Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Закон про олігархів: чи зможе Разумков переграти Зеленського

Закон про олігархів: чи зможе Разумков переграти Зеленського
Фото: facebook.com/dmytro.razumkov

Спікер Дмитро Разумков вирішив підписати законопроект про олігархів. Експерти переконані - після цього відставка глави Верховної Ради неминуча. Хто стане наступником Дмитра Олександровича - питання неоднозначне. Адже потенційний кандидат Руслан Стефанчук ризикує замість крісла спікера отримати кримінальне провадження.

Але про все по порядку.

Разумков дав пас Зеленському

Президентський законопроект про олігархів був прийнятий в експрес-режимі ще 23 вересня. Але «слуги» хочуть переголосувати окрему норму документа. Справа в тому, що законопроект після внесення поспішних правок суперечить сам собі.

Так, в одній його нормі сказано, що рішення про визнання людини олігархом приймає глава НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції) за зверненням Комісії з питань протидії олігархам. А в цю комісію відповідне звернення можуть подавати Верховна Рада, уряд, Нацбанк, Антимонопольний комітет, СБУ або Рахункова палата.

Друга норма цього ж законопроекту свідчить, що право називати людину олігархом має РНБО за поданням члена РНБО, КМУ, НБУ, СБУ або АМКУ.

Спікер Дмитро Разумков вже публічно заявив, що не має наміру ініціювати переголосування 5-ї статті президентського законопроекту. Планує підписати документ.

- Його не треба переголосовувати. Оскільки процедура працює, якщо закон голосувався за регламентом згідно з Конституцією. Я як голова парламенту вважаю, що було порушення регламенту. Тому запускати 131-у статтю (Регламенту ВР. - Прим. авт.) переголосовувати якісь правки - це неправильно... - заявив Дмитро Разумков і таким чином дав пас президентові Володимиру Зеленському.

За задумом спікера, у глави держави в цій ситуації два варіанти - скористатися правом вето і повернути законопроект 5599 в Верховну Раду зі своїми зауваженнями або підписати, а протягом півроку внести в нього відповідні правки.

У законі про олігархів може з'явитися те, за що не голосували

Але й з підписанням законопроекту спікером не все так просто. По-перше, документ не можна підписувати, якщо хоча б один депутат повідомив про порушення процедури прийняття законопроекту і зареєстрував проект постанови про скасування підсумків голосування. У парламенті зареєстровано вже 12 таких проектів. Ініціаторами 11 проектів постанов виступили представники фракції «Європейська солідарність» (серед них немає народного депутата Петра Порошенка. - Прим. авт.). Всі ці документи написані під копірку.

«Ухвалення цього рішення (законопроекту 5599. - Прим. авт.) відбулося з грубим порушенням вимог Регламенту Верховної Ради, зокрема частини 4 статті 34, яка передбачає, що депутатам, представникам інших суб'єктів права законодавчої ініціативи, які внесли свою пропозицію або правку, на їхню вимогу надається слово для обґрунтування пропозиції чи правки, і частини 5 статті 120, яка передбачає, що право на роз'яснення пропозицій і правок мають ініціатори їх внесення - суб'єкти права законодавчої ініціативи», - сказано в пояснювальних записках до 11 проектів постанов.

Ще один проект постанови про анулювання голосування за закон про олігархів внесли народні депутати від фракції «Опозиційна платформа - За життя» Василь Німченко та Юрій Загородній. За словами спікера Дмитра Разумкова, 5 жовтня депутати розглянуть ці проекти постанов. Немає жодних сумнівів, що всі вони будуть відхилені.

- Я сподіваюся, що до цього часу комітет видасть коректний текст, за який голосувала Верховна Рада, без маніпуляцій. Якщо це станеться, в той же день я підпишу закон і направлю на підпис президентові, - сказав Дмитро Разумков.

По-друге, узгодження «коректного тексту» «без маніпуляцій» буде складним завданням, не виключено, що і з величезними кримінальними ризиками для співробітників секретаріату профільного комітету (в даному випадку Комітету з питань національної безпеки і оборони) та й самого Руслана Стефанчука.

- Якщо під час розгляду законопроекту в другому читанні в залі Верховної Ради окремо не голосували правки до нього, то документ одразу передається на підпис спікеру. Якщо такі правки були, вони вносяться зі стенограми пленарного засідання Верховної Ради. Законопроект 5599 голосувався з правками. Зі стенограмами повний треш. 23 вересня, коли Веніславський з трибуни Верховної Ради озвучував номера правок, то кілька разів наголошував. Наприклад, замість редагування 14 заявляв 4, замість 825 сказав 725. І за таку редакцію голосували депутати, - на правах анонімності розповідає один з «слуг»-юристів. - 24 вересня перший віце-спікер Руслан Стефанчук під стенограму заявив, що під час зачитування правок допущена помилка, її слід виправити, фінальний текст законопроекту виписати з правками 14, 725. І виходить, що Стефанчук сам скоює кримінальний злочин і штовхає на нього й комітет, співробітників секретаріату - перевищення службових повноважень, включення в текст законопроекту того, за що не голосували депутати в залі Ради. Так, дійсно, в Регламенті Верховної Ради є норма про те, що можна внести корективи в стенограму. Але вона стосується реплік депутатів, а не номерів проголосованих статей закону.

28 вересня депутати від «Європейської солідарності» вже подали до Офісу генпрокурора, Госбюро розслідувань і НАБУ заяву про вчинення Русланом Стефанчуком кримінального злочину.

Відставка спікера - питання вирішене

Заява Дмитра Разумкова про готовність підписати законопроект про олігархів і перекласти відповідальність за законопроектний хаос на президента, за словами експертів, свідчить про те, що мости між спікером та Володимиром Зеленським остаточно спалені. Відставка Разумкова неминуча.

- У заяві Разумкова вбачаю два сигнали. Перший - Банковій і керівництву «слуг», що він не має наміру йти на компроміс, бути на підтанцьовці. Тепер буде відставка Разумкова. Команда Зеленського останнім часом тримає курс на те, що спікера потрібно поміняти. Питання тільки в тому, коли це зробити. І захід у Трускавці остаточно прояснить перспективи Разумкова, - аналізує політолог Олексій Якубін. - Другий сигнал Разумкова адресований усім без винятку депутатам. Він позиціонує себе гарантом дотримання норм Регламенту і політичних домовленостей. Посил такий: я залишуся спікером - гарантую чистоту прийняття будь-якого законопроекту, відправите мене у відставку - готуйтеся, що парламент при необхідності знову будуть ламати через коліно.

Неформальний збір підписів за відставку спікера Дмитра Разумкова вже ведеться. Поки не вдається заручитися підтримкою 226 депутатів. Кулуарно обговорюється, що Володимир Зеленський озвучив побажання, що 8 жовтня Дмитру Разумкову «слуги» мають зробити подарунок на день народження - відпустити у вільне політичне плавання.

- Мені складно розглядати Разумкова як потужного опозиційного лідера. Він за своєю суттю більше апаратник, аніж яскравий публічний лідер. Тому йому комфортніше було б в команді виконувати певний набір функцій, ніж очолювати суспільно-політичний рух, - каже політолог Петро Олещук, відповідаючи на запитання, чи виграє політично Разумков, якщо відколеться від команди Зеленського.

Якщо Разумкова «підуть», то хто посяде його місце? Кандидатом №1 називався перший віце-спікер Руслан Стефанчук. Але після голосування за законопроект про олігархів його позиції трохи просіли. З одного боку, він впорався і документ проголосували швидко, ігноруючи понад 1200 правок. З іншого боку, документ проголосований в такому вигляді, що його доведеться переголосовувати або приймати заново. Кандидата №2 немає, якщо не брати до уваги жарти самих «слуг» - а чим вам Микола Тищенко не подобається на чолі Верховної Ради?