8 жовтня
Завантажити ще

Чим запам'ятався спікер Дмитро Разумков

Чим запам'ятався спікер Дмитро Разумков
Фото: Поліщук Максим/УНІАН

Спікерська історія Дмитра Разумкова закінчилася. Сьогодні 284 народних депутати підтримали рішення про відсторонення Дмитра Олександровича з посади голови Верховної Ради. Офіційна причина - незадовільна робота. Напередодні «слуги» вибухнули критикою, що Дмитро Разумков гальмував прийняття важливих для країни законів, не включаючи їх до порядку денного або ставлячи в самий «хвіст», ігнорував звернення представників парламентських комітетів і... демонстрував «нейтральність».

«КП в Україні» вивчила, чим запам'ятався в кріслі спікера Дмитро Разумков.

Обмежив роботу журналістів у Верховній Раді

У березні 2019 року спікер Дмитро Разумков закрив журналістам доступ в кулуари парламенту через коронавируса. Планувалося, що тимчасові обмеження діятимуть до 3 квітня, проте через ситуацію з COVID-19 в країні їх продовжували.

Лише з 6 вересня 2021 року ситуація почала змінюватися. Разумков підписав розпорядження, за яким журналісти отримали доступ до кулуарами другого поверху, але з певними умовами. По-перше, допуск проводився за спецперепустками. Всього «червоних» карток було 40 (в кінці вересня додали ще десять). По-друге, в самих кулуарах були встановлені стоп-зони, доступ до тієї частини кулуарів, де зазвичай базуються «слуги», закрили. Також були введені спеціальні картки допуску до їдальні парламенту. Одночасно з народними депутатами могли обідати не більше ніж 10 журналістів.

6 жовтня спікер Верховної Ради Дмитро Разумков підписав ще одне розпорядження - розширив доступ журналістів в кулуари Верховної Ради. Спікер погодив, що в кулуарах на 2-му і 3-му поверхах можуть одночасно перебувати по 200 представників ЗМІ, більш того, на 2-му поверсі прибрали всі обмежувальні стрічки для пересування журналістів.

Кодові слова для результативного голосування

Журналісти виявили, що глава Верховної Ради мав кодові слова, за допомогою яких вдавалося вміло жонглювати настроями сесійної зали. Коли спікер Дмитро Разумков ставив на голосування законопроект, то він говорив одну з двох фраз: «Прошу визначитися і голосувати» або «Прошу підтримати і голосувати». У першому випадку це знак про необхідність віддати свій голос «проти», у другому - «за».

Сам же Дмитро Разумков стверджує, що його репліки і підсумки голосування жодним чином не пов'язані, чистий збіг.

Експерти громадської мережі «Опора», які проаналізували результати понад 9500 голосувань і 215 стенограм, прийшли до висновку, що такі випадковості зовсім не випадкові.

«Депутати як мінімум в 95% випадків орієнтуються на неформальні сигнали Дмитра Разумкова під час голосування у Верховній Раді», - сказано в релізі «Опори».

Ініціатор початку і кінця «турборежима»

Саме при спікерові Дмитра Разумкова в парламенті почався так званий «турборежим» - голосування за законопроекти в прискореному порядку, незважаючи на існуючий регламент. Тільки в перші два дні роботи Верховної Ради 9-го скликання депутати встигли вирішити кадрові питання (визначилися з президією парламенту і перезавантажили Кабмін), дали старт багатьом конституційних змін, серед яких і горезвісна скасування депутатської недоторканності.

Саме при спікерові Дмитра Разумкова депутати внесли зміни до Регламенту Верховної Ради і створили «спецпроцедурою» розгляду законопроектів, до яких подано понад 500 правок. Вона полягає в тому, що депутати можуть не розглядати «поправочний спам», а надати можливість кожній фракції та депутатської групи залишити тільки 5 ключових правок (а кожен позафракційний депутат - по одній правці) і наполягати на їх розгляді.

У той же час саме Дмитро Разумков з кінця 2020 року де-факто припинив спроби «турборежима», почав артикулювати на необхідності скрупульозного дотримання Регламенту Верховної Ради при розгляді законопроектів.

Любитель промороликів про себе

Запам'ятався Дмитро Разумков і піар-відеороликами про свої досягнення. У грудні 2019 року він став героєм ролика «100 законів за 100 днів». У ньому Разумков, прогулюючись по порожньому сесійному залу, розповідає електорату, що вдалося пропрезидентської команді реалізувати під куполом Ради.

У лютому 2021 року Разумкова запустив відео під назвою « Починаємо працювати ». У цьому ролику розповідається про те, як в роздумах про долю Батьківщини проходить робоче ранок спікера. І це відео політологи тоді ще назвали красномовною заявкою Разумкова на свою власну поза партією «Слуга народу» політичну кар'єру.

 

Знав ПІБ всіх депутатів

Здавалося б, дивно ставити в заслуги спікера той факт, що він знає прізвища, імена та по батькові всіх 422 депутатів. Разумков - знав і блискавично міг звернутися по імені та по батькові до будь-якого депутата.

А ось у його першого заступника Руслана Стефанчук, як показало навіть пленарне засідання 6 жовтня, не така хороша пам'ять на ПІБ депутатів, навіть соратників з «Слуги народу». Стефанчук запнувся, коли довелося давати слово для виступу депутату від пропрезидентської фракції Олександру Бакумова.