21 листопада
Завантажити ще

Як Росія може перешкодити вступу України до НАТО

Як Росія може перешкодити вступу України до НАТО
Фото: REUTERS/Паскаль Россіньоль/

"Ми не можемо цьому перешкодити. І це неможливо. Але ми можемо мінімізувати наслідки таких кроків для нашої країни. У мене немає сумніву, що,коли продовжиться далі зближення України і НАТО, в Росії буде зроблено все, що необхідно", - заявив прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков. Що саме з "необхідного" буде Москвою "зроблено", він не уточнив.

Зруйнувати єдність і підкупити газом

Оскільки до Альянсу приймають тільки повним консенсусом усіх 30 країн-учасниць, Росія намагатиметься зруйнувати цю єдність, що вона вже давно, іноді й успішно, робить.

Прив'язавши до своїх енергоносіїв країни Європи, в першу чергу Німеччину, Кремль домігся того, що Берлін став одним з головних супротивників вступу України до НАТО. Ексрадник (2007-2017 рр.) Ангели Меркель Крістоф Гойсген в інтерв'ю виданню Spiegel розповів, що канцлер Німеччини запобігла вступу України до НАТО, незважаючи на вимогу США.

Французький президент Еммануель Макрон також зараз веде проросійський курс, спрямований на налагодження відносин з Москвою. Під час візиту в Париж в квітні Володимир Зеленський підняв питання про вступ нашої країни до НАТО. Але президент Франції ухилився від відповіді. Як написало тоді видання L'Opinion, «Макрон вважає схвалення вступу України до НАТО небезпечним ускладненням відносин з Росією».

- Подібною заявою Росія погрожує Україні, що її шлях з вступу до НАТО буде дуже болючим. Вона буде використовувати для цього мілітаристські методи через посилення конфлікту на Донбасі, дипломатичні зусилля на міжнародній арені з дискредитації Києва. І їм поки вдається підривати євроатлантичні інтеграційні процеси нашої країни. Москва вміє використовувати слабкі місця Заходу, - вважає політолог Олег Саакян.

Ну і звичайно, РФ буде вдаватися до економічних і енергетичних важелів (газ), щоб не допустити вступу України до НАТО.

- При цьому Росія знімає з себе відповідальність, мовляв, це її примушують захищатися від розширення НАТО, це вона жертва, а не агресор. Цей образ просувається російськими лобістами на Заході, що, мовляв, «Росію можна зрозуміти, вона захищається», - вважає експерт.

Процес розтягнувся на непристойно довго

Крім цих ключових країн Євросоюзу проти вступу України до Альянсу виступають Італія, Австрія, Угорщина, з якою нещодавно російський « Газпром » підписав договір про постачання газу до кінця 2036 року.

Будапешт покриває свої потреби в газі в основному за рахунок Росії і до сих пір отримував паливо по трубопроводу через територію України. Новий договір передбачає постачання газу в обхід нашої країни, що вже викликало невдоволення в Києві.

Протягом 15 років Угорщина буде щорічно отримувати від "Газпрому" мільярди кубометрів газу, а значить, також залежить від Москви. Крім цього, у Будапешта є претензії на українське Закарпаття, де мешкає угорська громада. Через це Угорщина вже не раз блокувала засідання комісії Україна - НАТО.

"Немає розуміння, коли Україна отримає ПДЧ. Але це і відверта розмова, яку ми ведемо з НАТО про те, що інтеграція не може бути нескінченною. Процес (вступу до НАТО. - Ред.) розтягнувся, і він розтягнувся вже на непристойно довго", - заявив глава українського МЗС Дмитро Кулеба.

У НАТО не приймають країни з територіальними конфліктами

Умовою для вступу України до НАТО є деокупація зайнятих Росією територій, так як Альянс не приймає до своїх лав країни з територіальними конфліктами і спорами. Віддавати Крим Россія не має наміру, так само як і припинити підтримку сепаратистів на сході України.

Член комітету Бундестагу з міжнародних справ Вальдемар Гердт заявив, що Україна не має шансів на вступ до Північноатлантичного альянсу.

Росія може влаштувати Україні економічну і енергетичну війну, щоб не пустити нас до НАТО

«Шансів у України вступити до НАТО нуль, їх немає. За статутом організації, прийняти до своїх лав країну, що знаходиться в процесі військового конфлікту, неможливо. Тому це все спекуляції і політична гра », - сказав він.

- Росія може влаштувати Україні економічну і енергетичну війну, щоб не пустити нас до НАТО. І посилити конфронтацію на Донбасі, щоб Альянс не міг взяти країну з конфліктом на своїй території. При цьому Москва буде обставляти це як громадянську війну, щоб самій не світитися там. Тоді можна відстрочити вступ України до НАТО. Вони можуть влаштувати там кривавий терор своїми провокаціями. Таким чином Москва буде примушувати Київ: якщо він хоче припинення вогню, то повинен відмовитися від руху до НАТО, - вважає експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов.

Новини по темі: НАТО Москва Україна