21 травня
Завантажити ще

Країни, які мають ядерну зброю, зробили заяву про запобігання війні та гонку озброєнь.

Країни, які мають ядерну зброю, зробили заяву про запобігання війні та гонку озброєнь.
Фото: Фото надано Національним управлінням ядерної безпеки/вікімедіа

США, Росія, Китай, Великобританія та Франція оприлюднили спільну заяву, в якій йдеться про намір не допустити ядерної війни і гонки озброєнь. Відповідні документи оприлюднені на сайтах Білого дому та Кремля.

- Китайська Народна Республіка, Французька Республіка, Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучені Штати Америки вважають уникнення війни між державами, які мають ядерну зброю, та зниження стратегічних ризиків нашими головними обов'язками, - такими рядками починається заява.

У документі наголошується, що "ядерну війну неможливо виграти і вона ніколи не повинна бути розпочата", а також зазначається, що оскільки використання ядерної зброї матиме далекосяжні наслідки, вона має служити оборонним цілям, стримувати агресію та запобігати війні. Учасники запевнили "тверду переконаність", що подальшого поширення такої зброї необхідно запобігти.

У заявах підтверджується прагнення країн «працювати з усіма державами» з метою безпеки, прогресу в галузі роззброєння та побудови безпечного миру, вільного від ядерної зброї. А також підвищувати рівень взаємного розуміння та запобігати гонці озброєнь, "яка нікому не принесе вигоди та стане загрозою для всіх".

Генеральний секретар ООН Антоніо Гуттеріш вже привітав заяву країн "ядерної п'ятірки" проти розв'язання війни з використанням ядерної зброї. Про це повідомив його речник Стефан Дюжаррик. Заява опублікована на сайті організації.

- Генсека ООН обнадіює прихильність держав, які мають ядерну зброю, вжиття заходів щодо запобігання ядерній війні відповідно до його давнього заклику до діалогу та співпраці з цією метою", - сказано в повідомленні організації.

Гутеріш підкреслив, що очікує більш детальної інформації про майбутні ініціативи ядерних держав з цього питання.

Раніше Україна висловила в ООН стурбованість у зв'язку із нарощуванням Росією ядерного потенціалу в окупованому Криму. За словами заступника постійного представника України при ООН Юрія Вітренко, Генасамблея ООН у низці резолюцій висловила «серйозне занепокоєння» через мілітаризацію Криму Росією і розміщенням на півострові засобів доставки ядерної зброї. Вітренко додав, що дії Росії є прямою загрозою міжнародному режиму нерозповсюдження ядерної зброї.