Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Політологи про арешт Саакашвілі: В Україні він став нікому не потрібен, тому і пішов ва-банк

Політологи про арешт Саакашвілі: В Україні він став нікому не потрібен, тому і пішов ва-банк
Фото: ВГОРУ

Весь день представники грузинської влади запевняли, що експрезидент країни Міхеіл Саакашвілі блефував, записавши відеозвернення про те, що повернувся на Батьківщину. Як його тільки не називали представники правлячої більшості в грузинському парламенті - «клоун», «мавпа», «артист з Буенос-Айреса». Відеозвернення Саакашвілі називали фальшивкою. І тільки ближче до вечора з'ясувалося, що Міхеіл Саакашвілі все-таки в'їхав на територію Грузії через Батумі і... затриманий. Про це офіційно заявив прем'єр-міністр країни Іраклій Гарібашвілі в присутності міністра внутрішніх справ країни Вахтанга Гомелаурі і глави Служби державної безпеки Грузії Григола Лілуашвілі. Запевняли, що знали про кожен крок Саакашвілі, як тільки він перетнув кордон Грузії. Навіть показали кадри затримання грузино-українського політика (до їх появи в Українському офісі Саакашвілі ставили під сумнів факт затримання їхнього лідера).

Міхеіл Саакашвілі затриманий, що далі? І головне, навіщо він вирішив зараз, після того як вісім років не був у Грузії, повернутися на Батьківщину? І не просто повернутися, а прекрасно усвідомлюючи, що його відразу ж заарештують, як людину двічі заочно засуджену в Грузії.

Українські політології солідарні в думці, хоч Міхеіл Саакашвілі і імпульсивна людина, але його повернення в Грузію - спланований політтехнологічний хід, луною якого може стати ще одна «революція» в Грузії і навіть заморожування євроінтеграційних перспектив України-Грузії і Молдови.

Знову через революцію у владу

- Бунтівна душа Міхеіла Саакашвілі не могла змиритися з тим, що він виявився не при справах грузинської, а потім і української політики. За фактом, він зараз нікому особливо не потрібний навіть в Україні. Свій потужний політичний проект Міхо не вдалося створити. Ось він і вирішив піти ва-банк, усвідомлюючи всі ризики і потенційні вигоди від свого кроку, - каже в коментарі «КП в Україні» політолог Вадим Карасьов. За його словами, підсумкова мета Міхеіла Саакашвілі повернутися у владу.

- Мета така - в'їхати до Грузії інкогніто, а у владу - на коні і під фанфари, - говорить експерт. І шляхів для такого повернення не так вже й багато. Розглядається два сценарії. Перший -мобілізовати напередодні місцевих виборів в Грузії (відбудуться 2 жовтня) електорат і прихильників партії «Єдиний національний рух» (засновником політсили є Міхеіл Саакашвілі).

- Факт затримання Саакашвілі може активізувати електорат його партії. На пару відсотків це підвищить підсумок політсили на місцевих виборах. Але важливіше, щоб правляча партія набрала менше 43%. Тоді виникає ризики дострокових парламентських виборів, - каже в коментарі «КП в Україні» політолог Андрій Золотарьов. І коли виборча кампанія буде проходити на тлі затримання/арешту засновника опозиційної політсили, високі шанси партії ЕНР поліпшити своє представництво в парламенті і навіть, можливо, претендувати на крісло прем'єр-міністра.

Але цей сценарій за словами політолога Володимира Фесенка, виглядає дещо нереальним. Хоча б з тієї причини, що правляча партія вийшла з політичної угоди про те, що якщо вона набере менше 43%, то в країні автоматично оголошуються парламентські вибори.

- Мені здається, що Міхеіл Саакашвілі робив ставку на проведення дострокових парламентських виборів. Але домогтися він їх хоче не за підсумком результатів місцевих виборів, а через вулицю. Він зараз качає опозицію. Його арешт при правильному піар-супроводі може спровокувати глибоку політичну кризу в Грузії. І щоб не допустити чергової «революції троянд» доведеться йти на позачергові парламентські вибори, - аналізує Володимир Фесенко. При цьому експерт наголошує на слові «може».

- Може, але не факт, що спровокує. Розумієте, у грузин до Саакашвілі неоднозначне ставлення. Під час свого першого президентського терміну він запам'ятався як реформатор - провів інституційні перетворення, боровся з корупцією, перезавантажив силовий блок. А ось другий президентський термін вже асоціюється з авторитарними тенденціями, - пояснює Володимир Фесенко.

Зеленський стурбований, але чи буде активний захист з боку України

У затриманні Міхеіла Саакашвілі є ще один важливий нюанс. 1 жовтня був затриманий не просто експрезидент Грузії, до якого місцева Феміда має претензії, а й громадянин України. Більш того, Міхеіл Саакашвілі - глава Виконавчого комітету Нацради з реформ при президенті України. Чи не підставив він своїм необачним вчинком Україну, зокрема президента Володимира Зеленського.

В Офісі українського президента вже заявили, що мають намір активно допомагати затриманому.

- Президент Володимир Зеленський стурбований такими новинами і тоном заяв, які звучать в Грузії щодо можливого розвитку ситуації. Україна звертається до грузинської сторони за роз'ясненнями всіх обставин і причин такого кроку щодо українського громадянина. Посольство України в Грузії поки не отримало офіційної інформації про затримання. Але наші консули вже працюють над тим, щоб надати Міхеілу Саакашвілі всю необхідну допомогу, - повідомив прессекретар президента Сергій Никифоров.

Експерти сумніваються, що українська влада дійсно буде активно включатися в процес звільнення Саакашвілі і його видачі Україні.

- Давайте не забувати, що в Грузії він має два судових вироки. Вимога видачі Міхо - може трактуватися як втручання в справи Грузії. І без того не найкращі двосторонні відносини України та Грузії можуть погіршитися. Тому питання Саакашвілі українська влада не буде надмірно педалювати, - вважає Андрій Золотарьов.

Все далі від ЄС

Затримання Міхеіла Саакашвілі може негативно зрикошетити по  євроінтеграційних перспективах трьох країн - Грузії, Молдови та України. 15 грудня має відбутися Саміт Східного партнерства, на якому три країни повинні промовляти нові зрушення щодо входження в ЄС.

- Якщо політична криза в Грузії досягне апогею, то саміт можуть перенести. А якщо і відбудеться, то влада країн східного партнерства може почути зовсім не те, на що розраховує, - зазначає Володимир Фесенко.