Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
3 травня
Завантажити ще

Що насправді сказав Джо Байден у своєму зверненні

Що насправді сказав Джо Байден у своєму зверненні
Фото: REUTERS/Кевін Ламарк

Джо Байден виступив зі спеціальним зверненням по Україні, яке через складнощі перекладу у різних країнах трактували по-своєму. Ми вчиталися у стенограму, розміщену на офіційному сайті Білого дому.

«Я хочу поговорити з американським народом про ситуацію на місцях, кроки, які ми зробили, про дії, які ми готові зробити, і про те, що поставлено на карту для нас і світу і як це може вплинути на нас тут, удома», – заявив він спочатку.

Загалом тональність виступу американського президента була більш миролюбною, ніж агресивною. Він знову закликав Росію до дипломатичного вирішення кризи. І, судячи зі слів Байдена, між США та Росією намітилися деякі точки дотику.

Головний упор – на дипломатію

«Президент Путін і я домовилися, що наші команди мають продовжувати працювати у цьому напрямі разом із нашими європейськими союзниками та партнерами. Вчора російська сторона публічно запропонувала продовжувати рухатися дипломатичним шляхом. Я погоджуюсь - дипломатії треба дати всі шанси», - заявив американський президент.

І розповів, що США запропонували конкретні кроки для безпеки у Європі. «Ми пропонуємо нові заходи контролю над озброєнням, нові заходи прозорості, нові заходи стратегічної стабільності, які будуть застосовуватися до обох сторін - і НАТО, і Росії. Але ми не готові жертвувати основними принципами. Країни мають право на суверенітет та територіальну цілісність, мають право обирати свій курс та свої альянси», - наголосив Байден.

Політолог Руслан Бортник вважає, що про розрядку щодо двох країн поки що говорити зарано. Просто Байден підвів риску під інформаційною кампанією про нібито напад на Україну.

- Оголосивши дату вторгнення, яка не збулася, він тепер намагається використати цю ситуацію в електоральному плані для себе та демократів. Таким чином він показує образ сильного лідера всього демократичного світу, який захищає його від диктаторів. Про розрядку говорити рано, швидше за все, йдеться про перехід інформаційного протистояння у нову фазу, - припускає експерт.

Людські втрати будуть величезними

Водночас президент Байден заявив, що США готові як до дипломатії, так і до рішучої відповіді на можливу агресію РФ щодо України. «Є два шляхи. Ми прагнемо, щоб вибір був зроблений на користь демократії. Але якщо Росія зробить інший вибір – ми готові. І, звичайно, Росія заплатить за це ціну», - наголосив Байден.

Він також заявив, що коли Росія вторгнеться найближчими днями або тижнями, людські втрати будуть величезними, але стратегічні втрати для Росії будуть ще більшими.

Руслан Бортник: Про розрядку говорити рано, швидше за все, йдеться про перехід інформаційного протистояння у нову фазу.

«Якщо Росія нападе на Україну, це буде зустрінуто у більшості міжнародним засудженням. Світ не забуде, що Росія обрала непотрібну смерть та руйнування. Вторгнення до України буде раною, завданою самому собі (Росії. - Прим. ред.)», - заявив Джо Байден.

У той же час глава Білого дому наголосив, що Сполучені Штати захищатимуть кожен дюйм території НАТО з усією силою Америки. «Напад на одну з країн НАТО – це напад на всіх нас. І відданість Сполучених Штатів статті 5 (про колективну безпеку. - Прим. ред.) непорушна», - заявив він.

«Ви нам не ворог»

Президент США зазначив, що бачить простір для дипломатії та деескалації, що було б на користь усіх сторін, і дипломатична робота спільно з союзниками продовжиться. «Міноборони РФ сьогодні повідомило, що деякі військові частини залишають позиції поблизу України. Це була б хороша новина – але ми ще не перевірили цього», – зауважив Байден.

Джо Байден підкреслив також, що ані США, ані Україна не загрожують Росії. «Ані у США, ані у НАТО немає ракет в Україні, і ми не маємо планів розміщувати їх там», - зазначив він.

Джо Байден також наголосив на тому, що не вважає росіян ворогами. «Громадянам Росії: ви нам не вороги. І я не вірю, що ви хочете кривавої руйнівної війни проти України - країни та народу, з яким вас пов'язують такі глибокі сімейні, історичні та культурні узи», - заявив глава Білого дому

Він також зазначив, що США не збираються відправляти до України своїх військових, але надають їй значну підтримку в іншому вигляді, зокрема зброєю, навчанням військових та розвідданими.

- У американців таких пафосних промов заготовлено що "о здравії", що "за упокій". У цьому випадку брифінг Байдена – це елемент передвиборної кампанії демократів перед виборами до Конгресу. Рейтинги Байдена та демократів стрімко падають, тому він намагається це компенсувати нібито успіхами на зовнішньополітичному напрямі, що це саме він запобіг війні, - вважає політолог Тарас Загородній.

Якщо війна, то Росії варто забути про «Північний потік-2»

Джо Байден повторив попередження, що коли Путін все ж таки піде на нову агресію, союзники готові застосувати потужний пакет санкцій, включаючи обмеження експорту, і це будуть заходи, до яких не вдалися після початку російської агресії проти України у 2014 році.

«Ці заходи готові до того, щоб бути застосованими негайно, як тільки-но Росія на це піде (військова агресія. – Прим. ред.). Це створить довгострокові наслідки, які підірвуть здатність Росії до економічної та стратегічної конкуренції. "Північний потік-2", якщо Росія піде на подальше вторгнення до України, не буде запущений", - наголосив Байден.

Джо Байден запевнив, що США готові захищати кожного союзника в НАТО і що у разі нової російської агресії Штати готові ще більше посилити східний фланг Альянсу.

Тарас Загородній: Рейтинги Байдена та демократів стрімко падають, тому він намагається це компенсувати нібито успіхами на зовнішньополітичному напрямі, що це саме він запобіг війні.

«Сполучені Штати та наші союзники і партнери відповідатимуть рішуче. Захід об'єднаний та енергійний. Сьогодні наші союзники по НАТО і Північноатлантичний альянс як ніколи є єдиними і рішучими. І джерелом нашої незламної сили, як і раніше, є міць, стійкість та загальна привабливість наших спільних демократичних цінностей», - заявив він.

- Цей брифінг американського президента має такий вигляд: Байден «приготував груди» для медалі як миротворець. Він позначив для Росії червоні лінії. Він сказав, що коли буде війна, то це буде "війна вибору" для Америки. Тобто США залишають собі право вибору - вступати чи не вступати у війну, - робить такий висновок експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов.

Але до розрядки, на його думку, ще далеко. Та їі і не могло бути, бо не було жодної реальної загрози російського вторгнення. Але США і НАТО й надалі розгойдуватимуть напругу про російську загрозу, щоб добитися від Кремля потрібних результатів. Американцям потрібна холодна війна, тому що гонка озброєнь завжди позитивно впливає на економіку країни.