Міжнародний суд ООН у Гаазі ухвалив рішення про запровадження тимчасових заходів щодо РФ у справі про розв'язану війну в Україні. Так, зокрема, суд у своєму рішенні ухвалив, що Росія має негайно припинити війну на території України, яку розв'язала 24 лютого. А також будь-яким російським військовим чи регулярним озброєним підрозділам не можна робити кроки щодо продовження агресії.
Нагадаємо, що розгляд справи про "геноцид" ініціювала Україна після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого, щоб спростувати надуману причину Москви для вторгнення. Тоді в Кремлі заявили про наявність нібито "актів геноциду" у Донецькій та Луганській областях. Таким чином, Україна заперечила підстави РФ для війни. У позові України йдеться, що саме Росія під час війни в Україні порушила конвенцію про геноцид.
На рішення Міжнародного суду в Гаазі вже відреагував президент Володимир Зеленський. "Україна здобула повну перемогу в справі проти Росії у Міжнародному суді ООН. Суд зобов'язав РФ негайно припинити вторгнення в Україну. Наказ є обов'язковим для виконання Росією згідно з міжнародним правом. Ігнорування рішення приведе РФ у ще більшу ізоляцію", - повідомив український президент.
А глава українського МЗС Дмитро Кулеба пояснив, що дає Україні рішення суду в Гаазі. Рішення суду є юридично зобов'язуючим відповідно до норм міжнародного права.
, – наголосив Дмитро Кулеба
Кулеба констатував, що на останній стадії розгляду справи вирішуватиметься питання репарацій, додавши, що не сумнівається, що й тут Україна переможе, і, зрештою, грошима Росія також заплатить.
Міжнародний суд є головним судовим органом ООН. Він вирішує суперечки між державами. А притягувати до відповідальності людей, винних у війні в Україні, має Міжнародний кримінальний суд (МКС).
Вадим Карасьов, політолог:
– Це рішення суду дає Україні політичні, юридичні та моральні важелі впливу на Росію. Адже це Міжнародний суд ООН, який вимагав припинити війну в Україні. Це також може бути попередня підготовка до більш серйозних юридичних акцій проти Росії. Наприклад, можна вже говорити про створення Міжнародного трибуналу, який би судив військові злочини Росії. Тим більше, що факти про це зараз збираються як офісом генпрокурора України, так і прокурором Міжнародного кримінального суду в Гаазі Карімом Ханом, який зараз перебуває в Україні. Крім цього, рішення суду в Гаазі далі може відкрити судові перспективи щодо арешту російської власності за кордоном. Загалом, рішення суду в Гаазі – це політико-юридичний акт, який відкриває досить широкі перспективи для більш серйозних рішень щодо Росії.
Антон Кучухідзе, експерт-міжнародник:
- Рішення Гааги – це юридичне визнання факту військової агресії Росії, що буде основою для майбутніх судових процесів проти Росії у міжнародних судах щодо компенсації збитків Україні. Це знакове рішення та перший крок до великих справ проти Москви, щоб змусити її виплачувати ці збитки. Крім того, фіксація на міжнародно-правовому рівні військової агресії також відкриває можливість для Міжнародного трибуналу проти військових злочинів Росії. Крім того, наявність рішення суду в Гаазі - це додатковий механізм для того, щоб вимагати від наших західних партерів нових санкцій проти Москви.