Завантажити ще

Це страшне слово «санкції» від Британії, США та ЄС: які виявляться найболючішими для РФ

Це страшне слово «санкції» від Британії, США та ЄС: які виявляться найболючішими для РФ
Фото: Нік Янгсон CC BY-SA 3.0 Alpha Стокові зображення/picpedia.org

Традиційно неповороткий механізм загроз західних чиновників на адресу Росії за її військову агресію проти України цього разу нарешті почав розкручуватися швидше. Від тактики висловлювання традиційної «глибокої стурбованості» західні країни перейшли до постачання оборонного озброєння, обіцяють запровадити реальні санкції проти РФ, навіть не чекаючи початку воєнних дій. Економічні загрози можуть змусити РФ відступити від наших кордонів. Ми розбиралися, які з цих санкцій можуть бути найболючішими.

Відібрати квартири та будинки олігархів

Про любов російських олігархів та топчиновників до британської нерухомості напевно чув кожен. Багаті росіяни настільки глибоко проникли в лондонське суспільство, що про це навіть знімають кіно та пишуть пісні. Свого часу співак Роббі Вільямс, використавши музику Сергія Прокоф'єва, випустив сингл «Веселись як росіянин» (Party like a russian), в якому гротескно показав поведінку багатих росіян і як вона виглядає в очах манірних британців.

Прикупити квартиру чи будиночок у Лондоні стало для більшості російських бізнесменів перепусткою у світ великих грошей та показником їхнього статусу. І всього цього їх можуть позбавити. Глава МЗС Великобританії Ліз Трасс заявила, що країна може запровадити санкції проти РФ та персональні санкції проти російських олігархів.

- Оточенню президента РФ Володимира Путіна «ніде сховатися», якщо Москва почне вторгнення в Україну. Наш пріоритет номер один – утримати Володимира Путіна від цих дій

, - Заявила Трасс.

За її словами, цього тижня Лондон оприлюднить заходи, спрямовані на удосконалення санкційного законодавства. Вона пояснила, що зараз Великобританія може вводити санкції лише проти тих, хто безпосередньо залучений до діяльності з дестабілізації України, але в майбутньому під санкції можуть потрапити будь-які особи та компанії, які становлять інтерес для Кремля та служать йому опорою.

Наскільки страшною є така загроза для російських олігархів, сказати складно. Адже ще у 2018 році на тлі отруєння Сергія Скрипаля та його доньки, ймовірно, російськими спецслужбами Британія вже загрожувала санкціями російським олігархам, але далі загроз справа так і не пішла. Більше того, минулого року, за даними компанії Knight Frank, серед російських бізнесменів з розміром чистих активів від 30 млн. доларів попит на елітне житло в Лондоні збільшився на 50%. Багаті росіяни воліють купувати нерухомість за ціною від 2 млн. фунтів стерлінгів (близько 2,7 млн. доларів). У багатьох російських бізнесменів зі списку Forbes є будинки і квартири в британській столиці - їхня ціна коливається від кількох десятків до кількох сотень мільйонів фунтів.

У середньому з Росії до Британії у вигляді транскордонних переказів щорічно виводиться близько 3 млрд. доларів, і частина цих коштів потрапляє на ринок нерухомості. Також багато квартир і будинків купуються через офшорні компанії. Тому точно оцінити, скільки нерухомості контролюють росіяни і яка частина з них є представниками оточення Путіна, сказати досить складно.

США загрожують російським банкам

У США, навпаки, риторику щодо РФ дещо пом'якшили. Раніше лякали забороною використання долара, відключенням SWIFT та забороною на постачання високотехнологічних компонентів електроніки. А зараз, якщо судити з останніх витоків в американську пресу, план санкцій США проти Росії на випадок подальшого вторгнення в Україну включає кілька найбільших російських банків, санкції щодо держборгу РФ та експортний контроль у ключових секторах.

При цьому будь-які заходи щодо експорту нафти і газу або відключення Росії від SWIFT поки що не обговорюються. Втім, деякі американські політики кажуть, певні обмеження можуть бути введені ще до можливого російського вторгнення. Першу порцію санкцій можуть прив'язати "до кібератак на Україну, операції під "чужим прапором" та спроби підірвати український уряд зсередини".

ЄС прораховує варіанти

Традиційно найнезрозумілішу позицію щодо Росії займає ЄС. З Брюсселя звучать набагато стриманіші заяви, ніж із Лондона та Вашингтона. Зараз Євросоюз більше говорить про власну енергобезпеку і попереджає РФ, що готовий прожити без постачання російського газу, якщо Москва продовжить обмежувати постачання.

- Ми готові на випадок невдачі дипломатії, і ми розглядаємо всі варіанти, - заявив глава диппредставництва ЄС Жозеп Боррель. - Це включає підвищення нашої стійкості, у тому числі шляхом співпраці з такими партнерами, як США, Катар і Азербайджан, з питання постачання газу на випадок, якщо Росія вирішить скоротити або припинити постачання.

Тобто відмова від російського газу як варіант тиску на Москву не розглядається. У Брюсселі фактично кажуть, що зможуть обійтися без російських енергоносіїв, якщо Москва використовуватиме газ як зброю. Впевненість європейських дипломатів у збільшенні постачання палива морем базується на тому, що додатково близько 20 океанських газовозів переключилися з азіатського ринку на Європу – вони розпочали постачання зрідженого палива на європейські термінали. Найближчим часом очікується передислокація ще трьох десятків газових танкерів.

Щодо економічних санкцій стосовно Росії для стримування військової агресії, то про них європейські дипломати кажуть розпливчасто.

- Ми розглядаємо заходи експортного контролю, які мали довгостроковий ефект, відмовляючи Росії в продуктах, які їй потрібні для виконання своїх стратегічних амбіцій

, – заявив Боррель, не уточнивши, про що йдеться.

Що страшніше для Москви

Зрозуміло, що рівень впливу західних санкцій на російську економіку дуже відрізняється залежно від того, які обмеження будуть введені. Арешт нерухомості умовного Романа Абрамовича в Лондоні чи акцій його футбольного клубу навряд чи вдарить по курсу рубля чи російським банкам, а лише додасть його адвокатам роботи. У свою чергу, заборона на кредитування російських фінустанов на Заході може бути вже більш чутливою. Однак поки що всі загрози виглядають не більше, ніж деклараціями про наміри.

Сергій Родлер. Фото: Прес-служба Сергія Родлера

Сергій Родлер. Фото: Прес-служба Сергія Родлера

– Для початку важливо визначитися, чому ці жорсткі санкції не були введені досі, – пояснює КП в Україні аналітик TeleTrade Сергій Родлер. - Все просто – вони невигідні насамперед для ЄС та США. Проблема в тому, що європейці ніяк не можуть обійтися без російського газу: у 2021 році постачання здійснювалося відповідно до планів, але й це не вберегло від масштабної енергетичної кризи. Наразі на «Газпром» припадає близько 30% всього газу на європейському ринку і просто розірвати відносини не вдасться.

Особливо сильно енергетична залежність помітна після того, як минулого року стало зрозуміло, що «зелена» енергетика все ще вкрай нестабільна і повністю покладатися на неї передчасно.

- Відмова від 30% газу призведе до серйозного дефіциту і вкрай негативно вплине на ринкову вартість газу, - говорить Родлер. - Це чудово розуміють усі. Збитки для російської сторони підрахувати складно, оскільки можливості експорту за азіатським напрямком у неї залишаться, а ціни на газ, що зросли, позитивно позначаться на доходах. Відключити Росію від SWIFT також проблематично насамперед через сировинний експорт. Причому це не тільки газ і нафта, а й рідкісні метали, що використовуються у виробництві високотехнологічного обладнання.

За словами експерта, заборона на використання доларів може призвести до паніки та зростання цін, тоді як реалізовуватиметься сировина через інші країни, наприклад Китай чи ЄС, де навряд чи відмовляться від зайвих грошей.

- Складність у тому, що раніше санкції такого рівня, як відключення SWIFT та обмеження на купівлю боргу, не вводилися проти таких великих країн, - продовжує Родлер. – Тому наразі найреальнішою загрозою виглядає арешт майна олігархів. Хоча закономірне те саме питання - чому Лондон не зробив цьогої раніше? Адже він мав можливість це зробити у зв'язку з отруєннями Литвиненка та Скрипалів, які відбувалися на території Великої Британії, а не Східної Європи.

Аналітик вважає, що, незважаючи на гучні заяви політиків, загроза війни зараз є вкрай малоймовірною, оскільки вона невигідна нікому, насамперед Росії.

- Можливо, у когось склалася думка, що Росії санкції не страшні, - каже Родлер. - Але це не так - їхнє введення призведе до сильного падіння рубля, величезної інфляції, втрати накопичень росіян тощо. За таких умов бажати розв'язати війну – це діяти максимально нелогічно. Думаю, саме тому політики у всьому світі й користуються нагодою давати гучні обіцянки та стрясати повітря, заробляючи собі бали, відволікаючи увагу від внутрішніх проблем.

Тому економіст вважає, що найбільш реальний розвиток подій виглядає так, що США та ЄС продовжуватимуть чинити тиск на Росію, але робитимуть це поступово. Їхні дії будуть спрямовані на те, щоб погіршити рівень життя росіян і через це уже викликати невдоволення, спрямоване на владу. При цьому ці дії не повинні завдавати шкоди самим американцям та європейцям.