Як повідомляє Міністерство закордонних справ України, за дорученням президента Володимира Зеленського делегація України представляє у Міжнародному суді ООН правову позицію у справі проти Росії відповідно до Конвенції від 1948 року щодо запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
Делегація України звертається до Міжнародного суду ООН з проханням призначити такі запобіжні заходи у справі з метою припинення кровопролиття:
Юристи від України аргументують, що Росія навмисне вбиває українців і що Путін заперечує існування українського народу як нації. Також Росія навмисно перекручує та зловживає Конвенцією про запобігання геноциду, коли бреше про це в Україні та коли визнає "Л/ДНР".
Росія взагалі відмовилася від участі у процесі. Про це Міжнародний суд ООН повідомив уряд Росії. Кремль взагалі не хоче захищатись за звинуваченням України. За планом Росію мали заслухати і очікували, що там юристи оскаржать юрисдикцію суду. Про відмову від участі у процесі суду листом повідомив посол Росії в Нідерландах, так заявила президент суду і сказала, що шкодує про це рішення, проте відмова Росії не зупиняє слухань.
Вочевидь відмова Москви навіть брати участь у судовому процесі демонструє, як Кремль ігнорує світовий правопорядок та міжнародне право.
Ще один міжнародний суд розпочав розслідування військових злочинів Росії в Україні. Це Міжнародний кримінальний суд, також розташований у Гаазі. І тут ще цікавіше – це розслідування не просто проти Росії як країни, а проти конкретних осіб і проти Путіна. Головний прокурор суду вже розпочав розслідування - триває збір доказів.
Прокурор гаазького Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював і почав розслідування щодо посадовців Росії, які мають відношення до вторгнення до України. Суддя пояснив, що він «ознайомився з висновками Управління, що випливають із попереднього вивчення ситуації в Україні, та підтвердив наявність розумних підстав для початку розслідування». За словами Каріма Хана, він «уважно стежитиме за розвитком подій на місцях в Україні».
"Будь-яка сторона, яка безпосередньо цілить у цивільне населення та цивільні об'єкти, вчиняє злочин, визначений Римським статутом Міжнародного кримінального суду та міжнародними гуманітарними законами", - заявив Хан.
Він також попросив підтримки інших держав та міжнародного співтовариства загалом, допомоги при проведенні розслідування. «Я проситиму про додаткову бюджетну підтримку, про добровільні внески для підтримки всіх наших ситуацій, а також про безкоштовне надання персоналу. Важливість і терміновість нашої місії є надто серйозними, щоб бути заручниками браку коштів», – підкреслив Хан.
Група слідчих Міжнародного кримінального суду в Гаазі вже виїхала до України для розслідування за колективним міжнародним позовом проти Росії щодо її військових злочинів. Міжнародний кримінальний суд існує з 2002 року. У його компетенцію входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, військові злочини та злочини проти людяності.
Останній живий прокурор на Нюрнберзькому процесі, де судили нацистів за військові злочини Другої світової війни, 102-річний Бенджамін Ференц заявив, що Володимир Путін може і має постати перед трибуналом у Гаазі, оскільки дії Кремля та Росії в Україні сьогодні – це злочин проти людяності.
На думку обвинувача Нюрнберзького процесу, злочини Росії в Україні не викликають сумнівів. Доказів того, що окупанти свідомо знищують цивільне населення та використовують заборонені касетні боєприпаси невибіркової дії, достатньо.
"Злочини, які наразі вчиняє Росія проти України, є ганьбою для людства, винні мають бути притягнуті до відповідальності за агресію, злочини проти людяності та вбивства. Як тільки-но злочинців почнуть тягати по судах, ми будемо щасливішими", - заявив Ференц.
При цьому він не сумнівається, що Путіна можна ув'язнити, як свого часу це було зроблено з головою боснійських сербів Радованом Караджичем.
"Це цілком реально. Все, що нам потрібно, це рішучість зробити це. Вони живуть не на Місяці", - наголосив Ференц, коментуючи перспективи майбутніх звинувачувальних переговорів.