23 вересня
Завантажити ще

Боротьба з корупцією: за гучними обшуками іде мовчання суддів

Боротьба з корупцією: за гучними обшуками іде мовчання суддів
Фото: facebook.com/kyiv.gp.gov.ua

Боротьба з корупцією в країні, якщо судити з новин, йде повним ходом. Обшуки відбуваються не лише у віпів, а й чиновників/політиків місцевого рівня. Наприклад, лише за останній місяць українці дізналися, що підозри вручено двом заступникам голови КМДА Віталія Кличка – Петру Пантелеєву та Миколі Поворознику. А 7 лютого слідчі ДБР прийшли з обшуками до Криворізької міськради.

Коли ж можливі посадки чиновників, яких правоохоронні органи підозрюють у розкраданні держкоштів, і на які хитрощі йдуть можновладці, щоб уникнути відповідальності? На ці та інші питання "КП в Україні" відповів адвокат, депутат Київради VIII скликання Роман Марченко.

Роман Марченко. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=100010092127973&sk=photos

Роман Марченко. Фото: https://www.facebook.com/profile.php?id=100010092127973&sk=photos

- Романе, скільки зазвичай часу минає від моменту обшуку в кабінеті чиновника (вручення йому підозри) до розгляду його справи в суді?

- Кримінально-процесуальний кодекс України відводить до пів року на досудове розслідування легких правопорушень та до півтора року – тяжких злочинів. Але слідство та прокуратура мають право продовжувати ці терміни. Якщо довго продовжуються, це вже робить слідчий суддя. І виходить так, що в Україні термін кримінального провадження фактично необмежений – можуть пройти роки, поки справа буде закрита, або передана до суду (див. До речі).

- А як довго кримінальну справу можна розглядати в суді?

- Чітких термінів немає. Але фактично справи у судах можуть тривати роками. На це є об'єктивні (перевантаження судової системи, яка просто не встигає вчасно розглянути справи) та суб'єктивні (стратегія сторони захисту) фактори. Адвокати та обвинувачений можуть свідомо затягувати досудове розслідування та розгляд справи в судовому порядку, щоб закінчилися терміни давності та справу можна було закрити.

- Які найпоширеніші хитрощі сторони захисту, щоб затягнути розгляд справи?

- «Поважні» причини, через які обвинувачений або його адвокат, або один із адвокатів не змогли з'явитися на судове засідання. Звучить прохання перенести засідання. І воно переноситься. А з огляду на колосальне завантаження судів, то розгляд справи може перенестися, наприклад, на місяць-два.

- Який відсоток кримінальних проваджень, за якими проходять чиновники, доходить до суду? Завершується обвинувальним вердиктом?

- Моє особисте відчуття, що лише 1-2% таких кримінальних проваджень закінчуються вердиктами судів.

- Якщо суд визнав чиновника винним у розтраті держкоштів, обвинувачений обов'язково має повернути ці гроші до бюджету?

- Так, за законом він зобов'язаний повернути все, що незаконно привласнив (див. У тему). Але правоохоронці не можуть похвалитися гарною статистикою повернутих збитків. Якщо грошей немає, то після обвинувального вироку, наприклад, за ч.4., ч.5 статті 191 КК (привласнення, розтрата майна чи заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), у чиновника можуть конфіскувати майно для покриття заподіяних державі збитків.

- А якщо все майно чиновник переписав на дружину, тещу, двоюрідну сестру, як бути?

- У такому разі людина відраховуватиме до держбюджету якийсь відсоток зі своїх майбутніх заробітків. Але це розтягується на роки і ні до чого не приводить.

ДО РЕЧІ

Від обшуків до початку суду – 4 роки!

Щоб зрозуміти, наскільки довго може затягнутися досудове розслідування, наведемо історію однієї гучної корупційної справи.

  • 13 вересня 2017 року – НАБУ та військова прокуратура провели обшуки в офісі та вдома у депутата Київради Сергія Кримчака. Йому ставили в провину земельні афери в столиці. Нібито Кримчак організував схему заволодіння шістьма земельними ділянками у Києві загальною вартістю 2,5 мільйона гривень.
  • 14 березня 2018 року НАБУ повідомило, що завершило досудове розслідування «справи Кримчака».
  • 16 травня 2018 року – У САП повідомили, що затвердили обвинувальний акт у цій справі та направили до Шевченківського райсуду Києва.
  • 14 листопада 2019 року – Шевченківський райсуд передав «справу Кримчака» до Вищого антикорупційного суду.
  • 28 листопада 2019 року – Матеріали справи надійшли до ВАКСу. Суд, вивчивши матеріали справи, призначив підготовче засідання на 13 грудня.
  • 17 вересня 2020 року – ВАСК повернув САП обвинувальний акт щодо Кримчака, оскільки одна із статей звинувачення стала провиною.
  • 1 жовтня 2020 року САП завершила оновлене розслідування у цій справі.
  • 29 грудня 2021 року колегія суддів ВАКС призначила до розгляду кримінальне провадження за звинуваченням ексдепутата. Далі буде.

БУЛО ДІЛО

27 тисяч років, щоб сплатити борг

Колишнього мажоритарного власника збанкрутілого у 2015 році «Дельта Банку» Миколу Лагуна звинувачували в тому, що його персональний борг перед «Ощадбанком» сумарно становить 4,5 млрд. грн. У банкіра заарештували все офіційне майно. Його сума склала 790 мільйонів гривень, що в-очевидьки мало для компенсації втрачених коштів.

Щоб не перебувати під домашнім арештом та мати право виїжджати за кордон, Лагун погодився поступово компенсувати борг – віддавати у рахунок погашення усю свою офіційну зарплату в розмірі 14 тисяч гривень. Журналісти підрахували, що для того, щоб повністю компенсувати борг, банкіру потрібно 27 тисяч років.

В ТЕМУ

Депутат повернув 38 мільйонів гривень

У відкритих джерелах ми не знайшли інформацію, що звинувачений у корупції чиновник чи політик добровільно повернув державі вкрадене.

Але були випадки, коли політики, яким закидали несплату податків, щоб уникнути кримінальної відповідальності, вивертали кишені. Так, у 2017 році народний депутат Геннадій Бобов сплатив донараховану Державною фіскальною службою суму податків у 37,87 млн. грн. Звісно, після цього кримінальне провадження було закрито.