20 сiчня
Завантажити ще

Як США можуть змусити Росію відмовитись від агресії проти України

Як США можуть змусити Росію відмовитись від агресії проти України
Фото: Нік Янгсон/picpedia.org

Захід готується до серйозних кроків у відповідь на можливий напад Росії на Україну. Низка авторитетних західних видань, агентств та телеканалів (The Guardian, Agence France Presse та CNN) з посиланням на джерела у Білому домі повідомили, що у разі російського вторгнення в Україну США направлять війська на східний фланг НАТО.

"Безумовно, якби Путін рушив туди, з боку східних флангових союзників було б більше запитів, а також позитивна відповідь з боку Сполучених Штатів про додаткові сили", - заявив неназваний чиновник Білого дому. Але при цьому він особливо підкреслив, що Байден не загрожуватиме прямою військовою відповіддю.

Проте президент США під час розмови з Путіним дасть йому зрозуміти, що Білий дім не виключає майбутнього членства України в НАТО, відмовитися від якого вимагав російський президент.

На перший погляд, рішення розмістити війська у Східній Європі, а не в Україні не має сенсу: Росія нападає на Україну, а американці входять, наприклад, у Польщу та країни Балтії. Яка користь від цього буде Києву? Але насправді такий крок з боку американців може серйозно стримувати вплив на Москву.

– Це буде певна загроза для російських військ – натовські солдати завжди можуть перейти кордон та увійти до України. І росіяни будуть змушені враховувати це у своїх оперативно-тактичних планах. А це означає, що знижуватиметься навантаження російської агресії на Україну. Крім цього, США мають намір прикрити країни Балтії та Польщу від можливої російської агресії. Але головного удару Заходом буде завдано не військами, а економічними та політичними засобами, – розповів «КП" в Україні» позаштатний радник голови Офісу президента України Олексій Арестович.

Російським олігархам закриють доступ до рахунків у США

Чим ще Вашингтон може змусити Кремль відмовитись від своїх агресивних планів? Ті ж самі CNN і AFP вже повідомили, що адміністрація президента США розглядає широкий перелік можливих санкцій на випадок нападу Росії на Україну.

Наприклад, санкції можуть торкнутися російських енергетичних компаній, великих олігархів і банків. Крім того, вони можуть бути спрямовані проти суверенного боргу РФ. Також розглядається можливість заборони конвертації рубля у західні валюти.

«Американські та європейські союзники зважують запровадження санкцій проти найбільших банків Росії та здатності країни конвертувати рублі в долари та інші іноземні валюти у разі вторгнення президента Путіна в Україну»,

повідомляє агентство Bloomberg.

Олігархам із РФ можуть заборонити в'їзд до США та закрити доступ до американських банківських рахунків. Наразі американські спецслужби мають великий обсяг інформації про приховані активи російських олігархів, не кажучи вже про відкриті - банківські рахунки, нерухомість та інше. За даними американського Національного бюро економічних досліджень, російські громадяни приховують лише в офшорах та США понад 62 трильйони рублів (1,1 трильйона доларів). Загалом на таких рахунках зберігаються кошти, рівні 75% національного доходу Росії.

Тут важливо ще й те, що Америка розповсюджує дію своїх законів на увесь світ. Тому якщо хтось має рахунки, наприклад, в Іспанії чи Швейцарії, до них також дістанеться Мінфін США. І у питаннях грошей Штати вміють тиснути на інші країни та приватні фінансово-кредитні установи, які під цим натиском завжди швидко здаються. Зрозуміло, що буде, якщо американська влада запровадить серйозні санкції проти російських багатіїв.

Так, наприклад, російський бізнесмен, власник групи компаній «Ренова» Віктор Вексельберг уже повідомив, що на його зарубіжних рахунках заблоковано понад 1,5 мільярда доларів через введені США санкції проти Росії. «Скористатися ними можна лише з дозволу Мінфіну США. Його, щоправда, не дають», – заявив він в інтерв'ю журналу Forbes.

Є ще такий нюанс. Російська еліта, яка публічно демонструє патріотизм, насправді давно приросла до західного способу життя. До того ж на Заході у неї не лише гроші, але й вся рідня. Тож американські санкції будуть дуже болючими для російських олігархів.

Відключать від банківської системи SWIFT

Як найбільш радикальний захід влада США обговорює відключення Росії від міжнародної системи платежів SWIFT. Джо Байден обговорює це питання з європейськими партнерами, і остаточне рішення буде ухвалено, виходячи з дій Росії.

Як повідомляє Deutsche Welle, без доступу до SWIFT Росії складно буде розраховуватися за закордонними контрактами та виплачувати зовнішній борг. З технічного погляду відключення означатиме для Москви закриття каналів передачі фінансових повідомлень. По суті, це заморозка валютних активів російських банків в іноземних. А такий захід загрожує катастрофічними наслідками для фінансової системи РФ.

Відключення SWIFT призведе до зростання цін, падіння доходів населення та скорочення робочих місць. Якщо говорити про прямі наслідки, вони торкнуться тих, хто переказує гроші за кордон безпосередньо з банківського рахунку або, навпаки, приймає гроші з-за кордону. Такі операції проходять через SWIFT, і російським банкам доведеться шукати альтернативний спосіб провести платіж.

Відключення Росії від SWIFT може вдарити і Захід

Рішення відключити ту чи іншу країну від SWIFT перебуває у компетенції Ради ЄС. Якщо його приймуть щодо Росії, то компанія SWIFT, розквартована у Бельгії, буде змушена виконати його.

Досі такий крайній захід застосовували лише до Ірану. У 2012 році ЄС, намагаючись блокувати реалізацію ядерної програми Тегерана, вирішив відключити від SWIFT 24 іранські банки, включаючи Центробанк.

На Заході розмови про відключення РФ від SWIFT ведуться від початку російської агресії проти України у 2014 році. Але далі погроз справа не доходила, бо є й зворотний бік медалі.

Система обміну фінансовими повідомленнями SWIFT має для західної економіки не менше значення, ніж транспорт або енергетика. А виключення із неї російських банків, які сильно інтегровані у світову фінансову систему, може вдарити і по західних економіках. Російські банки стоять на 2-му місці після американських за кількістю операцій та на 15-му - за їх обсягом.

- Загроза відключити Росію від SWIFT на даний момент не більш як риторика, спрямована на підвищення ставок Байдена перед переговорами з Путіним. Штати лякають і показують свою головну палицю, але не більше. Бо якщо таке рішення буде ухвалено, воно вдарить не лише по Росії, а й по Євросоюзу та США. Це не стане смертельним ударом, але буде дуже неприємно для всіх, - вважає експерт-міжнародник Ілля Куса.

Довідка КП

Суспільство всесвітніх міжбанківських фінансових каналів зв'язку (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (скорочено - SWIFT ) – міжнародна система передачі інформації та здійснення платежів, завдяки якій банки можуть швидко та безпечно переказувати один одному гроші. Більше 10 тисяч банків у 215 країнах використовують SWIFT для розрахунків У Росії системою користуються понад 600 банків та організацій, більше користувачів налічується тільки в США.