22 грудня
Завантажити ще

Усі кримінальні справи Порошенка: у чому звинувачують, а за якими він лише свідчить

Усі кримінальні справи Порошенка: у чому звинувачують, а за якими він лише свідчить
Фото: REUTERS/Валентин Огіренко

П'ятий президент Петро Порошенко, як і обіцяв, 17 січня повернувся до України і одразу ж вирушив на засідання Печерського райсуду, на якому йому обирають запобіжний захід. У рамках двох кримінальних проваджень слідство просить суд обрати політику запобіжний захід у вигляді арешту або застави у розмірі 1 мільярд гривень. Сам же Петро Порошенко запевняє, що уникне такої долі, – залишиться на волі.

"КП" в Україні" згадала всі відомі кримінальні справи Порошенка, відкриті як проти лідера "Європейської солідарності", так і за фактом.

Дві підозри: держзрада та кадрове питання

З моменту обрання президентом Володимира Зеленського та перезавантаження правоохоронного блоку країни кримінальні провадження, в яких фігурує прізвище Порошенко, почали з'являтися із завидною регулярністю. Рахунок іде на десятки. Точна кількість проваджень, що перебувають у роботі ДБР, достовірно невідома. Адвокати Петра Олексійовича сповістили, що таких нібито 58! Але у публічну площину просочилася інформація лише про близько 20 резонансних справ.

Достовірно відомо, що на сьогоднішній день Петро Порошенко проходить підозрюваним лише за двома провадженнями. Перше стосується призначення першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Сьомочка. Нібито Порошенко змушував голову СЗР Єгора Божка до «перевищення влади та службових повноважень» при призначенні Сьомочка.

"Слідством встановлено, що народний депутат, який перебував у статусі п'ятого президента України, схилив військову посадову особу - голову Служби зовнішньої розвідки України - до скоєння злочину, а саме до перевищення ним влади та службових повноважень, тобто умисного скоєння дій, що явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, в умовах особливого періоду шляхом видання явно злочинного наказу (ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 Кримінального кодексу України)", - пояснювали у червні 2020 року суть звинувачень у ДБР.

Друга підозра, яку вручили Порошенку, стосується державної зради та сприяння тероризму в рамках справи про постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донбасу у 2014-2015-х роках. За версією слідства, у роки президентства Петра Порошенка Адміністрація президента «могла відігравати ключову роль» в організації постачання вугілля з ОРДЛО. У цій же справі як підозрювані проходять народний депутат від "ОПЗЖ" Віктор Медведчук та екс-міністр енергетики Володимир Демчишин.

Порошенко - свідок у справі про:

... контрабанду 43 картин

Як свідок Петро Порошенко проходить по кримінальному провадженню за фактом переміщення через кордон України 43 картин всесвітньо відомих художників в обхід митного контролю. На полотна, що зберігаються у Музеї ім. Гончара, кілька разів накладали і знімали арешт. Останнє рішення Київського апеляційного суду було на користь Порошенка. Суд дозволив Порошенкові користуватися та розпоряджатися колекцією картин, зокрема й передавати у власність.

... прохід кораблів у Керченській протоці

Ще одне кримінальне провадження було відкрито за заявою колишнього заступника глави Адміністрації президента Віктора Януковича Андрія Портнова. Останній намагався «пришити» Порошенкові державну зраду, але підозри не було. Порошенко за ним проходить як свідок. Кримінальне провадження стосується проходу українських кораблів через Керченську протоку та їх захоплення російськими прикордонниками. Заявник стверджував, що Порошенко навмисне влаштував провокацію, щоб запровадити воєнний стан і відстрочити президентські вибори.

… втечу судді Чауса

ДБР розслідує можливу причетність Петра Порошенка та його оточення до втечі з України судді Чауса, який був затриманий на хабарі у 150 тисяч доларів у серпні 2016 року.

… видворення Саакашвілі за межі України

Правоохоронці розслідують законність дій Петра Порошенка щодо позбавлення екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі українського громадянства та видворення його з України.

… призначення Гройсмана прем'єр-міністром

Прізвище Порошенка є й у кримінальній справі щодо призначення на посаду прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. Заявники (народні депутати Нестор Шуфрич та Василь Німченко) запевняють, що Порошенко узурпував державну владу, подавши подання на призначення Гройсмана прем'єром за відсутності коаліції у Верховній Раді.

… підписання Мінських угод

Держбюро розслідувань вивчає факт підписання президентом Петром Порошенком Мінських угод у 2015 році. Заявник, яким знову виступив Андрій Портнов, стверджує, що підписаний документ апріорі не дає змоги відновити територіальну цілісність України, оскільки це стало «залежати від досягнення домовленостей із представниками збройних формувань на Донбасі та погодження з ними змін до українського законодавства».

… контрнаступ у червні 2014 року

Є у скарбничці Петра Порошенка і військова справа. ДБР перевірять факти, що спричинили наступальну операцію на Донбасі у червні 2014 року. Народний депутат Нестор Шуфрич, який і написав заяву проти Порошенка, запевняє, що президент наказав наступати в той час, як на двох зустрічах ВКГ із представниками самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» учасники досягли певних мирних домовленостей.

… розпалювання релігійної ворожнечі

Це провадження відкрито за фактом отримання Томоса Українською автокефальною церквою. Прихожани Київського патріархату УПЦ, які підтримують патріарха Філарета, заявили, що таким фактом створено передумови для розпалювання релігійної ворожнечі. У липні 2020 року справу було закрито, а у березні 2021-го знову відкрито за рішенням Шевченківського райсуду.

… продаж заводу «Кузня на Рибальському»

Одна з небагатьох економічних справ, за якими проходить Порошенко. Вона стосується продажу заводу «Кузня на Рибальському» компанії «ТАС» (власником є Сергій Тігіпко) за 300 мільйонів доларів, що в еквіваленті української валюти дорівнює близько 8 мільярдам гривень. У ДБР підозрюють, що угода з продажу активу була фіктивною: власником залишився Порошенко через афілійовані компанії, а 300 мільйонів доларів, нібито сплачених за підприємство, могли бути «відмиті» через кіпрські офшори.

… призначення суддів

Порошенка перевіряють на предмет зловживання службовим становищем. Перевіряється, чому Порошенко вчасно не призначив на посади суддів осіб, яких рекомендувала до призначення Вища рада правосуддя. У результаті ці судді отримували зарплату, але чинили правосуддя, оскільки Порошенко зволікав із підписанням відповідних кадрових указів.

Також є кримінальне провадження за фактом втручання у діяльність суддів Окружного адміністративного суду м. Києва з боку президента України, членів РНБО щодо рішення про відміну націоналізації ПриватБанку.

Третє кримінальне провадження стосується неправомірного впливу на проведення конкурсу з відбору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя у період березня-травня 2019-го: проведення конкурсу в короткі терміни та прийняття, можливо, незаконних рішень щодо зміни порядку проведення конкурсу.

… покупку телеканалу «Прямий»

ДБР перевіряє «чистоту» покупки телеканалу «Прямий» народним депутатом Володимиром Макеєнком, який нібито діяв на користь Петра Порошенка. Заявник (Андрій Портнов) каже, що телеканал купувався на ім'я офшорної компанії Кіпру. Має місце й ухилення від сплати податків.

… відпочинок на Мальдівах

Президентський відпочинок на Мальдівах у 2018-му став предметом дослідження ДБР. Слідчі перевірять факт перетину Петром Порошенком державного кордону, а саме чому він та члени його сім'ї використали для цього підроблені документи.

… націоналізацію ПриватБанку

Олігарх Ігор Коломойський накатав проти Порошенка кілька заяв щодо націоналізації його ПриватБанку. Він звинувачує п'ятого президента в тому, що той перешкоджав господарській діяльності банку, розголошував банківську таємницю ПриватБанку, зловживав службовим становищем та легалізував кошти, отримані злочинним шляхом.

… продаж землі у Миколаївській області

Земельна справа стосується указу президента, яким Порошенко відмінив рішення голови Первомайської райдержадміністрації Миколаївської області щодо зарахування земельної ділянки площею 1500 га у межах території Ленінської сільської ради до земель запасу державної власності. Слідчі перевіряють, чи глава держави не перевищив повноваження.

Новини по темі: Суд Петро Порошенко ДБР