Нелегко доводиться нині Петру Порошенку. Активи заарештовано, а за рахунками треба платити. Не далі як 29 грудня за тяжбу із братами Суркісами він виклав юристам 300 тисяч фунтів (11 мільйонів гривень), а загальна сума витрат за цим позовом становитиме 2 мільйони фунтів (близько 74 500 000 гривень).
І це лише одна справа! А в активі колишнього президента їх понад десять, причому за двома він проходить не безликим фігурантом, а як підозрюваний. Минулого року, згідно з декларацією, Петро Олексійович замовляв юридичні послуги на десятки мільйонів гривень. Цього року йому теж платити та платити.
«КП" в Україні» зібрала інформацію про найвідоміших захисників інтересів п'ятого президента України.
Справа, яка нещодавно спустошила гаманець Порошенка на 11 мільйонів, почалася взимку 2020 року. Позов до Порошенка та Гонтарєвої подали Ігор Суркіс і шість афілійованих з його родиною компаній. Справа стосувалася 350 мільйонів доларів, які було втрачено через націоналізацію ПриватБанку. Позивачі звинувачували Порошенка та тодішнього голову Нацбанку Валерію Гонтареву у злочинній змові з метою незаконного використання грошей, які Суркіси депонували в «Приват» для допомоги в його рекапіталізації.
Інтереси Порошенка у тяжбі з Суркісами представляє адвокат Крістофер Бойн – партнер найбільшої міжнародної юридичної компанії Debevoise & Plimpton LLP. Заснована у 1931 році зі штаб-квартирою в Нью-Йорку, Debevoise наразі має 9 офісів на всіх континентах, а загальний штат становлять близько 770 професійних юристів.
Фірма має в активі сотні виграних справ, але найвідоміша саме своїм зв'язком з історичними подіями. Її юристи вели знамениту «справу Хісса» – американського чиновника Алджера Хісса, якого звинуватили у шпигунстві на користь СРСР, та працювали від імені ув'язнених, яких без суду утримували на американській військово-морській базі Гуантанамо. 2014 року адвокати Debevoise взяли під своє крило голлівудську зірку Лідсі Лохан, коли та подала позов до виробника відеоігор Take-Two за запозичення її образу без дозволу. Але не досягла успіху разом зі своїми адвокатами - процес був програний.
Щодо стосується безпосередньо Крістофера Бойна, який працює з Порошенком, то багато його справ пов'язані з російським бізнесом. У кейсі значаться захист інтересів виробника сталевих труб, судова суперечка «Сбербанк" проти ВТБ», представлення інтересів великого російського банку в численних судових розглядах через фінансовий крах міжнародного нафтопереробного заводу, акціонерну суперечку між компаніями «Русал» та Crispian щодо ПАТ «ГМК « Норильський нікель» і таке інше.
Втім, у особистих симпатіях до Росії Крістоферу навряд чи можна дорікнути. Швидше йдеться про вибір клієнтів, які можуть платити відповідно репутації юриста. Debevoise є лідером серед юридичних компаній, які дають найвищий дохід на одного свого партнера.
2016 року, коли виник скандал навколо «Рошен» та створення офшорної компанії, за Петра Порошенка вступилася українська юридична компанія «Авеллум», яка називає себе його порадником. Насправді чинний президент найняв цю фірму для підготовки продажу своєї "солодкої імперії" та передачі її до «сліпого трасту».
Юристи не тільки впоралися із завданням, але й зуміли вигородити іменитого замовника, пояснивши народові, що «створення компаній в іноземній юрисдикції (читай офшору) було єдиним можливим шляхом передачі активів в управління авторитетній міжнародній трастовій структурі».
З аналогічною заявою компанія виступила і в 2017 році, коли було опубліковано результати журналістського розслідування Paradise Papers («Документи з райських островів») про офшори, де також фігурував Порошенко.
На сайті компанія «Авеллум» рекламується як провідна українська юридична фірма з ключовою спеціалізацією у сферах фінансів, корпоративного права, вирішення суперечок, нерухомості, податкового та антимонопольного права. Проте до зв'язку з ім'ям Петра Порошенка вона була відома лише у специфічних колах.
2015 року компанія, будучи радником Мінфіну, допомогла реструктурувати зовнішній борг України на 15 мільярдів доларів. Послугами компанії користуються державні та приватні банки, великі бізнес-компанії та агрохолдинги. Порошенко, як бачимо, з порадниками не помилився.
Порівняно з теперішнім часом юридичні проблеми Порошенка 2016-2017-х років - це «квіточки». наразі посипалися такі «ягідки», що тільки встигай ухилятися. Неважко уявити, що на екс-президента працює гарна команда адвокатів. Проте на слуху лише два імені.
Ілля Новіков – один із найвідоміших гравців телевізійного клубу «Що? Де? Коли?», володар «Діамантової сови» та двох «Кришталевих сов». Кар'єру знавця у Росії йому довелося закінчити у зв'язку зі справою Надії Савченко. Тоді він і став відомим в Україні як адвокат, один із трьох російських захисників «бранки Кремля».
Саме Ілля Новіков був творцем законопроекту, який пройшов у Раді на ура під назвою «закон Савченко»: два дні у СІЗО за три. І продовжував підтримувати своє дітище, коли ейфорія навколо Савченко вщухла, хоча в Раді почали замислюватися над наслідками ухваленого на її честь закону. До цього часу Новіков встиг побити горщики зі своїми російськими колегами, які почали на нього зводити наклепи.
«Новіков спочатку проніс Савченко в СІЗО проект закону, який згодом був названий її ім'ям, а потім потай почав вирішувати питання за допомогою лідера «УКРОП» Корбана, який перебував під вартою в Україні», - писав у 2016 році інший російський адвокат Савченко – Микола Полозов.
Втім, ані підступи колишніх друзів, ані звинувачення у підіграванні Кремлю на реноме Новікова не вплинули. Окрім Савченко він став відомим як учасник захисту Миколи Карпюка, Станіслава Клиха, капітана катера «Бердянськ» Романа Мокряка та інших українців, яких називали політичними в'язнями.
У 2016 році Ілля Новіков вирішив пов'язати свою кар'єру з Україною та став першим іноземцем, який отримав у нас ліцензію адвоката. Він навіть заявляв про намір здобути українське громадянство, оскільки його бабуся є уродженкою Запорізької області.
У 2017 році Новіков став одним із співзасновників адвокатського об'єднання Barristers, серед клієнтів якого - Надія Савченко та Володимир Рубан (справа про тероризм), Неля Штепа, Ілля Ківа, Владислав Мангер (справа про вбивство Катерини Гандзюк), Геннадій Корбан, мер Києва Віталій Клічко та інші відомі та дуже різнопланові особистості.
Провідну роль у справах, пов'язаних із Петром Порошенком, відіграє Ігор Головань. Адвокат із менш яскравою біографією, але з великим життєвим та юридичним досвідом. Його виступи на прес-конференціях здаються емоційними та простодушними. Але за цим криється тонкий розрахунок.
У практиці адвоката Ігоря Голованя чимало цікавих та резонансних справ. 2012 року він здобув перемогу в Європейському суді з прав людини у справі «Головань проти України», отримавши 10 тисяч євро компенсації.
Йшлося про обшук у квартирі, яка використовувалася як адвокатський офіс. Правоохоронці займалися справою про несплату податків фірмою, юридичний супровід якої здійснював Ігор Головань. У своєму помешканні він зберігав документи компанії.
За кілька років до цього Ігор Головань виграв справу у Конституційному суді України щодо права на правову допомогу. Йшлося про те, щоб з адвокатом можна було приходити до податкової інспекції, санепідстанції, прокуратури, СБУ…
Сам Ігор Головань родом із Донецька, до Києва разом із фірмою переїхав через події 2014-го. У його багажі – комплексний захист бізнесу, податкові та інвестиційні суперечки, кримінальні справи, міжнародний арбітраж тощо.
З Петром Порошенком адвокат та його компанія стали працювати, як тільки-но над екс-президентом нависла загроза кримінального переслідування.
Сьогодні Ігор Головань – головний коментатор усіх справ, які пов'язують із його підзахисним. І незмінно дотримується позиції про політичне переслідування Петра Порошенка.
З 2019 року було відкрито понад 20 кримінальних проваджень, у яких фігурує ім'я Петра Порошенка. За словами генпрокурора Ірини Венедиктової, 17 справ відкрив її попередник Руслан Рябошапка, а 4 – вона особисто.
Ряд справ уже закрито, але за двома Порошенко реально проходить підозрюваним. Це провадження про порушення при призначенні першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Сьомочка. І остання справа - про державну зраду та сприяння тероризму: торгівля вугіллям у «ДНР» та «ЛНР» у 2014-2015-х роках. Запобіжний захід має обиратися після того, як Порошенко повернеться до України.
Сам він обіцяв, що це станеться 17 січня.