Завантажити ще

Експерти: Говорити з Росією про Донбас? РФ спочатку має визнати себе стороною конфлікту та почати розмовляти

Експерти: Говорити з Росією про Донбас? РФ спочатку має визнати себе стороною конфлікту та почати розмовляти
Фото: REUTERS

Без прямого діалогу з Росією Донбас не повернути», - заявив у своєму виступі 1 грудня у Верховній Раді президент України Володимир Зеленський. Хтось побачив у цьому меседжі слабину та прогин, хтось вважає, що глава держави нарешті визначився з тим, хто є хтось у зовнішній політиці. Поєднує опонентів той факт, що президент, схоже, не розглядає військовий спосіб повернення непідконтрольних територій, сподіваючись виключно на переговори та дипломатію.

«Кремль намагається вискочити»

Політолог Кирило Сазонов ФБ Кирила Сазонова. Фото: facebook.com/kirilo.sazonov

Політолог Кирило Сазонов ФБ Кирила Сазонова. Фото: facebook.com/kirilo.sazonov

Політологи стверджують: Україна і так розмовляє з Росією, починаючи з 2014 року. Весь діалог ведеться у «мінському» та «нормандському» форматах, при цьому Росія на весь світ заявляє, що вона не є стороною конфлікту на сході України.

- Ну, не з ОРДЛО ж нам розмовляти? Позиція України однозначна, і Зеленський на цьому наполягає: для припинення конфлікту потрібен діалог між сторонами цього конфлікту. Тобто Україна готова розмовляти із Росією, бо ми хочемо миру. А Кремль, у свою чергу, від переговорів відмовляється і наполягає, що стороною конфлікту не є. Хоча весь світ уже визнав РФ саме стороною конфлікту – це формулювання навіть є у новій коаліційній угоді Німеччини, – розповів політолог Кирило Сазонов. - І ця заява ніяк не скасовує Мінського процесу чи «нормандського формату». Є агресор – Росія, є жертва агресії – Україна та міжнародні посередники. Ось Кремль і намагається вискочити з цього сценарію та відмовляється від переговорів із Києвом.

Сазонов стверджує: з представниками «республік» у Донецьку та Луганську український президент не вестиме переговорів. А по-друге, за Мінськими угодами жодних «ДНР» та «ЛНР» не існує, їх немає. Є «окремі райони Донецької та Луганської областей України», але що тоді в цих районах роблять російський рубль, російські документи, російські військові та інші зацікавлені особи з двоголовим орлом на обкладинці паспорта?

«Треба чекати, поки Росія втомиться чи ослабне»

Представник окремих районів Донецької області у делегації України у ТКГ Сергій Гармаш. Фото: facebook.com/sergiy.garmash

Представник окремих районів Донецької області у делегації України у ТКГ Сергій Гармаш. Фото: facebook.com/sergiy.garmash

- Так, Росія заперечує, що вона є стороною конфлікту, але ніхто не приймає її заперечення. У Тристоронній контактній групі (ТКГ) – відповідно три сторони переговорів: Україна, ОБСЄ та Росія. Тож ми ведемо переговори з Росією вже восьмий рік. Зрозуміло, що швидко до якогось результату ми навряд чи прийдемо. Але якщо РФ хочуть скасувати санкції (а санкції - це елемент тиску з боку світової спільноти), їм доведеться визнати себе стороною конфлікту. По-іншому вирішити це питання не вдасться, – зазначив представник окремих районів Донецької області у делегації України у ТКГ Сергій Гармаш.

Він також наголосив: Донецьк та Луганськ у вигляді «ДНР» та «ЛНР» - абсолютно несамостійні суб'єкти, і весь світ чудово бачить, яка країна насправді заправляє на окупованих територіях України.

- Виходить, треба чекати, поки Росія втомиться чи ослабне. Та й Путін не вічний. Після того, як Путін пішов, різні процеси можуть початися і в самій Росії, - зазначає Гармаш. - Але поки що у ТКГ у плані політичного врегулювання особливих зрушень немає. Та їх і бути не може, доки Росія не визнає себе стороною конфлікту. З обміном полонених теж поки що немає жодних перспектив, бо Росія прив'язує вирішення гуманітарних питань до політичних вимог. І ми чудово розуміємо, якщо зараз Москва піде на обмін полоненими, то це буде плюсом до рейтингу Зеленського. А Путін оголосив йому практично відкриту війну.

За словами експерта, залишається лише чекати та продовжувати переговори у Тристоронній контактній групі.

- Це треба робити, доки Росія не дозріє і не почне домовлятися про звільнення зі збереженням особи. А для цього треба розмовляти. З нами треба розмовляти, а не ставити нам ультиматуми, як це робить РФ, – резюмував Сергій Гармаш.

«Нескінченний процес»

Варто звернутися до мешканців непідконтрольних територій, які майже вісім років стежать за «переговорами з Росією», і дізнатися, що вони думають із цього приводу.

- Є добрий вираз – «тягнути жили». Саме цим і займаються на всіх дипломатичних переговорах – тягнуть час та жили. Нічого не відбувається, крім того, що населення тут бідніє, замикається, стає байдужим до того, що відбувається. Багатьом уже байдуже, що буде далі. Жменька тих, хто ще вірить у те, що Росія поверне Україні її східні території, зменшується з кожним днем, - каже донеччанин Олексій Іонін. Він математик і іноді прикидає ймовірність швидкого звільнення Донбасу. Результат його не тішить - за такого неспішного перебігу подій «розмовляти з Росією» можна ще дуже багато років.

- У людей поступово складається враження, що переговори з Росією, які ведуться в рамках Мінських угод, це нескінченний процес, суть якого – затягування конфлікту, а не його вирішення. При цьому декларується, що військове вирішення конфлікту на сході України є неприйнятним. Але якщо у тій же Росії стверджують, що конфлікт – внутрішньоукраїнський, то чому держава Україна не може контролювати тут свій кордон, чому в регіоні не ходить українська валюта тощо? Може, військове рішення – менш «красиве», але дієвіше? - задається риторичним питанням донеччанин.

КОНКРЕТНО

Хто і з ким домовляється?

Переговори у Мінську

Протягом 2021 року зустрічі Тристоронньої контактної групи проходили у форматі відеоконференцій. Якихось практичних результатів ці зустрічі не принесли. У січні проросійські представники ОРДЛО допустили до участі у відеоконференціях якихось «громадських радників» з Донецька та Луганська, але з російськими паспортами, що викликало нерозуміння в інших учасників ТКГ. Справа доходила до бойкотування засідань, допоки «радники» не покинули групу.

По суті, ще з середини 2020 року Мінський процес був заблокований через постійні ультиматуми «представників ЛДНР» та Росії, які вимагали законодавчого закріплення Мінських угод українським парламентом.

Україна неодноразово порушувала на засіданнях питання про те, що в існуючому вигляді реалізувати Мінські угоди неможливо, але доведеться працювати з тим, що є, і жодного разу не відмовилася від зобов'язання виконати «Мінськ». Росія у свою чергу продовжувала і продовжує наполягати, що вона не сторона конфлікту, а лише посередник з його врегулювання. Після затримання в зоні ООС бойовика з російським паспортом наприкінці жовтня, який назвав себе представником Спільного центру з контролю та координації припинення вогню, РФ відмовляється обговорювати його долю, вдаючи, що її не існує.

Голова Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба визнав в інтерв'ю німецьким ЗМІ, що «Мінськ» (і «нормандський формат») як переговорні формати «перебувають у комі, проте слід намагатися повернути їх до тями».

На сьогоднішній день обов’язки голови української делегації на переговорах у «мінському форматі» виконує народний депутат Андрій Костін. Він тимчасово замінює відсутнього за станом здоров'я Леоніда Кравчука. Про свою відставку чи звільнення з посади голови делегації Кравчук не повідомляв.

Зустрічі у «нормандському форматі»

Зустрічі в "нормандському форматі" не проводяться більше року. Схоже, інтерес згасає у всіх країн-учасниць – Франції, Німеччини, Росії та України. Росія відхилила пропозицію Франції провести зустріч 11 листопада.

Прес-секретар президента України Сергій Никифоров розповів, що «нормандський формат», його продовження – під великим питанням. Ніяк не можуть домовитися щодо наступного саміту в «нормандському форматі» на найвищому рівні, навіть міністри поки що не зустрічаються».

Росія хоче змусити Україну прямо вести переговори з терористами з «ЛДНР». Франція та Німеччина вимагають від Росії виконання «Мінська». РФ вкотре заявляє, що є стороною конфлікту.

В ТЕМУ

Лише на рівні президентів

Поки що Росія не визнає себе учасницею збройного конфлікту на сході України (що навряд чи), будь-які прямі переговори з Україною навряд чи відбудуться.

- Уся політика визначається не у Тристоронній контактній групі. Вона визначається на вищих рівнях – на рівні президентів. ТКГ – це лише майданчик для реалізації всіх домовленостей, - зазначає Сергій Гармаш.

Тобто, президент України оголосив про готовність вести переговори про врегулювання ситуації на Донбасі з президентом Росії. Як уже було сказано, РФ наполегливо заперечує свою участь у конфлікті на сході України. Але і Євросоюз, і США вже називають Росію саме учасником, а чи не посередником. І оскільки глава держави України озвучив запит на переговори з главою Росії – залишається лише чекати на відповідь.

Новини по темі: Україна і Росія Донбас