4 листопада
Завантажити ще

Росія, визнавши ОРДЛО, вийшла з Мінська: що далі?

Росія, визнавши ОРДЛО, вийшла з Мінська: що далі?
Фото: REUTERS/Джошуа Робертс

Володимир Путін визнав незалежність «ЛДНР». «У зв'язку з цим вважаю за необхідне прийняти давно назріле рішення - визнати суверенітет «ДНР» і «ЛНР» і підписати з ними договір про дружбу та взаємодопомогу», - заявив президент РФ у своєму відеозверненні та підписав указ про визнання незаконних формувань. На підписанні були присутні главарі фейкових утворень Пушилін та Пасічник.

Що означає цей крок для переговорного процесу стосовно Донбасу, як відреагує Захід і чого зрештою очікувати - про це «КП в Україні» дізнавалася у політичних аналітиків та військових експертів.

Захід буде змушений застосувати ті самі «пекельні санкції»

Олексій Якубін, політолог:

- Визнання самопроголошених "республік" означатиме денонсацію Мінського процесу. Тому що в них йдеться не про "ЛДНР", а про окремі райони Донецької та Луганської областей України. І Росія у Мінських угодах визнавала це. А визнання означає, що це вже не окремі райони України, а окремі та самостійні державні утворення. Тобто це повторення абхазького та осетинського сценарію в Грузії.

У результаті це дозволить Росії створити протекторат у "ЛДНР" і, можливо, офіційно ввести туди свої війська. Тобто Росія в односторонньому порядку вийшла із «Мінська». Тут є ще більша небезпека: Росія визнає лише окуповані території "ЛДНР" або всю територію Луганської та Донецької областей. І це стане стартом для воєнної кампанії.

Реакція Заходу залежатиме від того, що буде після визнання. Якщо почнуться повномасштабні бойові дії, тоді колективний Захід буде змушений застосувати ті «пекельні санкції», якими він погрожував Росії. Якщо це буде визнання без військової складової, то Захід обмежиться певним набором менш вразливих для Росії санкцій. І Росія до цього, швидше за все, готова. І тепер для переговорів щодо Донбасу потрібен новий формат – Мінськ-3, новий понятійний документ.

Антон Кучухідзе, експерт-міжнародник:

- Далі на Донбасі реалізовуватиметься абхазький та осетинський сценарій – створення маріонеткових утворень, підконтрольних Москві. Москва підпише з ними договір про колективну безпеку та розмістить там свої військові бази. Росія пішла на такий крок після того, як її ультиматуми Заходу відкинули. Тому Путіну була потрібна якась маленька перемога для внутрішнього користування. Але на повномасштабну війну він, швидше за все, не піде, побоюючись серйозних санкцій із боку Заходу. Взагалі ж з погляду міжнародного порядку денного нічого значущого не сталося. Всі розуміли, що російські війська і до цього були в ОРДЛО, тільки тепер їх легалізували. Захід зараз погоджує санкції проти Росії.

Тарас Загородній, політолог:

- Якщо російські солдати перетнуть кордон, то Байдену потрібно буде виконувати свою загрозу про масштабні санкції проти Росії. Адже це вважатиметься прямим актом агресії, який має оцінюватися відповідним чином. Але, швидше за все, повномасштабного наступу не буде, лише в масштабах «ЛДНР».

Зеленський дуже правильно і дуже вчасно порушив тему Будапештського меморандуму, від якого його підписантам вже буде дуже важко «відпетляти», бо це буде агресія у чистому вигляді, від якої вони обіцяли захищати Україну. Зрештою, США супердержава чи ні?

Далі або Захід тисне на Київ, або приймає виклик Путіна.

Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:

- Що буде далі? Існує загроза, що Росія намагатиметься захопити всю територію Донецької та Луганської областей. Нині вони оголосили загальну мобілізацію та посилюють своє угруповання військ у ОРДЛО. Але Путін не піде в наступ російським військом, попереду підуть мобілізовані жителі «республік». А позаду за спинами жінок та дітей стоятимуть російські солдати.

Віталій Бала, політолог:

– Тут найголовніше – увійдуть росіяни лише у «ЛДНР» або спробують захопити всю територію Луганської та Донецької областей. Визнавши "ЛДНР", Росія може захотіти відвоювати весь Донбас. За їхньою логікою, вже Україна стає окупантом на Донбасі.

Вадим Карасьов, політолог:

- З тактичного боку це означає, що Київ переграв Москву за невигідними йому Мінськими угодами і не дав собі нав'язати їх. В результаті Росія "психанула". Визнання «ЛДНР», швидше за все, має на увазі, за російським сценарієм, визнання цих формувань у межах Донецької та Луганської областей. Далі можливе військове вторгнення, бо ці шматки – «ЛДНР» – Путіну не потрібні. Йому потрібен весь Донбас, бо потім за взаємною угодою вони матимуть право тримати там свої війська. Але це може бути обставлено як наступ «ЛДНР», щоб відвоювати «свої» землі, але вже за допомогою російських військ. Далі або Захід тисне на Київ, або приймає виклик Путіна.