30 березня
Завантажити ще

Спецслужби США: Глобальне потепління - загроза національній безпеці

Спецслужби США: Глобальне потепління - загроза національній безпеці
Фото: REUTERS/Вольфганг Раттей

З 31 жовтня по 12 листопада 2021 року в Глазго (Шотландія) пройде конференція ООН по клімату. Її розглядають як останній шанс запобігти найбільш катастрофічні і незворотні наслідки підвищення середньої глобальної температури повітря.

Паризька хартія по клімату не працює

За словами прем'єр-міністра Великобританії Бориса Джонсона, «міжнародна конференція КС-26 являє собою поворотний момент для історії людства». Це щорічний захід, на якому державні чиновники провідних країн обговорюють і погоджують рішення і дії в сфері протидії наслідкам глобального потепління. У ньому візьмуть участь делегати з майже 200 країн, включаючи близько 100 глав держав і урядів. Участь в саміті беруть також тисячі експертів з клімату, лідерів бізнесу, представників громадянського суспільства, неурядових організацій та журналістів з усього світу.

Ця конференція важлива тим, що з моменту підписання міжнародної угоди по зміні клімату, так званого Паризького, пройшло вже шість років, і, як видно, взятих тоді на себе державами зобов'язань поки недостатньо.

Не всі країни готові до обмеження викидів в атмосферу

Перед конференцією розвідувальні служби США вперше підготували спеціальний звіт про наслідки зміни клімату, в якому глобальне потепління було визнано загрозою національній безпеці.

"За нашою оцінкою, зміна клімату буде все більше посилювати ризики для інтересів національної безпеки США",

йдеться в доповіді, представленій директором національної розвідки (ODNI) Евріл Хейнс.

Як пише агентство AFP, Джо Байден зробив боротьбу з глобальним потеплінням одним з головних цілей своєї політики. Білий дім вже заявив, що міністерства і такі, що відповідають за безпеку США, будуть включати аналіз наслідків зміни клімату в свої плани. Крім розвідслужб це стосується, зокрема, Пентагону і Міністерства внутрішньої безпеки, що відповідає за охорону кордону.

У документі виділені 11 країн, які, за оцінками спецслужб США, "найбільш уразливі" з точки зору здатності підготуватися до екологічних і соціальних криз, викликаним зміною клімату, і реагувати на них.

У доповіді відзначені відмінності в підходах до вирішення проблеми зміни клімату, і йдеться, що країни, які покладаються на експорт викопного палива для підтримки своєї економіки, "будуть продовжувати чинити опір швидкому переходу до світу з нульовим викидом вуглецю, тому що вони побоюються економічних, політичних і геополітичних витрат, пов'язаних з цим ".

Вікно можливостей швидко закривається

У доповіді, опублікованій Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), говориться, що, хоча уряду взяли на себе амбітні зобов'язання зі скорочення викидів парникових газів, вони як і раніше планують добувати в два рази більше викопного палива в 2030 році, ніж це відповідало б мети Паризької угоди по клімату-2015.

А це завадить знизити зростання глобального потепління на 2 ℃ до кінця століття в порівнянні з доіндустріальної часом. Експерти з питань клімату кажуть, що світ повинен припинити збільшувати загальна кількість парникових газів в атмосфері до 2050 року, і це може бути зроблено тільки шляхом різкого скорочення спалювання викопного палива і якомога швидше.

У доповіді, опублікованій за кілька днів до початку кліматичного саміту в Глазго, йдеться, що більшість великих виробників нафти і газу і навіть деякі великі виробники вугілля планують збільшувати видобуток до 2030 року або пізніше.

У ньому також зроблено висновок про те, що з початку 2020 року група з 20 великих промислово розвинених і країн, що розвиваються інвестувала більше в нові проекти по викопному паливу, ніж в чисту енергію.

Дане невідповідність між кліматичними цілями і планами видобутку викопного палива, зване «виробничим розривом», буде збільшуватися принаймні до 2040 року. Це зажадає все більш жорстких і екстремальних заходів для досягнення паризької цілі щодо викидів, заявила ЮНЕП.

«Ще є час обмежити довгострокове потепління до 1,5 ° C, але це вікно можливостей швидко закривається», - сказала виконавчий директор ЮНЕП Інгер Андерсен.

Президент України їде в Глазго

Володимир Зеленський намір наприкінці жовтня відвідати Великобританію. Як заявив глава українського МЗС Дмитро Кулеба, президент їде туди щоб взяти участь в конференції ООН.

«Це буде візит, перш за все присвячений участі України в глобальній конференції з питань протидії кліматичним змінам - це головне питання порядку денного»,

сказав Кулеба.

Глава МЗС України додав, що під час візиту до Британії Зеленський також буде обговорювати «класичну порядку» України в західних країнах - Крим, Донбас і «агресія Росії». Ще одне питання - енергетична безпека України.

Україна відповідно до Паризької угоди по клімату взяла на себе зобов'язання до 2030 року скоротити викиди парникових газів на 65% від рівня 1990 року. Кабмін затвердив Оновлений національно визначається внесок України в Паризька хартія. «Шляхом декарбонізації і розвитку поновлюваних джерел енергії ми маємо намір зменшити викиди парникових газів до 35% від рівня 1990 року. Україна йде пліч-о-пліч з ЄС і США в боротьбі зі зміною клімату », - повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Це дозволить залучити додаткові технологічні та фінансові ресурси для модернізації та трансформації української економіки.

Новини по темі: ООН Новини США клімат