Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Чи міг Єрмак віддавати розпорядження розвідці? Відповідають Наливайченко та Льовочкін

Чи міг Єрмак віддавати розпорядження розвідці? Відповідають Наливайченко та Льовочкін
Фото: President.gov.ua

Глава Офісу президента не має повноважень віддавати розпорядження українській розвідці. Однак глава держави в рамках своїх повноважень може доручити главі свого офісу довести до відома чинів розвідки чи будь-яких інших чиновників думку президента. Про це у коментарі "КП" в Україні" в кулуарах Ради 18 листопада розповів народний депутат Сергій Льовочкін, відповідаючи на запитання, чи міг Андрій Єрмак призупинити, скасувати або перенести спецоперацію з упіймання "вагнерівців".

Екс-глава Адміністрації президента України Віктора Януковича зазначив, що керівник президентського апарату, безумовно, має доступ до держтаємниці та різноманітної секретної інформації, але повноважень керувати військовими та розвідкою ця посада не надає.

- Я вважаю, що ні, тому що Адміністрація президента (так ОП по-старому назвав сам Льовочкін) - це допоміжний орган, він працює на президента. Джерело влади ж у цьому випадку – президент. Підзвітність розвідки та силових органів - виключно президентові, і в жодному разі – секретареві його офісу чи голові РНБО. Але у межах своїх повноважень президент може доручати і главі Офісу, і секретареві РНБО брати участь у нарадах, доводити позицію президента до чиновників та використовувати інші повноваження, якими президент їх наділить.

Льовочкін вважає, що запитання щодо ситуації з "вагнерівцями" та розслідуванням Bellingcat краще було б поставити самому Єрмаку. Депутат припустив, що глава Офісу президента мав би зібрати прес-конференцію після опублікування матеріалів розслідування та відповісти на запитання.

Екс-глава СБУ Валентин Наливайченко, у свою чергу, заявив, що всі українські спецслужби підпорядковуються виключно президентові, і віддавати їм розпорядження призупинити операцію щодо "вагнерівців" міг лише глава держави.

- Ніхто з Офісу президента або, наприклад, з офісу омбудсмена не може керувати спецслужбами, якщо операція проводиться відповідно до закону та погоджена із президентом, - відчеканив депутат.

Раніше, коментуючи розслідування, радник Єрмака Михайло Подоляк запевнив, що наказу з Офісу президента на відміну чи перенесення будь-якої активності розвідки по "вагнерівцям" не було, зазначивши, що не варто орієнтуватися на слова "різних відставників".

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

17 листопада видання Bellingcat та The Insider опублікували розслідування про спецоперацію України із затримання "вагнерівців", яка провалилася, - члени ПВК не встигли сісти в літак, який планували посадити на території України, оскільки їх затримали білоруські спецслужби.

Згідно зі звітом, спецоперацію готував ГУР МО. України. Про розпочату у 2018 році операцію новому президентові Володимиру Зеленському повідомили у червні 2020 року. За день до відправки найманців рейсом Мінськ-Стамбул голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію на тиждень, оскільки Україна та Росія досягли домовленості про перемир'я на Донбасі. Журналісти-розслідувачі з Bellingcat спілкувалися для матеріалу з чотирма колишніми співробітниками українських спецслужб, колишнім президентом Петром Порошенком, а також з колишнім головою ГУР МО Василем Бурбою. Останній був начальником Головного управління розвідки Міністерства оборони України з 15 жовтня 2016 року до 5 серпня 2020-го.

На день раніше тимчасова слідча комісія Верховної Ради з "вагнерівців" дійшла висновку, що спецоперація була, але перенесли її "не президент і не голова його Офісу". Зачитуючи проміжний звіт ТСК, голова комісії Мар'яна Безугла наголосила, що Bellingcat надав їм свої матеріали.