Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Юваль Ной Харарі: Російська загроза вторгнення в Україну має турбувати всіх у світі

Юваль Ной Харарі: Російська загроза вторгнення в Україну має турбувати всіх у світі
Фото: ynharari.com

Росія проповідує «закон джунглів»

У своїй статті в The Economist він пише про те, чому кожного на планеті має турбувати загроза нового вторгнення Росії в Україну.

Так, Харарі вважає, що розвиток кіберзброї, економіки, заснованої на штучному інтелекті, і нової мілітаристської культури можуть призвести людство до епохи воєн, гірше за які світ ще не бачив. Щоб зберегти його, людство має зробити правильний вибір. Невірний вибір, зроблений хай навіть однією стороною, може призвести до війни.

Саме тому російська загроза вторгнення в Україну, на думку ізраїльського історика, має турбувати всіх та кожного у світі. Якщо для могутньої держави знову стане нормальним «пожирати» свого слабшого сусіда, це сильно вплине на поведінку людей, їхнє ставлення до життя та сприйняття його цінності.

Харарі називає це поверненням до "закону джунглів", коли сильна країна тисне і нападає на менш сильну. «Якщо ви вважаєте, що людство ніколи не виходило з джунглів (і ніколи не вийде), то вам залишається лише вибрати, яку відігравати роль – хижака чи жертви», – робить висновок філософ.

Альфа-самці від політики руйнують світ

Враховуючи таку поставу питання, більшість світових лідерів віддадуть перевагу увійти в історію як альфа-самці і додати свої імена до похмурого списку завойовників. "А лідер країни, який вибрав напад на сусіда, увійде в історію як людина, яка зруйнувала найбільше досягнення цивілізації, як той, хто затягнув нас назад у джунглі», - ділиться своєю думкою ізраїльський історик.

Перший і найочевидніший наслідок повернення до «закону джунглів» - збільшення військових витрат за рахунок решти статей бюджету. Гроші, які мали дістатись вчителям, лікарям та соцпрацівникам, підуть на потреби армії.

Українці обрали шлях змін

І та політика, яку зараз проповідує Москва щодо України, означає підрив глобального партнерства для вирішення таких найважливіших проблем, як глобальне потепління, регулювання генної інженерії та штучного інтелекту. «Співпрацювати з країнами, які готуються знищити тебе, непросто. У міру того як гонка озброєнь посилюється, зростає і загроза збройного конфлікту. Це хибне коло, яке загрожує всім нам повним знищенням», - припускає Юваль Ной Харарі.

«Я не знаю, що станеться в Україні. Але як історик я вірю у можливість змін. Не думаю, що це наївно, а я реаліст. Єдина константа історія людства - це зміни. Здійснювати вибір на користь змін - можливо те, чому ми можемо повчитися в українців», - робить такий висновок ізраїльський експерт.

Україна обрала інший вектор розвитку, ніж Росія та Білорусь

Харарі нагадує, що довгі сторіччя українці не знали нічого, крім тиранії та насильства. Українці витримали два століття царського самодержавства (що остаточно впало у катаклізмах Першої світової війни), пережили жах створеного людськими руками Голодомору, сталінського терору, нацистської окупації та повного відчаю комуністичної диктатури. І коли розпався Радянський Союз, історія, як тоді здавалося, гарантувала, що українці знову підуть шляхом тиранії – іншого ж вони не знали.

Але громадяни України обрали інший шлях. Незважаючи на злидні і, на перший погляд, непереборні перешкоди, їм удалося побудувати демократію. В Україні, на відміну від Росії чи Білорусі, кандидати від опозиції перемагали на президентських виборах

, – робить історичну ретроспективу розвитку України Харарі.

Зіткнувшись із загрозою диктатури у 2004 та 2013 роках, українці двічі піднімалися на революцію, щоб захистити свою свободу. Демократія виявилася для українців схожою на «нову річ», - вважає він. Як і весь «новий світ», у якому збройне завоювання територій визнається неприпустимим злом.