22 грудня
Завантажити ще

Схилити Україну до поступок. Байдену не дають спокою лаври Чемберлена

Схилити Україну до поступок. Байдену не дають спокою лаври Чемберлена
Фото: REUTERS/Том Бреннер

13 лютого президент США Джо Байден провів телефонну розмову з президентом України, в якій дав Володимиру Зеленському зрозуміти, що США разом зі своїми союзниками та партнерами «швидко та рішуче» відреагують на подальшу російську агресію проти України. Президент Володимир Зеленський запросив президента Джо Байдена відвідати Україну, але позитивної відповіді не отримав.

Чого не хоче Байден

То чого ж нарешті прагне Джо Байден в історії з можливою російською агресією? Воювати за Україну американці точно не будуть. Джо Байден так і сказав, що «навіть якщо Володимир Путін виявиться досить дурним, щоб вторгнутися до України, то він досить розумний, щоб не робити нічого, що може негативно позначитися на американських громадянах».

Президент Сполучених Штатів підкреслив, що за жодного сценарію не готовий відправити американських військових до України задля евакуації громадян США: «Коли американці та росіяни почнуть стріляти один в одного, це буде світова війна». З цим важко не погодитись, але водночас така позиція американського президента явно не дозволить стримати Росію від агресивних дій щодо України.

Тут не виключений інший варіант. Джо Байден лякає російською агресією не так світ, як саму Україну. І робиться це задля того, щоб змусити її виконати вимоги Москви щодо невступу до НАТО та «Мінська» за російським сценарієм. Натомість він домовиться з Росією про важливі для них питання, наприклад про ядерну зброю та розміщення ракет середньої та малої дальності.

Можлива друга «Мюнхенська змова»

І це не голослівне припущення. На Заході навіть заговорили про нову «Мюнхенську змову». Міністр оборони Британії Бен Уоллес порівняв дипломатичні зусилля з метою запобігти російському вторгненню до України з політикою примирення Адольфа Гітлера. Уоллес сказав, що у повітрі відчувається «подих Мюнхена», посилаючись на угоду, за якою провідні країни Європи віддали Німеччині Судетську область Чехії у 1938 році, щоб утихомирити Гітлера.

"Можливо, Путін просто заглушить свої танки і ми всі підемо додому, але від деяких на Заході в повітрі відчувається запах Мюнхена", - сказав міністр оборони Британії Бен Уоллес.

Міністр у справах Північної Ірландії Брендон Льюїс також наводить цю історичну паралель: «Якщо подивитися на цей історичний період, тоді було багато дипломатичних зусиль, був оптимізм, що насправді є дипломатичний вихід із ситуації. Пізніше виявилось, що це не спрацювало. Виявилося, що насправді Адольф Гітлер на той час мав зовсім інші цілі і наміри».

Думки експертів

Тарас Загородній, політолог:

- Справді, адміністрація Джо Байдена негласно схиляє Україну виконувати Мінські угоди за російським сценарієм так само, як 1938 року провідні європейські країни схиляли Чехію віддати Судетську область.

Цього Байден домагався ще за президента Обами, коли сам був віце-президентом. І коли він приїжджав до Києва та виступав у парламенті, він безпосередньо закликав до федералізації України. Це те, чого хоче Росія із особливим статусом Донбасу.

Тому адміністрація Байдена і розхитує ситуацію з агресією, щоб схилити Україну до поступок. Недарма, щойно Єрмак заявив, що радники «нормандської четвірки» у Берліні ні про що не домовилися, у США вкинули чергову «страшилку» – напад буде 16 лютого. Натомість вони вирішують питання з Росією, не допускаючи її союзу з Китаєм.

Ілля Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру «Український інститут майбутнього»:

- США нагнітають обстановку з агресією, щоб примусити Київ до компромісу щодо Мінських угод. Для цього їм потрібно переконати всіх, зокрема й Європейський Союз, і саму Україну, що ситуація є дуже серйозною. Що Європа стоїть на межі нової війни, а отже, потрібно активізувати дипломатичні зусилля щодо «Мінська». І тиснути із цього приводу на Київ.

В результаті можна очікувати кілька сценаріїв розвитку ситуації. США та Росія домовляться за нашою спиною без урахування інтересів України. Але тоді ці домовленості будуть вкрай нестабільними і виникне проблема їхньої імплементації. Або інший варіант: у домовленостях США та Росії буде враховано якусь частину інтересів України, щоб дати можливість Володимиру Зеленському «зберегти обличчя».

Вадим Карасьов, політолог:

– Байден схиляється до того, щоб здати Україну. І вони вже майже здали її, тільки хочуть, щоб сам Київ визнав це. Щоб ми самі ухвалили мораторій на вступ України до ЄС та НАТО. Недарма посол України у Британії Вадим Пристайко заговорив, що Україна може за певних умов відмовитись від курсу на НАТО. Тому США лякають війною не так світ, як нас. Байден уже заявив, що він за жодних умов не відправить американські війська до України. «Джевелін» і «Стінгер» - це добре, але цього замало. Тож Києву не варто скидати ймовірність другої «Мюнхенської змови».