На пленарному засіданні Верховної Ради 5 жовтня народні депутати проголосували за відсторонення спікера Дмитра Разумкова від ведення пленарних засідань парламенту на два дні. Також було прийнято рішення включити до порядку денного Верховної Ради 7 жовтня питання про відставку спікера парламенту.
Опоненти зміщення Дмитра Разумкова з поста спікера Верховної Ради стверджують, що його відсторонення відбулося з грубим порушенням Регламенту. Та й запуск процедури відставки спікера також відбувається з порушенням правил роботи парламенту.
«КП в Україні» вивчила, були все-таки порушення або політичні опоненти пропрезидентської фракції епатують голослівними заявами.
Офіційна версія озвучена заступником голови фракції «Слуга народу» Олександром Корнієнком. Вона зводиться до того, що спікер порушив Регламент Верховної Ради, тому до нього вирішили застосувати процедуру, передбачену статтею 29 «парламентської Конституції». Разумков поплатився за те, що не прислухався до депутатів при складанні порядку денного Верховної Ради на 5-8 жовтня.
- Вчора на засіданні Погоджувальної ради 04.10.2021 головою Верховної Ради Дмитром Разумковим були не дотримані вимоги ч. 4 ст. 73 Регламенту Верховної Ради в зв'язку з його відмовою ставити на голосування Погоджувальної ради пропозиції щодо порядку пленарних засідань на 5-8 жовтня 2021 року представлені нашою фракцією партії «Слуга народу». Вважаємо, що зазначеними діями Голова Верховної Ради Дмитро Разумков знехтував правом депутатських фракцій вносити пропозиції до тижневого порядку денного пленарних засідань, що є грубим порушенням Регламенту України. Депутатська фракція політичної партії «Слуга народу», депутатські групи «Довіра» та «За майбутнє», керуючись ч.2 ст. 29 Регламенту Верховної Ради, в зв'язку з грубим порушенням Регламенту Верховної Ради головуючим на пленарному засіданні вносять пропозицію про відсторонення головуючого на пленарному засіданні від ведення пленарних засідань на два пленарні дні, - заявив з трибуни Верховної Ради Олександр Корнієнко.
Але тепер уважно читаємо ч. 2 статті 29 Регламенту Верховної Ради. У ній сказано, що «в разі грубого або систематичного порушення цього Регламенту головуючим на пленарному засіданні...» Ключове тут - «на пленарному засіданні» або «систематичне», про що «слуги» не заявляли.
сказав народний депутат Ярослав Железняк.
І дійсно, спікер Дмитро Разумков до запуску процедури зі своїм відстороненням тільки і встиг, що привітати з днем народження народного депутата Юлію Клименко і оголосити перерву в роботі парламенту на вимогу двох фракцій. І все.
«Слуги» мають намір 7 жовтня проголосувати за відкликання спікера Дмитра Разумкова відповідно до статті 76 Регламенту Верховної Ради. Причина - наявність 175 підписів народних депутатів, які вимагають відставки Разумкова.
Відкриваємо Регламент і читаємо статтю 76. У ній сказано, що відправити у відставку спікера можна або за власним бажанням, або за негативну роботу.
Є два способи вимагати відставку спікера через негативну роботи.
Перший - таке питання може підняти будь-який депутат (не важлива кількість), якщо є відповідне рішення Регламентного комітету і протягом однієї сесії спікера як мінімум тричі усували від ведення пленарних засідань.
Другий - зібрані підписи не менше однієї третини депутатів від конституційного складу Верховної Ради. Але важливо також вказати факти незадовільної роботи. У випадку з Разумковим, аргументів про погану роботу не доводилось.
Але і це ще не все. Голосуванню за відставку повинен передувати звіт спікера і Рахункової палати. І ці звіти депутатам потрібно роздати за два дні до голосування. А Рахункова палата отримала доручення провести аудит кошторису Верховної Ради в поточному році тільки після полудня 5 жовтня.
- Ми хочемо отримати від Разумкова його звіт за два дні, як того вимагає Регламент. Ми хочемо отримати звіт Рахункової палати за діяльність цієї ( «Слуга народу») команди. А раптом там є корупція? - заявляла народний депутат Ірина Геращенко, вказуючи, що вже порушуються терміни ознайомлення депутатів з цими двома звітами, а значить, порушується Регламент.
Теоретично відставка, проголосована з порушенням Регламенту, - пряма дорога до суду. І це прекрасно усвідомлює все ще спікер Дмитро Разумков. Але він зізнався, що не судитиметься зі «слугами» за спікерське крісло. Розраховує, що історія всіх і все розставить по своїх місцях.