22 грудня
Завантажити ще

Нове народження свободи та добрий урок для Китаю: що прогнозують футурологи про війну в Україні

Нове народження свободи та добрий урок для Китаю: що прогнозують футурологи про війну в Україні
Фото: REUTERS/Кай Пфаффенбах

Футурологи та експерти дають свої прогнози щодо подальшого розвитку подій в Україні

Це поки що не Третя світова війна

Доктор комп'ютерних наук Кіра Радинські, яка розробляє моделі прогнозування подій на основі пошуку в інтернеті, заявила, що «поки ще не сталося достатньої кількості подій, щоб побудувати модель прогнозу Третьої світової». Але це цілком можливо у майбутньому.

«Якщо, скажімо, конфлікт пошириться на Фінляндію, то все скінчено. Норвегія зрозуміє, що вона на черзі. У цьому випадку війська НАТО будуть змушені атакувати. До них приєднаються американці. Великобританія визнає за необхідне диктувати свою волю. Все завжди починається з локального зіткнення між двома країнами», - заявила вона в інтерв'ю ізраїльському виданню Calcalist.

Експерт британського аналітичного центру Chatham House Матьє Булег також вважає, що «ані Франція, ані Великобританія не оголосять війну Росії, якщо не відбудеться непередбачена ескалація».

Інший ізраїльський футуролог Юваль Ной Харарі, вважає, що Володимир Путін рухається до історичної поразки.

«Проливаючи дедалі більше української крові, Путін робить усе, щоб його мрія (відновлення імперії. – Прим. ред.) ніколи не здійснилася. На свідоцтві про смерть Російської імперії буде не ім'я Михайла Горбачова, там буде ім'я Путіна. Горбачов дозволив українцям і росіянам почуватися братами та сестрами, Путін же зробив їх ворогами і домігся того, що українці визначатимуть себе в опозиції до Росії», - написав він у своїй колонці для The Guardian.

Військовий експерт із Центру військово-морського аналізу США (CNA) Майкл Кофман прогнозує, що Україна може перемогти Росію, але війна ще далека від завершення.

«Мета, поставлена Кремлем у цій війні (зміна влади в Україні), ймовірно, не може бути наразі досягнута. Прийняту Путіним стратегію слід визнати невдалою. Я не очікував таких провалів та низького тактичного рівня російських військ. А від військових результатів залежить, наскільки суттєво Москва зменшить планку початкових політичних запитів на майбутніх переговорах. Економічна криза, спричинена санкціями, принизлива поразка у цій війні стануть політично руйнівними для режиму Путіна», - резюмує Майкл Кофман.

Експерт вважає, що російські збройні сили зазнали значних втрат, найближчими тижнями їхній бойовий потенціал буде виснажений, і їм буде потрібна оперативна пауза. Але це не покладе край війні: припинення вогню часто використовується для переозброєння, реорганізації та поповнення запасів. Ми в найпершій фазі війни, а вона буде продовжуватися певний час, робить свій прогноз Майкл Кофман.

Крах росіян буде раптовим та катастрофічним

А відомий американський футуролог, філософ, політолог і публіцист, професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма дав прогноз щодо наслідків для РФ після вторгнення в Україну. Прогнози Фукуями з 12 пунктів опублікував онлайн-журнал American Purpose.

  1. Російське планування було некомпетентним, заснованим на помилковому припущенні, що українці налаштовані прихильно до Росії і що їхні збройні сили зваляться одразу після вторгнення. Російські солдати взяли парадну форму для маршу перемоги, а не додаткові боєприпаси та пайки. Наразі Путін направив на цю операцію більшу частину всіх своїх збройних сил - він не має величезних резервів сил, які міг би залучити до участі в битві. Російські війська застрягли за межами різних українських міст, де вони стикаються з величезними проблемами із постачанням та постійними нападами українців.
  2. Крах їхнього становища швидше буде раптовим і катастрофічним, ніж повільним у межах війни виснаженням. Армія у польових умовах досягне точки, коли її не можна буде ані забезпечити, ані вивести, і бойовий дух випарується. Принаймні на півночі. Росіяни почуваються краще на півдні, але ці позиції буде важко утримати, якщо північ звалиться.
  3. До того, як це станеться, дипломатичне рішення війни неможливе. Не існує мислимого компромісу, прийнятного як для Росії, так і для України з огляду на понесені ними на даний момент втрати.
  4. Рада безпеки ООН ще раз довела свою безрезультатність. Єдиною корисною річчю було голосування на Генеральній асамблеї, що допомагає виявити поганих чи ухильних гравців у світі.
  5. Обидва рішення адміністрації Байдена не оголошувати безпольотну зону та не допомагати перекидати польські МіГи були правильними. Набагато краще позбавити Москву приводу, що на них напало НАТО, а також уникнути всіх очевидних можливостей ескалації. Зокрема, польські МіГи мало додадуть до можливостей України. Набагато важливіше постійне постачання «Джавелінів», «Стінгерів», «Байрактарів», медикаментів, обладнання зв'язку та обмін розвідданими. Я припускаю, що українські сили вже спрямовуються розвідкою НАТО, яка діє за межами України.
  6. Ціна, яку платить Україна, безперечно, величезна. Але найбільшої шкоди завдають ракети та артилерія, з якими ані МіГі, ані безпольотна зона нічого не зможуть вдіяти. Єдине, що зупинить бійню, - це поразка російської армії на землі.
  7. Путін не переживе поразки своєї армії. Він отримує підтримку, тому що його вважають найсильнішою людиною. Що він може запропонувати, коли продемонструє некомпетентність та втратить сили примусу?
  8. Вторгнення вже завдало величезних збитків популістам усього світу, які до нападу одностайно висловлювали симпатії Путіну. Серед них – Маттео Сальвіні, Жаїр Болсонару, Ерік Земмур, Марін Ле Пен, Віктор Орбан та, звичайно, Дональд Трамп. Політика війни оголила їх відверто авторитарні нахили.
  9. Війна досі була добрим уроком для Китаю. Як і Росія, Китай за останнє десятиліття створив, здавалося б, високотехнологічні збройні сили, але вони не мають бойового досвіду. Погану роботу російських ВПС, швидше за все, повторить ВПС Народно-визвольної армії, яка також не має досвіду управління складними повітряними операціями. Ми можемо сподіватися, що китайське керівництво не обманюватиме себе з приводу власних можливостей, як це зробили росіяни, обмірковуючи майбутні дії проти Тайваню.
  10. Сподіваємося, що Тайвань самостійно зрозуміє, що потрібно готуватися до бою, як це робили українці, і відновить призов на військову службу. Не здайвайтеся без бою.
  11. Турецькі дрони "Байрактар" стануть хітом.
  12. Поразка Росії уможливить «нове народження свободи» і відключить наше ниття з приводу занепаду глобальної демократії. Дух 1989-го житиме і надалі, і все завдяки купці хоробрих українців.