4 листопада
Завантажити ще

Чому посольства почали повертатися до Києва

Чому посольства почали повертатися до Києва
Фото: google.com/maps/Leba Kna

Закордонні посольства низки країн, які виїхали з Києва до початку війни, поступово повертаються до столиці України. Ще перед повномасштабним вторгненням Росії багато посольств переїхали з Києва до Львова. У місті прийняли орієнтовно 100 посольств. Проте все частіше йдеться про їхнє повернення до столиці.

Першим повернулося посольство Словенії

«Посол Боштьян Лесяк благополучно прибув до Києва, де розпочне роботу як тимчасовий повірений у справах Республіки Словенія в Україні. Місто порожнє, вдалині чути сигнали тривоги та вибухи, в іншому життя у тих, хто залишився в столиці, йде нормально», - повідомили у диппредставництві цієї країни.

7 квітня до української столиці повернувся посол Литви Вальдемарас Сарапінас. Перший час у Києві працюватимуть шість литовських дипломатів та співробітників.

Цього ж дня відновили роботу у посольстві у Києві латвійські дипломати. Посол приєднається до них після консультацій у Ризі, повідомив міністр закордонних справ Латвії Едгарс Ринкевичс. Крім того, додають, що найближчими днями планує повернутися до української столиці й посол Естонії. Раніше посольства балтійських країн евакуювалися до Львова.

Як повідомляє туристичне видання Haberturk, усі співробітники посольства Туреччини, які перед початком російського вторгнення виїхали до Чернівців, повернулися до Києва та виконують свою дипломатичну роботу. Турецький персонал прибув до міста під посиленими безпековими заходами. До речі, дипломатичне представництво Туреччини, як повідомляють місцеві ЗМІ, було останнім посольством, яке залишило Київ.

Представництво Євросоюзу також відновлює свою роботу у Києві. Про це заявив глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель під час поїздки із головою Єврокомісії до Києва. Як повідомляє німецьке видання Spiegel, посол ЄС в Україні Матті Маасікас також перебуває у поїзді делегації Єврокомісії, який має прибути до Києва у п'ятницю. Він відновить роботу в українській столиці із невеликою командою.

Варто зазначити, що посольства представляють країни, у яких склалися дружні відносини з Україною. І вони надають усіляку допомогу нашій країні. Естонія та Латвія передали Україні партію летальної зброї для захисту від російського вторгнення. Україна отримала протитанкові ракети, гаубиці, протитанкові міни, безвідкатні протитанкові гармати, автоматичну зброю, боєприпаси, одноразові гранатомети й ручні гранати.

Туреччина ще перед війною поставила Україні безпілотники «Байрактар», які завдають серйозної шкоди ворогові. Окрім цього, ця країна бере участь у посередництві між Росією та Україною. Словенія надала Україні шоломи для військових, гвинтівки та боєприпаси для допомоги у відображенні збройної агресії РФ, а також приймає українських біженців.

Президент Володимир Зеленський привітав сміливість дипломатів та наголосив, що відновлення нормальної роботи диппредставництв є чітким сигналом для агресора.

«До столиці повертаються дипломатичні представники інших країн. Вчора – посольство Туреччини. Сьогодні – посол Литви. Раніше у Києві відновило роботу посольство Словенії. Нормальна робота посольств – це чіткий сигнал агресорові про те, що Київ – наша столиця», – наголосив він.

Думка експертів

Олег Саакян, політолог:

- Повернення посольств до нашої країни означає те, що вони вважають Київ безпечним місцем і що захопити його не вдасться. Окрім цього, це акт підтримки України. А також це спроба дипломатично капіталізувати своє повернення. Тобто ті, хто першими повернуться до Києва, вважатимуться нашою країною своїми надійними партнерами. Провідні західні країни не повертають своїх посольств за вимогами їхнього протоколу безпеки. Ймовірно, вони ще не вважають ситуацію у Києві безпечною. І в них більш інертні бюрократичні машини, які не дозволяють це зробити швидко.

Володимир Фесенко, політолог:

- Кожна країна ухвалює рішення самостійно, і тут немає спільної позиції. Ті, хто вважають, що ризики зберігаються, поки що не поспішають повертатися. Хтось налаштований більш оптимістично – приїжджають. Повертаються ті, хто вважає, що ситуація стабілізувалася та ризиків для роботи посольств наразі немає. Ну і це прояв більш активної проукраїнської позиції, довіри до України та впевненості у тому, що ситуація стабілізується. Щодо великих держав, то в них поки що такої впевненості немає. Враховують загострення їхніх стосунків із Росією. Можливо, є побоювання, що якщо до Києва повернуться їхні посольства, то вони можуть зазнати ракетного обстрілу.