Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Відключення Росії від SWIFT: непросто, але реально

Відключення Росії від SWIFT: непросто, але реально
Фото: growtocart.com

Перша версія тексту була опублікована на сайті 01.09.2021, експерти коментували ситуацію поза сьогоднішнім контекстом

Ще перед травневими святами в Європі активно взялися за підготовку "сюрпризу" для Росії. На четвер 29 квітня в Європейському парламенті було намічено голосування з резолюції, яка загрожує жорсткими заходами щодо РФ, у тому числі відключення від платіжної системи SWIFT. В результаті Європейський парламент у резолюції квітневої пленарної сесії запропонував відключити Росію від системи платежів SWIFT, але не так щоб одразу, а якщо "військове нарощування в майбутньому переросте у вторгнення до України ".

Після військового вторгнення Росії на територію України Володимир Зеленський звернувся до лідерів ЄС - учасників надзвичайного засідання Європейської ради із закликом стати пліч-о-пліч з Україною - ввести санкції щодо агресора - і вже вкотре закликав відключити Росію від системи платежів SWIFT. Однак Джо Байден на брифінгу оголосив про введення нового пакету санкцій для Росії, зазначивши, однак, що відключати Росію від SWIFT вони не стануть.

Ми розбиралися, що таке система платежів SWIFT, чи були подібні прецеденти у світі і як це позначиться на Росії.

Що це таке

Хоч би як нагнітали ситуацію політики та експерти, відключення від SWIFT - це неприємно, але, як кажуть, несмертельно.

SWIFT - це не платіжна система, як Visa чи Mastercard, а світова міжбанківська система передачі фінансової інформації. За допомогою SWIFT банки повідомляють один одного про платежі, а самі платежі проводять банки.

Система SWIFT зручна своїм охопленням (до неї підключено понад 11 тис. найбільших кредитно-фінансових організацій більш ніж у 200 країнах світу) та уніфікованими кодами, які присвоюються кожному банку. Ця ідентифікація спрощує роботу контрагентів та дозволяє швидко проводити платежі.

Прецеденти вже були

Приклади відключення країн від сервісів SWIFT вже є. У 2012-му від системи відключили Іран, пізніше – Північну Корею. А якщо є прецеденти, є вже й напрацювання, як справлятися із ситуацією.

Зокрема, як показав час, ані Іран, ані КНДР не опинилися у повній ізоляції. Північна Корея перейшла на використання криптоактивів, а Іран став використовувати в угодах національні валюти, золото, проводити розрахунки за бартером. Іранці змогли зберегти торговельні зв'язки з Європою, а для фінансових комунікацій з іншими державами використовували аналоги SWIFT.

"Інструмент стримування"

Розмови про можливе відключення Росії від міжнародної міжбанківської системи SWIFT ведуться ще з 2014 року, щоправда, більшість російських експертів вважають за краще дотримуватися позиції, що ймовірність відключення вкрай мала. Справа в тому, що РФ входить до двадцятки найбільших користувачів системи і з кожним роком розширює свої позиції.

Невелика кількість російських експертів, які розцінюють цей захід як припустимий, вважають, що навіть у цьому випадку взаємодія російських компаній із зовнішніми контрагентами не припиниться. І єдина незручність полягатиме у затримках транзакцій та платежів.

Доки російські експерти обговорюють між собою, що реальне відключення від SWIFT швидше неможливе, ніж можливо, аналітик Олексій Кущ упевнений: у нашому світі можливо все!

Але, каже експерт, спочатку проблема полягає в тому, що люди хибно розуміють призначення санкцій. Їхня мета - не в тому, щоб змусити РФ повернути Крим і припинити війну на Донбасі, а в тому, щоб стримувати Росію від подальшої агресії. Тобто санкції – це інструмент стримування, щоб вона не йшла далі.

- Виходячи з цього, очевидно: санкції мають бути дрібними, - каже Кущ. - Тут доречна тактика "тисячі подроблених кроків". Якщо на Росію звалити всі санкції одним махом, то інструменти стримування будуть вичерпані. І у разі ескалації за участю РФ незрозуміло, які "кнопки"  використовувати надалі. Фактично SWIFT – це останній аргумент перед початком "гарячого протистояння".

Росія

Росія

Розмови про відключення Росії від системи SWIFT ведуться з 2014 року. Фото: EvgeniT із сайту pixabay

Росія готується

На думку Олексія Куща, Захід чудово усвідомлює, що "іранська модель" санкцій у випадку з РФ не спрацює. Іран хоч і велика країна, але все ж таки регіональна. І, до речі, незважаючи на те що іранську банківську систему повністю відрізали від світової, країна продовжує розвиватися.

- Росія - це шоста економіка у світі за розміром ВВП, за паритетом купівельної спроможності, яка сильно інтегрована у світову економіку та ще й має найбільший ядерний потенціал, - зазначив Кущ у коментарі "КП" в Україні". - Погіршує ситуацію той факт, що немає колективної позиції Заходу щодо санкцій. Так, американці можуть відключити для РФ доларові розрахунки, але вони перейдуть у євро, відключать євро – перейдуть у юані тощо.

До того ж РФ активно готується до того, що її можуть обкласти з усіх боків. Росіяни ведуть спільну роботу з Китаєм із створення цифрових валют, переводять резерви в євро, юані та золото, на базі рунету займаються цифровізацією економіки.

- Багато хто лякає, що постраждає населення РФ, але ось цифри: росіяни тримають на валютних депозитах 80 млрд доларів в еквіваленті, а в рублях - 25 трлн рублів, - наводить цифри Кущ. - Тобто, як бачимо, росіяни вважають за краще зберігати заощадження у національній валюті.

Таким чином, резюмував Олексій Кущ, якщо у 2014-2015-х роках відключення від SWIFT стало б для РФ справжньою фінансовою катастрофою, то наразі цього не станеться. Більше того: через 3-5 років вони будуть повністю готові до такого повороту. Поки світ лякає Росію санкціями, вона нарощує свою незалежність від західних цифрових інфраструктурних систем.