Європейські держави вирішили вислати ще одну велику частину російських дипломатів зі своїх країн.
Міністерство закордонних справ Німеччини ухвалило рішення вислати із країни «значну кількість» співробітників російського посольства у Берліні.
«Фотографії з Бучі свідчать про неймовірну жорстокість російського керівництва та тих, хто стежить за його пропагандою, про прагнення до знищення, яке не знає меж. Ми маємо побоюватися подібних картин із багатьох інших місць, окупованих російськими військами в Україні. Ми повинні протистояти цій нелюдяності силою нашої свободи та нашої людяності», - заявила голова німецького МЗС Анналена Бербок.
У німецькому МЗС не назвали конкретної кількості дипломатів, яких збираються вислати. За інформацією Spiegel, Німеччина вишле 40 співробітників російського посольства, вони повинні залишити країну протягом 5 днів.
Франція та Італія слідом за Німеччиною готуються вислати близько 30 російських дипломатів. Литва 4 квітня вирішила знизити рівень дипломатичного представництва з Росією та наказала послу РФ залишити країну. Польща прийняла рушення видворити із країни 45 російських дипломатів. Раніше Бельгія, Нідерланди, Ірландія та Чехія також оголосили про видворення співробітників російських посольств.
Заступник голови Ради Безпеки Російської Федерації Дмитро Медведєв відреагував на висилку російських дипломатів із низки європейських країн. Він заявив, що відповідь РФ буде симетричною і руйнівною для двосторонніх відносин. «Якщо так триватиме, можна повісити амбарні замки на західні посольства, всім дешевше буде», - сказав він.
Дипломати мають недоторканність у тих країнах, де вони працюють. Це означає, що їх неможливо переслідувати згідно із законом. При цьому їх можна позбавити права перебування на території приймаючої країни, якщо вони порушують закон, якимось іншим чином налаштовують проти себе країну, в якій працюють, або навіть у разі загострення двосторонніх відносин.
Як розповіли «КП" в Україні» джерела у дипломатичних колах, правила взаємовідносин між країнами визначаються Віденською конвенцією про дипломатичні відносини. Відповідно до статті 9 конвенції, приймаюча країна може будь-коли і з будь-якої причини оголосити дипломата персоною нон-грата. Це означає, що цю людину у цій країні більше бачити не хочуть. Уряд приймаючої країни вирішує, хто з дипломатів має виїхати, а хто може лишитися.
Після цього посла тієї країни, чиїх дипломатів хочуть вислати, викликають до МЗС приймаючої країни та повідомляють усно. Також можуть надіслати письмову ноту або викликати та вручити ноту, в якій вказують термін на збори — це може бути як "до кінця тижня", так і "протягом 24 годин". Єдиного закону, який наказує, як саме це слід робити, немає.
При цьому держава перебування може без мотивації повідомити акредитуючу державу, що голова представництва або будь-який з членів дипломатичного персоналу представництва є персоною нон грата чи будь-який інший член персоналу представництва є неприйнятним.
Дипломат, якого висилають, зобов'язаний виїхати у відведений йому термін. Відмова сприймається як порушення міжнародних угод і може спричинити ще більші ускладнення у відносинах країн. При цьому дуже рідко дипломат, оголошений персоною нон-грата, може повернутися до країни, з якою стався конфлікт.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що висилка російських дипломатів має дві причини.
– Насамперед це емоційна реакція Європи на «різанину у Бучі», яка шокувала увесь цивілізований світ. Це є підтвердженням посилення конфлікту між Заходом та Росією, що добре для України, - вважає політолог.
А з іншого боку, вважає експерт, це може бути реакція на активізацію російських спецслужб, які працюють під дипломатичним прикриттям. Таке було й раніше, але наразі через війну в Україні увага до їхньої роботи багаторазово посилилася.
- Європа вирішила піти шляхом найменшого опору. Не реагувати на події у Бучі вони не можуть, але й не хочуть запроваджувати нові санкції проти Росії, наприклад, відмовитись від російських газу та нафти. Зеленський після Бучі просив зброю, а Захід відреагував суто символічно – вислав російських дипломатів. Україні це, окрім моральної сатисфакції, нічого не дає, – вважає політолог Олексій Якубін.