24 травня
Завантажити ще

Чи заберуть у депутатів ОПЗЖ мандати, і що вони робитимуть у Раді

Чи заберуть у депутатів ОПЗЖ мандати, і що вони робитимуть у Раді
Фото: УНІАН

Ще три тижні тому президент Володимир Зеленський оголосив про те, що РНБО на час воєнного стану призупиняє діяльність проросійських партій. До чорного списку потрапила і парламентська партія «Опозиційна платформа – За життя». Відкритим залишалося питання, як рішення вплине на парламентську фракцію ОПЗЖ. І ось 14 квітня суспільство отримало відповідь. Фракції ОПЗЖ більше немає. Відповідне рішення оголошено на останньому пленарному засіданні Верховної Ради.

Але лишилися питання.

1. Чому розпустили фракцію?

Будете здивовані, але припинення діяльності фракції безпосередньо не залежить від рішення РНБО про зупинення діяльності однойменної партії. Декілька юристів в унісон пояснили «КП в Україні», що тимчасове призупинення діяльності партії (і не має значення її назва), не може автоматично спричинити розпуск фракцій, які створили депутати, обрані за списками цієї політсили.

Законом передбачено лише один варіант припинення діяльності фракції – саморозпуск (всі інші причини можна оскаржити у судовому порядку). Якщо кількість депутатів у фракції стає меншою, ніж кількість парламентаріїв у найменшій фракції, то вона розпадається. (Пояснимо. З початку скликання формуються фракції. Кількість найменшої фракції – визначальна. Допустимо-21 депутат. Якщо протягом п'яти років роботи з якоїсь фракції вийдуть депутати та їх кількість стане 20, то фракція розпадеться). А останнім часом ми були свідками масової еміграції депутатів від ОПЗЖ.

2. Чи втратять депутати від ОПЗЖ мандат?

Ні! Існує сім причин, через які народний обранець може втратити мандат:

- за власним бажанням;
- якщо є обвинувальний вердикт суду;
- суд визнав депутата недієздатним або безвісти зниклим;
- у разі припинення громадянства України або виїзду на ПМП до іншої країни;
- якщо слуга народу поєднує діяльність депутата з іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької та творчої);
- якщо парламентарій не увійшов до фракції політсили, за списками якої було обрано до Ради;
- Смерть депутата.

Як бачимо, серед цих підстав немає такого, що депутат втрачає свої повноваження у разі припинення діяльності фракції, до складу якої він входив.

3. У якому статусі депутати колишньої ОПЗЖ далі працюватимуть у Раді?

Є два варіанта. Перший – вони продовжать парламентську діяльність як позафракційні депутати. Другий – депутати від ОПЗЖ можуть утворити депутатську групу.

Другий варіант найімовірніший. Парламентарі з депутатської групи вагоміші за статусом, ніж просто позафракційні депутати. Лідер депутатської групи завжди присутній на засіданні погодради Верховної Ради, тобто має право та можливості диктувати порядок денний парламенту (пропонувати законопроекти для включення до порядку денного для голосування). Якщо робота Ради входить у клінч, то до кабінету спікера на політичні консультації звуть лідерів (представників) фракцій та депутатських груп.

З позафракційними парламентаріями не особливо радяться під час кулуарних політичних домовленостей. До того ж під час традиційної півгодини заяв та звернень перед кожним пленарним засіданням представникам фракцій та депутатських груп залізобетонно дають слово з парламентської трибуни.