21 листопада
Завантажити ще

Навіщо Джонсон летить до України

Навіщо Джонсон летить до України
Фото: REUTERS/Мей Джеймс

Прем'єр-міністр Великої Британії планує приїхати до України на початку лютого (у вівторок). Офіційно мета поїздки звучить як «активізація дипломатичних зусиль щодо врегулювання кризи на кордоні з Україною».

Також 1 лютого в Україну прибуде і прем'єр Польщі Матеуш Моравецький. Зліт таких величин вже дозволяє думати про можливе створення тріумвірату Великобританії, Польщі та України та нову форму співпраці між цими державами. Про можливе згуртування повідомила незалежна Рада з геостратегії Великобританії, а ворожими територіями щодо цього союзу виступають Росія та Білорусь.

«Сварка у далекій країні»

Отже, офіційний Лондон вкотре дав зрозуміти, що «вписується» за Україну. З 2015 року британські військові допомагають українцям у рамках операції «Орбіталь», навчивши з того часу майже 10 тисяч бійців основним піхотним та медичним навичкам. Королівство постачає в Україну бронетехніку та протитанкову зброю та обіцяє розгорнути свої війська у країнах - членах НАТО в Східній Європі, якщо російські війська перетнуть кордон України.

Чим викликане таке побоювання далекої Великобританії за Україну, яка навряд чи представляє якийсь надто особливий інтерес для цієї держави? Британські ЗМІ нагадують із цього приводу слова колишнього прем'єр-міністра країни Чемберлена, який назвав анексію Чехословаччини Німеччиною «сваркою в далекій країні між людьми, про яких ми нічого не знаємо». Це був 1938 рік, і все, що було за цією «сваркою», нам усім чудово відомо. І тепер політики розглядають конфлікти в країнах уважно - чи не будуть від них далекосяжні наслідки, як у 1938-му? Чи треба втрутитися в цю «сварку» чи нехай спалахне на пів світу?

Великобританія вже всі ризики підрахувала і, пам'ятаючи про Чемберлен, вирішила - треба втручатися! Мовою дипломатів – «висловити стурбованість протистоянням ». Та й Будапештський меморандум, який закликав поважати кордони та незалежність країн-підписантів, з 1994 року нікуди не подівся. Треба дотримуватися, нехай це навіть лише «меморандум», зобов'язання, а не договір. Інше питання, що Росія теж ставила свій підпис у Будапешті, але…

Вечірка відгукнулася проблемами

Але Великобританія тримає загадкове обличчя, а можливі санкції щодо Росії викликають легке пожвавлення у лавах британського парламенту. Пожвавився і прем'єр-міністр країни Борис Джонсон: накладати санкції все ж таки веселіше, ніж виправдовуватися за вечірку, влаштовану в урядовій резиденції в розпал локдауну і на піку коронавірусної пандемії в 2020-2021 роках (і напередодні похорону принца Філіпа, до речі, що теж не комільфо). А це не жарти, як з'ясувалося, і в справу втрутився Скотланд-Ярд. І відставка Джонсона, про яку мріють британські лейбористи, раптом набула виразних рис.

Але повернемось до Росії. У прем'єр-міністра офіційно заявили: «Борис Джонсон сповнений рішучості прискорити дипломатичні зусилля та посилити стримування, щоб уникнути кровопролиття в Європі… Коли він говоритиме з президентом Путіним цього тижня, то повторить слова про необхідність того, щоб Росія відступила та вступила в дипломатичні відносини... »

Очікувалося, що у понеділок (31 січня. - Прим. ред.) міністерство закордонних справ оголосить про жорсткіші санкції, а це означало б, що «Великобританія може націлитись на стратегічні та фінансові інтереси Росії», повідомляють британські ЗМІ, тремтячи від нетерпіння. Схоже, суть всіх рухів британського прем'єра і прихована в цих словах: Сполучене Королівство хоче притиснути Російську Федерацію грошовим зашморгом. Привід – краще не придумаєш! - захист союзника (майбутнього, напевно) за НАТО від зростаючої російської агресії.

Тобто російські гроші в лондонських банках, рахунки російських олігархів та вищих чиновників Кремля, членів їхніх сімей та кола наближених можуть бути заморожені, заблоковані, на активи та нерухомість накладено арешт чи навіть конфіскацію, а далі хоч трава не рости. Про такий результат заявила міністр оборони Великобританії Ліз Трасс, і в понеділок цей епохальний законопроект має бути представлений у британському парламенті.

У Росії не повірили в серйозність того, що відбувається, і назвали слова Трасс піаром.

- Це погрози, які покликані бути частиною медіакампанії. Насправді ніхто конфісковувати ці активи не буде, – заявив член Ради з міжнаціональних відносин при президентові РФ Богдан Безпалько у коментарі РИА «Новости».

ДУМКА

Політолог Кирило Сазонов :

– Борис Джонсон не просто відвідає з візитом Україну. Заради цієї поїздки він скасував запланований візит до Японії. І в цьому контексті дуже важливо відзначити, що цього ж тижня Київ відвідає і голова уряду Польщі. Звичайно, публічна та справді ключова причина цього візиту – концентрація російських військ на кордоні з Україною. Тож у планах Бориса Джонсона ще й телефонні переговори із президентом РФ.

Але підтримка України з боку Великої Британії – лише одна з цілей цього візиту. Дуже схоже, що розмови про створення нового європейського союзу трьох держав – України, Польщі та Великої Британії – переходить у практичну площину. І за спиною цього справді сильного та перспективного союзу вгадується тінь Сполучених Штатів, що додає «трійці» політичної ваги у світі.

Поки Німеччина відмовляє Україні у реальній військовій допомозі та будує з Росією «Північний потік-2», Київ досить активно працює над створенням нових форматів та спілок у Європі. Ставка Зеленського на відносини з Великобританією та США на противагу тактиці Порошенка щодо партнерства з Німеччиною та ЄС вже чудово зіграла. Але є шанс зірвати справжній джекпот, яким можна вважати новий потрійний союз.

З ПЕРШИХ ВУСТ

Що говорить Джонсон

Цитати з виступу прем'єр-міністра у Палаті громад парламенту Великобританії 25 січня 2022 року:

- Росія вже нападала на Україну, незаконно анексувавши 10 000 квадратних миль її території у 2014 році та спровокувавши війну на Донбасі, і з того часу в Україні не було жодного дня миру. Тепер вона стикається з небезпекою нового вторгнення, і цього разу сили, виставлені на її кордоні, становлять понад 100 000 солдатів - набагато більше, ніж будь-коли Росія виставляла проти неї раніше.

- Українці мають повне моральне та юридичне право захищати свою країну, і я вважаю, що їхній опір буде завзятим, а кровопролиття можна порівняти з першою війною в Чечні чи Боснії, або з будь-яким іншим конфліктом, який переживає Європа з 1945 року.

- Росія створила б пустир в країні, яка, як вона нам постійно нагадує, складається з братів-слов'ян. І Росія ніколи не зможе назвати це миром.

- 13 грудня я розмовляв з президентом Путіним і наголосив, що НАТО не думало про те, щоб оточити чи іншим чином загрожувати його країні, і що Росія має таке ж право, як і будь-яка інша держава, жити у мирі та безпеці. Але, як я йому сказав, Україна, звісно, має рівні та симетричні права з Росією.

- Ми вже розсекретили переконливі розвіддані, які викривають наміри Росії встановити маріонетковий режим в Україні, і ми продовжимо розкривати будь-яке використання Росією кібератак, операцій під хибним прапором чи дезінформацією.

- Серед усього цього тиску Україна не просить нічого, окрім як дозволити їй жити у мирі та шукати власні союзи, на що має право кожна суверенна країна.

- Хто був у Києві, як я, стояв біля Стіни Пам'яті та вивчав портрети майже 4500 українців, які загинули при захисті своєї країни з 2014 року, а загальна кількість загиблих перевищує 14 000 людей, той знає, що українці сповнені рішучості боротися. І якщо Росія піде цим шляхом, багато синів російських матерів не повернуться додому. І реакція у міжнародному співтоваристві буде такою самою. І біль, який буде завдано російській економіці, буде таким самим.