23 сiчня
Завантажити ще

На Савченка суд подавився, а Саакашвілі – вислали: як розвалюються справи про державні перевороти

На Савченка суд подавився, а Саакашвілі – вислали: як розвалюються справи про державні перевороти
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Від державного перевороту, запланованого на 1 грудня, залишився слід у вигляді кримінальної справи. Вона поки що порушена за фактом, таємниця слідства зберігається, проте голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія вже анонсував цікаві новини за кілька тижнів. Почекаємо, може, на нас і справді чекає інформаційна бомба.

А тим часом у Броварському міськрайонному суді під Києвом вимітають уламки бомби, яка розірвалася у 2018 році. 3 грудня тут зачитали повне рішення щодо справи головних українських «переворотників» Надії Савченко та Володимира Рубана. Текст довгий і складний, а резюме коротке: заберіть, панове прокурори, свій обвинувальний продукт, суд не може його переварити.

«КП в Україні» згадала, які ще в Україні готувалися перевороти, та чим це закінчилося.

Страшні та підступні терористи

Перед жорстокістю картини, яку живописували генеральний прокурор Юрій Луценко та головний судовий експерт Олександр Рувін, тьмяніла навіть «Аль-Каїда». Убитий президент і половина уряду, підірвані в Раді гранати, депутати,які агонізують під уламками люстри, що впала на них.

Змовники - народний депутат, герой України Надія Савченко та керівник Центру визволення полонених Володимир Рубан - незбагненним чином знаходяться одномоментно в різних місцях: вони розстрілюють Раду з міномета, пливучи Дніпром на баржі, розсікають хвилі на гідроциклах, закладають міни, гранати, облаштовують вогневі точки у всьому урядовому кварталі, палять по будинках з вулиці і добивають з автоматів депутатів, які лежать під уламками люстри в Раді. Або під уламками купола Ради – озвучувалися різні варіанти.

Загалом, за підрахунками слідства, у центрі Києва від рук змовників могли загинути від 7,5 до 10 тисяч людей, включаючи випадкових перехожих.

Все це виглядало так фантастично, що викликало здорову іронію. Тим часом Савченко та Рубан на повному серйозі отримали підозри за семи статтями Кримінального кодексу, починаючи від захоплення державної влади, тероризму та закінчуючи незаконним поводженням зі зброєю. Обох було відправлено до СІЗО, де вони ровели більше року.

Теоретично слідство мало на увазі, що терористи повинні мати спільників. Але жодного з них так і не встановили.

У січні 2019 року справу про замах на переворот було передано до суду. З цього моменту щось пішло не так…

Можуть повернути, можуть покласти під сукно

Обвинувальний акт щодо «терористів №1» обійшов дев'ять судів, поки не дістався Броварського. Який спочатку не спромігся продовжити двом «небезпечним злочинцям» арешт, а потім не міг розпочати слухання по суті. З весни 2019-го до грудня 2021-го тривало лише попереднє засідання.

Складається враження, що у Феміди на цю історію блювотний рефлекс. Цим, власне, і закінчилося.

- У своїй позиції ми посилалися на те, що події, які ставили у провину Савченко і Рубану, не відповідали дійсності. У справі були просто взаємовиключні звинувачення. На одній сторінці пишеться, що було так і так, на іншій - зовсім інша інформація, - каже адвокат Олександр Тананакін. – Савченко та Рубану ставили у провину, що вони висловлювали невдоволення чинною владою. Але дозвольте, про це у нас каже пів країни. А головне, нічого з того, що було у справі, у житті ніяк не могло статися.

Адвокат наводить приклад спроби військового перевороту в Туреччині в 2016 році.

- Заколот влаштували більше тисячі військових і зазнали поразки, тому що протидія була в сто разів сильніша. Що в Україні могли зробити двоє людей? Навіть якщо припустити, що вони будуть обвішані кулеметами. Рубан та Савченко на волі два з половиною роки, вони виїжджали з України та поверталися. І подивіться – Рада стоїть, баржа пливе, жодна граната не підірвана, – резюмує Олександр Тананакін.

Ну а тепер головне питання: що буде з томами, напханими гранатами та мінометами?

– Є кілька варіантів. Прокуратура може закрити справу. Але в такому разі Савченко та Рубану доведеться платити компенсацію. Прокуратура може внести незначні зміни і знову виправити до суду, який знову справу поверне, але час буде протягнутий, - каже керуючий партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець. – А може, просто нічого не робити, чекаючи, поки закінчиться термін давності, і на цій підставі припинити виробництво.

10 вересня 2017 року. Екс-глава Одеської облдержадміністрації, екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі зі своїми прихильниками намагається прорватися із Польщі до України. Фото: УНІАН

10 вересня 2017 року. Екс-глава Одеської облдержадміністрації, екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі зі своїми прихильниками намагається прорватися із Польщі до України. Фото: УНІАН

Карма Міхо

Епоха Луценка-генпрокурора була багата на перевороти. І Савченко із Рубаном не дебютанти. У грудні 2017 року роль організатора бунту приміряли на колишнього губернатора Одеської області Міхеіла Саакашвілі, який увійшов в опозицію до влади та влаштував під Радою «Міхо – майдан».

СБУ відкрила кримінальну справу за статтею про сприяння учасникам злочинної організації, але з трибуни Верховної Ради Юрій Віталійович прямо заявив, що Міхеіл Саакашвілі та його соратники на гроші Сергія Курченка готували в Україні державний переворот. А самий «Рух нових сил» та всі його акції фінансуються з Росії.

Довершили картину традиційні складові всіх політичних скандалів – так звані плівки, на яких Саакашвілі нібито веде переговори про повалення в Україні чинної влади. Було заарештовано керівника київського осередку «Руху» Северіона Дангадзе. Але незабаром він уклав угоду зі слідством і його відпустили. З чого з'явився натяк, ніби Дангадзе «настукав» на Міхо, і тепер кришка.

Однак Саакашвілі залишився на волі – суд не захотів застосовувати до нього домашній арешт. Гучно заявлена тема тихо пішла у тінь.

- Справи, які були відкриті щодо Саакашвілі та «Руху нових сил», перевірялися вздовж та впоперек. Нічого не змогли знайти. Ні підтвердження фінансування з боку Росії, ні якогось іншого впливу. Було піднято документи, які підтвердили, що намети та все необхідне для містечка під Радою купувалися в Україні за договорами. Люди, які приїжджали з регіонів, самі орендували автобуси, – каже адвокат Павло Богомазов. – Я не знаю, чи проводили експертизи «плівок», але ми весь час стверджували, що це монтаж. Десь взято фрагменти з інтерв'ю Міхеіла, десь інша людина імітує його голос.

Тим часом за Луценка справа про Міхо-бунтівника продовжувала жити. ЇЇ закрили в червні 2020-го після призначення  Ірини Венедиктової. А найцікавіше, що за два роки до цього, знову ж таки за Луценка, Саакашвілі вислали з України до Польщі за порушення кордону. Виходить, Генеральна прокуратура допомогла змовнику уникнути суду.

Але карма – вона наздожене. Наразі Саакашвілі звинувачує у підготовці державного перевороту генеральна прокуратура Грузії. Мовляв, сидить він у в'язниці і звідти керує заколотом.

І «кілерів» ніхто не чіпав

Ще одна бомба виробництва 2018 року – це справа про «кілерів Бабченка». Прямо про держпереворот не йшлося, але посилання на жахливі наслідки були такі, що хоч під віником ховайсь.

Спочатку спрацювали на емоціях: у Києві вбито опозиційного російського журналіста Аркадія Бабченка. Колеги та друзі щиро оплакували його аж до пресконференції, на якій тодішній голова СБУ Василь Грицак виявив небіжчика живим та здоровим.

За цим пішла розповідь про групу кілерів, яких підготували у Росії для масових убивств впливових персон в Україні. Початковий список жертв складався з 47 осіб, але його довелося розширювати до 60-ти. Деякі персони образилися, не побачивши себе в переліку кандидатів на гарний похорон.

Розумний народ одразу запідозрив, що має місце вистава, проте СБУ твердо трималася за свою перемогу: організатора вбивства Бабченка заарештовано, керівника групи кілерів теж, відомі московські куратори, жахлива змова розкрита!

Але навіть найрозумніші не змогли усвідомити, чому цей політичний детектив мав такий убогий і зморщений фінал.

Керівник групи кілерів отримав умовний термін за зберігання пістолета. Ним виявився власник охоронної фірми із Черкас Тарас Стельмашенко. Його підлеглих – тих нібито навчених у Ростові головорізів – взагалі ніхто не чіпав. Організатор вбивства Бабченка – зброяр Борис Герман - уклав угоду зі слідством, отримав 4 роки колонії, але відсидів лише півтора року.

Усі задоволені, усі вільні. Хіба що фігуранти престижних списків ніяковіли. Раз не збиралися вбивати, значить, не такі вони й впливові.

Коментар політолога

Гра в план-шатун

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:

- Такі дуті теми потрібні, щоб мати нагоду видавати народні протести за спроби перевороту. В очах влади межа між цими двома явищами дуже тонка і може легко порватися. Тому гра у план-шатун триває вже вісім років. Людей намагаються налякати ворогами, змовами, путчами.

Гра й надалі триватиме, бо у нас навіть рейтингова влада побоюється народу. А народ, хоч і сам обирає цю владу, не довіряє їй та готовий реалізувати своє право на протест.