Завантажити ще

Слідами гучних політичних звинувачень: справи відкривають, а з посадками - не склалося

Слідами гучних політичних звинувачень: справи відкривають, а з посадками - не склалося
Фото: Поліщук Максим/УНІАН

Ось вона яка «правда життя»! Виявляється, помилки у списку санкцій РНБО щодо « злодіїв у законі » (а таких було аж 108) – це була не звичайна недбалість чи незнання транслітерації (див. «До речі»), а корупційна лазівка.

Глава парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що за допущення помилок при складанні списку санкцій «злодіїв у законі» пролазливі правоохоронці вимагали хабарі. І суми чималі – від 100 до 300 тисяч доларів!

- Вже приходили різного роду люди, які кажуть, що до них зверталися корумповані співробітники правоохоронних органів і пропонували винагороду від 100 до 300 тисяч доларів. Припуститися помилки, щоб вони могли спокійно пересуватися за кордон, - сказав Давид Арахамія, коментуючи, як у списках санкцій РНБО могли з'явитися помилки.

Прізвищ конкретних корупціонерів Арахамія не назвав.

Чи звертався депутат до правоохоронних органів із офіційною заявою про скоєння злочину, теж поки що не відомо.

"КП в Україні" звернулася з таким питанням до прессекретаря фракції "Слуга народу" Юлії Палійчук, вона прочитала наше повідомлення в месенджері, але нічого не відповіла.

А чи можуть правоохоронці відкрити кримінальне провадження про корупцію, взявши до уваги публічну заяву парламентарія? Виявляється, можуть.

Арахамії може загрожувати до двох років позбавлення волі

- У статті 214 Кримінально-процесуального кодексу України сказано: якщо слідчому, прокурору стає відомо про скоєння злочину, він зобов'язаний протягом 24 годин внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Джерела інформації про скоєння злочину можуть бути різні, зокрема повідомлення в ЗМІ, публічні заяви політиків, чиновників, - пояснює адвокат Іван Ліберман. Такий алгоритм дій наказує закон. Але на практиці все далеко не так ідеалістично.

- У моїй практиці був випадок, коли бізнесмен-політик публічно на брифінгу заявив про те, що з нього представники однієї з політсил вимагали один мільйон доларів за захист і спокій. Але правоохоронці не хотіли відкривати карне провадження. Лише через суд вдалося домогтися внесення відомостей до ЄРДР. Майже рік обивали пороги правоохоронних та судових інстанцій, – розповідає Іван Ліберман.

Адвокат уточнює, якщо у скоєнні кримінального правопорушення публічно звинувачують правоохоронців, то розслідувати факти таких звинувачень мають працівники Держбюро розслідувань.

- Якщо з'являється повідомлення про те, що якийсь депутат чи міністр вимагає хабар, то тоді розслідуванням займається НАБУ. Інші справи - прерогатива поліції, - пояснює Іван Ліберман.

Свідомо неправдиві повідомлення про скоєння злочину - кримінальні"

Компетентним органам надається 2 місяці на проведення досудового розслідування. Це час, після якого провадження можна закрити за фактом відсутності складу злочину, або має бути вручено підозру з подальшим розглядом справи в суді.

[/quote_kp]

У особливих випадках (якщо йдеться про скоєння особливо тяжких злочинів, припустимо, те саме вимагання у розмірі мільйона доларів. – Авт.) період досудового розслідування може бути продовжено до 18 місяців.

- Свідомо неправдиві повідомлення про скоєння злочину – кримінальні. За такі дії стаття 383 КК передбачає до двох років позбавлення волі, - каже адвокат та уточнює, що вітчизняна Феміда досить часто притягує до відповідальності за свідомо неправдиві свідчення.

"КП в Україні" з'ясувала, що за останній рік українські суди винесли 86 таких вердиктів. Але серед них жодного, де б у ролі засудженого виступав високопоставлений політик чи чиновник.

Вийти самим на себе

Серед політиків розкидатися публічними корупційними заявами – звичайне явище. І вкрай рідко ці звинувачення закінчуються реальними кримінальними провадженнями, а тим більше обвинувальними вердиктами суду.

Взяти хоча б із останнього. У жовтні, ще будучи спікером Верховної Ради, Дмитро Разумков заявив, що ходять чутки про те, що «хтось комусь пропонує 50, 70, 100 тисяч доларів за голос щодо деяких відставок». Правоохоронці не відреагували.

Про факти корупції серед слуг публічно заявляв напередодні смерті народний депутат Антон Поляков. Він повідомив, що навіть встиг з'їздити до НАБУ та дати свідчення, що його колега бачив, як у туалеті парламенту депутати від пропрезидентської партії отримували гроші у конвертах за підтримку законопроекту про олігархів. «Колега» відмовився давати свідчення. На тому кримінальне провадження й затихло.

У липні цього року народний депутат від «Слуги народу» Євген Брагар публічно заявив, що патрульні у нього вимагали хабар. А коли Брагар відмовив, його звинуватили, що він перебував у стані наркотичного сп'яніння. Скандал був гучний, але швидкий. У патрульній поліції оперативно повідомили, що проводиться службове розслідування, на час якого ці патрульні усунені від роботи. Потім їм оголосили догану, але… не за фактом вимагання хабара, а за порушення посадових інструкцій. Іншими словами, за те, що вони спілкувалися з Брагарем без включеної нагрудної камери.

Один із рекордсменів за звинуваченнями-«викриттями» - народний депутат Гео Лерос. Найгучніше – оприлюднення минулого року серії «плівок», на яких брат глави Офісу президента Денис Єрмак нібито обговорює питання призначення на різні державні посади. Правоохоронці за фактом відкрили п'ять кримінальних проваджень. У результаті в серпні цього року суд визнав звинувачення нардепа Лероса на адресу Дениса Єрмака недостовірною інформацією, яка ганьбить ділову репутацію. А у вересні ДБР зацікавилося вже персоною самого Гео Лероса у світлі публікації на одному з політичних телеграм-каналів відео, на якому людина, схожа на народного депутата України Лероса, підшукує співучасників для імітації нападу на себе.

- Така імітація потрібна була для створення у суспільстві ілюзії погроз на його адресу нібито за політичну діяльність, але головною метою могла бути дискредитація органів державної влади, - заявили у ДБР.

Періодично народні депутати поточного та попередніх скликань Верховної Ради заявляють про те, що «слуги» щомісяця отримують доплати у «конвертах» за свою діяльність. Суми озвучуються різні – від 5 до 75 тисяч доларів.

[quote_kp type="inr_left" text="Немає реального розслідування гучних корупційних звинувачень і відповідно вердиктів судів

Так, на початку жовтня головний радикал країни Олег Ляшко заявив про те, що, будучи першим віцеспікером парламенту, Руслан Стефанчук отримував щомісяця по 75 тисяч доларів у конверті. Ця заява також пройшла повз вуха правоохоронців.

Хоча задля справедливості нагадаємо, ще в 2019 році НАБУ повідомляло, що за фактом можливого отримання народними депутатами від фракції «Слуга народу» неправомірної вигоди «за не/вчинення такими особами на користь того, хто пропонує, обіцяє або надає неправомірну вигоду або на користь третіх осіб дій з використанням наданої їм влади чи службового становища» відкрито кримінальне провадження. Але як відкрили, так і закрили.

- Немає реального розслідування гучних корупційних звинувачень та відповідно вердиктів судів, оскільки всі гілки влади пронизані корупцією і всі корупційні ниточки тягнуться до певних кабінетів. А хто каратиме самих себе? Ось тому, щоб хоч якось відреагувати на гучні корупційні звинувачення, правоохоронці відкривають кримінальні провадження, але згодом, коли інтерес суспільства до них затихає, усі ці справи консервуються чи взагалі закриваються, – міркує політолог Руслан Бортник. - А щодо безпосереднього викриття Давида Арахамії, то, я вважаю, це примітивна спроба виправдати промахи влади, звинувативши ілюзорних «ворогів», «корупціонерів» тощо.

ДО РЕЧІ

За помилки у списках санкцій РНБО звільнили з МВС

У МВС вже провели службове розслідування та покарали осіб, які причетні до помилок при складанні списків санкцій РНБО.

- Щодо відповідальності - було проведено службову перевірку, службове розслідування, в результаті цього було звільнено цілу низку осіб з Національної поліції, зокрема керівництво департаменту стратегічних розслідувань, - заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський. Прізвища звільнених глава МВС розкривати не став. Він лише уточнив, у чому полягала суть помилок.

- Були виявлені технічні зміни у прізвищах, зокрема латиницею, там, де певні літери не відповідали даним закордонних паспортів цих громадян. Десь була змінена чи не відповідала дата народження, десь було вказано інше громадянство. Таких помилок було 108. Нікого із списку санкцій не виключали. Виправили помилки і передали до НБУ і до банківських установ для того, щоб були заблоковані відповідні рахунки цих осіб, якщо вони ще були не заблоковані через неточності, - заявив Денис Монастирський.