Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

Гучно починається, тихо закінчується: як в Україні відбуваються державні перевороти

Гучно починається, тихо закінчується: як в Україні відбуваються державні перевороти
Фото: REUTERS

У перший день лютого суд має обрати запобіжний захід підозрюваному в організації масових заворушень Юрію Голубану. Це ім'я багатьох переконало, що інформація від МВС про підготовку кривавих провокацій - не дим без вогню.

Про Юрія Голубана пишуть як про патріота, учасника АТО, так і про зрадника. Тобто про людину, яка могла працювати на дві сторони, має великий досвід роботи в поліції та знає тактику заворушень.

Отже, можна вважати, що ми уникнули великої внутрішньої смути і навіть – як версія – державного перевороту? В якому будуть знайдені та вказані реальні замовники?

Не поспішатимемо з пошуком відповідей. У новітній історії України перевороти готувалися вже кілька разів, але зійшли нанівець.

«КП" в Україні» згадала найгучніші «державні перевороти».

Затримання Юрія Голубана. Фото: incident.obozrevatel.com

Затримання Юрія Голубана. Фото: incident.obozrevatel.com

Безстрокова акція вклалася у три години

Минулого року на спробу державного перевороту ми чекали 1 грудня. Потрясіння анонсував сам Володимир Зеленський під час прес-марафону "З0 запитань до президента України". Він же повідомив про причетність до заворушень Ріната Ахметова й озвучив кошторис – один мільйон доларів.

На заяву швидко відреагував Джо Байден. «Мене це хвилює», - сказав він.

Анонс не здавався пустопорожнім. На 1 грудня партія «Демсокира» та «Рух спротиву капітуляції» призначили безстрокову акцію протесту, якщо до того часу президент не виконає їхніх вимог.

У середу, 1 грудня, до центру Києва стягнули посилені наряди поліції та Нацгвардії. Охочий до новин народ смикав комп'ютерні мишки та клацав пультом телевізора.

Проте нічого хвилюючого не сталося, якщо не брати до уваги звичайного мітингу, до яких українці вже звикли. Натовп, чисельність якого оцінюють від тисячі до кількох тисяч людей, емоційно пошумів, висунув чергові вимоги: відставка влади, перевибори до Ради, покарання винних у зриві операції з «вагнерівцями». Промовці пообіцяли, що акція буде безстроковою, і… за три години всі розійшлися. Поліція ні у що не втручалася, нікого не чіпала, та й приводу для цього ніхто не давав.

Пізніше політологи іронічно оцінять захід як найкоротший державний переворот у світовій історії, та дійдуть висновку, що в Україні немає сил, готових повторити досвід Майдану.

Проте у надрах СБУ залишається кримінальна справа, яку було відкрито 30 листопада 2021 року за фактом спроби перевороту. Цікавих новин, які обіцяв слідами мітингу 1 грудня керівник фракції «Слуга народу» в Раді Давид Арахмія, ми чекаємо й досі…

Українська «Аль-Каїда»: Савченко та Рубан

Плани бунтівників на чолі з нині затриманим полковником Голубаном – це дитячі вигадки порівняно з тим, що мали наробити Надія Савченко та Володимир Рубан. Навесні 2018 року Генеральна прокуратура на чолі з Юрієм Луценком звинуватила народного депутата та голову Офіцерського корпусу у підготовці державного перевороту, який міг спричинити загибель 10 тисяч людей, включаючи засідателів Ради та перших осіб держави.

Савченко з Рубаном, за версією слідства, мали закласти по Києву тонни вибухівки, розстрілювати Раду з мінометів, встановлених на баржі, підривати гранатами Раду.

За всієї фантастичності планів змовників слідство спиралося на велику роботу. Протягом березня 2018 року СБУ провела 25 обшуків у Києві, Дніпрі, Харкові та Одесі. Було допитано чотирьох військових, яким Савченко та Рубан нібито пропонували підключитися до перевороту (двоє виявилися агентами спецслужби. - Прим. ред.). У пресі називалося прізвище політика, якого ось-ось мали притягнути за підбурювання.

Проте під суд Савченко та Рубан, відсидівши чимало часу в СІЗО, відправилися вдвох. Матеріали обійшли дев'ять судів, доки не осіли у Броварському міськрайонному суді. Процес, який було розпочався, зупинився на етапі підготовчого засідання. А 3 грудня 2018 року суд виніс несподіване рішення – повернути обвинувальний вирок до прокуратури.

Справа, що гучно почалася, тихо "схлопнулася".

Надія Савченко та Володимир Рубан. Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Надія Савченко та Володимир Рубан. Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Міхо-майдан

Дебют у справі про державний переворот належить Міхеілу Саакашвілі. До осені 2017 року він твердо перейшов в опозицію до президента Петра Порошенка, створив свою партію «Рух нових сил» та розгорнув перед Радою наметове містечко, яке прозвали «Міхо-майданом».

Наприкінці грудня 2017 року на засіданні Ради регіонального розвитку Юрій Луценко заявив, що Саакашвілі кинув виклик владі та готує разом зі своїми прихильниками державний переворот. Активістів «Руху» під Верховною Радою фінансують із Росії, а сам Саакашвілі є посібником людей із колишнього оточення Віктора Януковича.

У справі були навіть «плівки», на яких Саакашвілі нібито веде переговори про повалення в Україні чинної влади. Кількох соратників Міхо було вислано з України, а керівника київського осередку «Руху» Северіона Дангадзе - заарештовано, і згодом уклав угоду зі слідством.

Проте сам головний змовник уникнув навіть домашнього арешту. Адвокат Саакашвілі Павло Богомазов стверджує, що жодних вагомих доказів проти його підзахисного не знайшли. «Плівки» він називає монтажем та заперечує, ніби Дангадзе дав проти Саакашвілі свідчення.

Справу закрили у червні 2020 року. На цей час Саакашвілі після вигнання повернувся до України та поновив українське громадянство.

Наразі Михайло Саакашвілі перебуває під арештом у Грузії та знову - за звинуваченнями у спробі державного перевороту.

10 вересня 2017 року. Екс-глава Одеської облдержадміністрації, екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі зі своїми прихильниками намагається прорватися із Польщі до України. Фото: УНІАН

10 вересня 2017 року. Екс-глава Одеської облдержадміністрації, екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі зі своїми прихильниками намагається прорватися із Польщі до України. Фото: УНІАН