Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

Чутки про вторгнення Росії в Україну – попередження чи тактичний хід?

Чутки про вторгнення Росії в Україну – попередження чи тактичний хід?
Фото: REUTERS/Сергій Пивоваров

Незважаючи на переговори Джо Байдена та Володимира Путіна, запевнення російської сторони на зустрічі в Женеві в тому, що Росія не нападатиме на Україну, і попередження Заходу в цілому, загроза російського нападу все ще продовжує залишатися актуальною. Хіба що змінилася дата можливої агресії.

Путіну завадила м'яка зима

Якщо раніше західні партнери Києва називали «годиною Х» січень цього року, то тепер західні розвідники кажуть, що ймовірний повномасштабний наступ РФ на Україну може статися наприкінці січня – на початку лютого 2022 року.

Офіційні представники адміністрації президента США вважають, що президент Росії Володимир Путін відклав можливе вторгнення в Україну ближче до весни. Як повідомляє газета The New York Times з посиланням на джерела в американських розвідорганах та адміністрації Джо Байдена, причина перенесення агресії – надто м'яка зима.

Представники адміністрації США зазначають, що вікно для вторгнення Путіна в Україну обмежене, оскільки весняна відлига може створити непрохідні умови для російської важкої військової техніки.

«Відносно м'яка зима сповільнила замерзання землі, і останній термін для введення військ зрушив ближче до весни, стверджують чиновники. Сильні зимові морози, які зазвичай приходять до України у січні, в багатьох районах країни не спостерігалися. За словами високопосадовців адміністрації, поки земля залишається в'язкою, Путін може бути змушений відкласти наземний наступ щонайменше до лютого», - пише The New York Times. Газета також стверджує, що для таких висновків адміністрація президента США Джо Байдена навіть залучила метеорологів для ретельного вивчення погоди в Україні найближчими тижнями.

Експерт із питань міжнародної безпеки Олег Жданов вважає, що західні ЗМІ перебільшують масштаб загрози.

- Вони пишуть, що Путіну завадила слабка зима і непромерзлий ґрунт, яким не пройдуть танки. Так навесні буде взагалі бездоріжжя, тобто природні умови для наступу будуть ще гіршими. Тому до літа ніякого наступу бути не може,

вважає експерт

Крім цього, Росія, на його думку, просто не має необхідної кількості військ для наступу.

- Що таке 100 тисяч людей на кілька тисяч кілометрів кордону, які ще й мають наступати за трьома напрямками? По 50 тисяч на кожний, а для успіху потрібна як мінімум триразова перевага. Тобто їм для кожного напряму потрібно 150 тисяч осіб, а у сумі – 450 тисяч, яких немає на кордоні, – каже військовий експерт.

Тому всі ці страхачки з наступом, на думку Олега Жданова, є частиною американсько-російських переговорів щодо безпеки. Американці лякають російським наступом, щоб підняти градус конфронтації у своїх дипломатичних ігрищах із Росією. Що вони, мовляв, ні в чому не можуть їй поступитися, бо вона загрожує Україні.

- Заяви про напад - це сценарії одного й того ж спектаклю - американо-російських переговорів, - упевнений експерт.

План операції: спочатку захоплення півдня України, а потім - Київ

Проте Вашингтон прогнозував накопичення до 175 тисяч російських військових біля українських кордонів. Наразі стягування військ сповільнилося, хоча Росія і перекидає ударну авіацію, бойові та транспортні вертольоти, а також штурмові винищувачі.

Водночас, західні ЗМІ з посиланням на розвідоргани своїх країн повідомили, що Росія нібито розглядає варіант захоплення України в три етапи. Як повідомляє німецьке видання Bild, російські військові планують завдати удару по Україні одночасно з північного Криму, а також зі сходу та півночі. При цьому західні ЗМІ повідомляють, що кожен із трьох етапів може бути останнім залежно від того, як реагуватиме Захід на вторгнення Росії в Україну.

На першому етапі планується захопити південь України, щоб забезпечити постачання до Криму та відрізати Україну від моря та від постачання. Наголошується, що для цього Росія планує використати десантні кораблі, які вже перекинули з Балтійського моря ще навесні.

Також російські військові будуть просуватися на захід з території окупованого Донбасу, після чого розділяться та просунуться частково у Запоріжжя, а частково – у бік Криму. Потім Путін планує використати балістичні ракети для того, щоб послабити військовий потенціал України на всій території країни. Коли це буде виконано, російські танкові частини можуть перейти кордон у Луганській та Харківській областях та просунутися до Дніпра та Полтави.

Під час третього етапу операції планується здійснити напад на Київ. Наступ на столицю України цілком можливий із півночі, з території Білорусі. При цьому західні розвідники не впевнені, чи білоруська сторона братиме участь у цьому нападі. Якщо до Росії приєднається Білорусь, то Київ оточать російські війська зі сходу та із заходу.

Після цього можна було б очікувати на капітуляцію Києва і, як наслідок, самої України. Росія займе дві третини нинішньої території України,

пише Bild

Також західні розвідники та аналітики вважають, що українській армії не вистачить озброєння для того, щоб відбити наступ РФ. Тому українській армії знадобляться сучасні західні зенітні ракети типу Patriot та протикорабельні ракети типу Harpoon.

Ексзаступник начальника генштабу України Ігор Романенко визнає, що в української армії справді частково застаріле озброєння.

- У нас сучасного озброєння в різних родах військ десь 20%. Натомість, у нас вперше за 30 років закладено на армію за стандартами НАТО 21% бюджету. А у Росії, де Путін серйозно займався своїми збройними силами весь час свого перебування при владі, сучасне озброєння становить 65-75%. Крім цього, у росіян велика перевага у бронетехніці, у бойовій авіації, ракетних комплексах, корабельному складі, не кажучи вже про ядерну зброю, - вважає військовий експерт.

Ну і головне, що Україна має, на його думку, це бойовий досвід військових, величезний мобілізаційний ресурс і мотивація - захищати свою країну.

США таємно виділили Україні ще 200 мільйонів на зброю проти Росії

Допомогти у відображенні російської агресії Україні покликані посилені постачання озброєнь від США. Державний секретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен у телефонній розмові пообіцяв міністру закордонних справ України Дмитру Кулебі збільшити оборонну допомогу у разі продовження агресії Росії.

«Держсекретар повторив, якщо Росія вибере шлях подальшого конфлікту, Сполучені Штати та наші союзники й партнери готові вжити величезну ціну для російської економіки, зміцнити присутність НАТО у прифронтових країнах - членах Альянсу та збільшити оборонну допомогу для України», - наголошується у заяві Держдепу США.

А телеканал CNN повідомив, що адміністрація президента США Джо Байдена наприкінці 2021 року надала Україні додаткову допомогу на сферу безпеки у розмірі 200 мільйонів доларів.

Виділення коштів проводилося таємно наприкінці грудня 2021 року. Черговий пакет допомоги Україні включає оборонне обладнання, зокрема стрілецьку зброю, боєприпаси, системи захищеного зв'язку, медичне обладнання, запасні частини для техніки та багато іншого. Черговий пакет допомоги оформили та узгодили за кілька тижнів до переговорів США та Росії. Джерела телеканалу CNN розповіли, що адміністрація Білого дому тихо повідомила Конгрес про це рішення. Деякі посадовці дізналися про це секретними каналами.

Американське видання Politico повідомило, що в рамках цих коштів Україні також будуть надані «радарні системи та деяке морське обладнання». Ці гроші виділяються Україні окрім 300 мільйонів доларів, закладених у бюджеті США на 2022 рік для розвитку Збройних сил України.