Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Кадрові ротації в КМУ: Міноборони отримає «говорючу голову»

Кадрові ротації в КМУ: Міноборони отримає «говорючу голову»
Фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

Міністра оборони Андрія Тарана, схоже, все-таки мають намір відправити у відставку. Питання нібито вже вирішене на Банковій. Прізвище наступника затверджене. Залишилася справа за малим - провести це рішення через Верховну Раду. Попередньо голосування за відставку/призначення міністра оборони заплановано на 4 листопада.

Десять місяців на пороховій бочці

- Претенденти на посаду міністра оборони вже є, і є вже остаточне рішення президента, але не можу його ще озвучувати, - заявив глава фракції «Слуга народу» в парламенті Давид Арахамія.

Про те, що під Андрієм Тараном хитається крісло міністра оборони, говорили без малого рік. У грудні минулого року навіть в ЗМІ запускалися чутки про те, що профільний комітет Верховної Ради висловив недовіру Тарану і звернувся з листом до президента Володимира Зеленського з проханням звільнити чиновника. «Я першим проінформую суспільство, якщо настане час відкривати« третій конверт ». Поки - фальцет », - віджартувався тоді Таран.

Потім Тарана активно «відправляли» у відставку в квітні, липні та навіть вересні. Очікувалося, що кадрове рішення щодо міністра оборони «слуги» візьмуть в Трускавці, а повернувшись до Києва, лише формально проголосують. Таран всидів.

Претенденти на посаду міністра оборони вже є, і є вже остаточне рішення президента, але не можу його ще озвучувати

Більш того, спершу за нього публічно заступився прем'єр-міністр Денис Шмигаль, заявивши, що людина знаходиться на своєму місці. Потім про те, що не існує передумов до зміни міністра оборони України, що відставка Тарана не обговорюється, заявив прессекретар президента Сергій Никифоров.

- Міністр оборони був разом з президентом в складі президентської делегації, яка літала зараз на схід України. Чесно - нічого не вказує на те, що можлива зміна міністра оборони, - заявляв 15 жовтня Никифоров.

Поганий менеджер і зв'язковий

Чим не догодив команді « Слуг народу » міністр Таран? Ще в липні відповідь на це питання б звучала приблизно так: президенту набридли вічні конфлікти між міністром оборони і головнокомандувачем ЗСУ Русланом Хомчаком. Влітку головнокомандувача поміняли. З Валерієм Залужним Андрій Таран, як кажуть військові, в «рівних відносинах».

- Насправді є безліч претензій до міністра оборони Андрія Тарана. Одна з головних - він так і не зміг налагодити державне оборонне замовлення. Міністерство оборони є одним з антилідерів з освоєння бюджетних коштів, - каже політолог Олексій Голобуцький.

Про бюрократичні зволікання і менеджерський непрофесіоналізм Тарана, які призвели практично до провалу держоборонзамовлення і невиконання держгарантій, говорять і народні депутати.

- Майже мільярд доларів виділяє держава Міністерству оборони, щоб вони купили зброю і поставили його в армію. Але ніхто не говорить про те, що паралельно виділяються ще держгарантії майже на 20 млрд грн. І в цьому році ще жодна копійка не була використана. Тому питання в тому, чому ми не можемо щось використовувати, чому менеджмент не може освоїти кошти і закупити озброєння? - озвучує претензії до роботи міністра народний депутат, секретар парламентського профільного комітету Роман Костенко.

Майже мільярд доларів виділяє держава Міністерству оборони

Парламентарій уточнює, що Міноборони рапортує, що на 70-80% держоборонзамовлення виконане, але є одне але: замовити зброю, паливо і поставити його військовим - різні речі!

- Витрата коштів не є виконанням ДОЗ. Виконання ДОЗ - це коли замовлена зброя з'являється або в руках у наших військовослужбовців, які перебувають на фронті, або на складах ЗСУ. Тому ці 75%, про які зараз говорять, - це невиконання, це ми закуповуємо те, що можемо закупити у нашого оборонно-промислового комплексу. А він часто може виробляти і якісь речі минулого століття, - додає Роман Ростенко.

Ще одна претензія - катастрофічні заборгованості міністерства з виплат перед військовими. Довгий час на рівні Міноборони та навіть Кабміну факт заборгованості заперечувався. Але в середині жовтня відомство Тарана виділило 3,7 млрд грн на погашення заборгованостей з виплат військовослужбовцям, визнавши таким чином, що вони були.

Періодично Міноборони стрясають і корупційні скандали. Парламентарії ще не задоволені тим, що Андрій Таран практично не контактує з Верховною Радою.

- Всі ці перераховані вище факти - так, можуть бути причинами для відставки. Але, думаю, найголовніша причина - абсолютна некомунікабельність Андрія Тарана. Він абсолютно не публічний, не спілкується зі ЗМІ. А президент наближається до свого «екватора» на посаді глави держави, потрібно підвищувати рейтинги. А як підвищити? За рахунок армії, яка користується довірою і повагою в суспільстві. І завданням нового міністра буде більше розповідати про реформи в армії і причетність Зеленського. Таран з таким завданням не впорається, - каже військовий експерт Олег Жданов і переконує, що «слуги» точно не захочуть діставати брудну білизну з Міноборони. - Тарана якщо і «підуть», то по-тихому. Це буде звільнення або за власним бажанням, або за станом здоров'я.

Курс на співпрацю з НАТО

Ще місяць тому претендентами на посаду нового міністра оборони називалися три людини: гендиректор «Укроборонпрому» Юрій Гусєв, народний депутат від «Слуги народу» Ірина Верещук і віцепрем'єр, міністр з питань євроінтеграції та окупованих територій Олексій Резніков. Але минулого тижня на Банковій визначилися. На посаду міністра оборони проситимуть Олексія Резнікова, а новим главою Мінреінтеграціі може стати Ірина Верещук.

Я не виключаю, що і нові чутки про звільнення Тарана в черговий раз не увінчаються відставкою

- Резніков - прекрасний юрист, інтелектуал, але не менеджер, а тим більше не кризовий менеджер. Тому я не очікую від його приходу в Міноборони якихось проривів. Просто в відомстві поміняють мовчазну голову на говорючу, - прогнозує Олег Жданов.

Політолог Володимир Фесенко же вважає, що прихід в Міноборони Олексія Резнікова означатиме новий курс президента Володимира Зеленського в оборонній сфері.

- Резніков буде політичним міністром, а не військовим, тобто не буде займатися суто військовими питаннями. Головна його особливість - він прекрасний комунікатор: може доносити позицію, відстоювати її. Тому припускаю, що Резніков акцентує свою роботу на комунікації з нашими партнерами в США, Великобританії та НАТО. Зараз ця співпраця виходить на перший план. Підписано рамкову угоду про співробітництво в оборонній сфері з США. Потрібно, щоб ця лінія зв'язку активно працювала, - припускає експерт.

Станом на 25 жовтня Андрій Таран не прокоментував чутки про свою відставку, а Олексій Резніков про отримання нового міністерського портфеля. Та й на сайті е-декларацій немає їх декларації як осіб, яких підводять до кадрових ротацій.

- Я не виключаю, що нові чутки про звільнення Тарана в черговий раз не увінчаються відставкою. Управлінська політика президента Володимира Зеленського алогічна. Умовно завтра може бути звільнений чиновник, про звільнення якого сьогодні взагалі не говорили, і навпаки. Думаю, щодо міністра оборони йде вимір громадської думки: чого більше - плюсів чи мінусів від гіпотетичної відставки, - міркує політолог Олексій Якубін і додає: - З одного боку, відставка міністра Тарана допоможе зняти весь той негатив, який накопичився навколо Міноборони. А з іншого боку - не варто забувати, що міністр оборони - креатура президента, виключно його зона відповідальності. І призначати третього міністра оборони за два роки президентства - це в якійсь мірі розписатися в своєму непрофесіоналізмі і недалекоглядності.