 14 та 15 лютого – на ринку спостерігалося затишшя, але вже вранці 16 лютого її квартиру забронювали на три тижні гості з Білорусі.

До речі, ціни за оренду Ірина не лише не знижувала, а навіть ще й трохи підняла – із 28 до 30 доларів на добу.

Рієлтори та досвідчені орендодавці очікують, що вже з початку березня в Києві почнеться сезонне зростання попиту на оренду і, відповідно, невелике зростання цін. Втім, цінового сплеску ніхто не чекає: фахівці кажуть, що можливе лише точкове підвищення цін для найпривабливіших об'єктів.

В ТЕМУ

За два пандемічні роки ціни на квартири зросли у півтора рази

За останні два роки вартість житлової нерухомості у містах-мільйонниках збільшилася від 25% до майже 50%. За даними аналітичної служби "OLX Нерухомість", у середньому ціни на житло на вторинному ринку Дніпра, Львова, Одеси та Харкова зростали у діапазоні 20-33%. Найдешевші квартири на початку 2022 року пропонували в Одесі (у середньому – $39,3 тис.), а найдорожчі – у Львові ($48,5 тис.). Серед будинків, які здали в експлуатацію після 2011 року, найбільший стрибок цін від початку пандемії стався у Харкові – у півтора рази.

Що стосується столиці, то вартість квартир зросла на 23-38% у всіх типах будинків, але найдорожчою залишається нерухомість у житловому фонді від 2011 року. Квартири тут коштують від $83,4 тис. за однокімнатну до $210,1 тис. за трикімнатну.

Аналітики пояснюють: подорожчання квартир навіть під час пандемії пояснюється тим, що нерухомість традиційно є одним із основних видів інвестування для українців. Очікується, що цього року ціни продовжать зростати: окрім попиту, який прямо впливає на ціну квадратних метрів, на динаміці позначаються і зовнішні фактори - вартість будматеріалів, палива, а також валютний курс.