21 грудня
Завантажити ще

Демобілізація за станом здоров’я: які підстави для звільнення і що робити у випадку відмови

Демобілізація за станом здоров’я: які підстави для звільнення і що робити у випадку відмови
Фото: portal.lviv.ua

“Чоловік з початку операції на Nському напрямку. Дуже болить шлунок, постійна нудота, третій день не може їсти. А ще галюцинації, перепади настрою, нав'язливі думки про смерть”... “Загострилася хронічна астма, задихається від гарі, не може носити бронежилет”... Такі історії родичі військових викладають у юридичних групах в соцмережах з тим, щоб отримати консультацію, як допомогти рідній людині потрапити до шпиталю і комісуватися. Так, війна не додає здоров’я. Якщо бійця оминула куля чи снаряд, його може звалити з ніг хвороба.

Закон передбачає, що під час дії воєнного стану військовослужбовці можуть звільнятися з армії за станом здоров’я. Але закон один, а всі випадки - різні. Що треба знати і що враховувати, коли воювати заважає недуга, Коротко про розповіли юристи, які спеціалізуються на військових питаннях.  

Які підстави для звільнення

Підставами для звільнення за станом здоров’я є встановлена під час служби інвалідність (незалежно від групи) або висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність до військової служби.

Непридатність може бути визнана остаточною – з виключенням з військового обліку або тимчасовою – з переоглядом на ВЛК через 6 – 12 місяців. Остання норма була введена законом, що набув чинності в липні 2023 року, і закріплена у великому законі про мобілізацію.

- Військовослужбовці, яким призначено переогляд, звільняються в запас, тобто залишаються в статусі військовозобов’язаних, - пояснює адвокат Микита Ніколенко. – Коли спливе термін тимчасової непридатності, вони знову мають пройти  огляд на ВЛК. Якщо будуть визнані придатними до служби, то підлягатимуть повторній мобілізації, якщо не матимуть підстав для відстрочки.

Юрист звертає увагу, що тимчасово комісовані  можуть оформити інвалідність. Направлення на МСЕК дає медичний заклад, де вони лікувалися, або ТЦК та СП, в якому були на обліку.

Кому писати рапорт на лікування

Коли боєць отримує поранення, техніка відпрацьована – його евакуюють на стабілізаційний пункт, а звідти переводять на лікування. Щодо тимчасового звільнення від служби через хворобу, то військовослужбовець має звертатися до свого командира. Деякі юристи радять починати зі звернення до начальника медичної частини, оскільки командир на здоров’ї не розуміється. Але правильніше, кажуть інші адвокати, починати зі звернення до командира роти.

- У Статуті внутрішньої служби ЗСУ сказано, що рапорти подаються безпосередньо командирові. Командир може направити бійця до лікаря або начмеда, щоб спиратися у своєму висновку на думку медика. У деяких військових частинах йдуть спрощеним шляхом. Підлеглий в усній формі звертається до командира, той спрямовує підлеглого до медиків. Начмед оглядає хворого і сам оформляє направлення на лікування без рапорту, якщо є на те показники, - каже військовий адвокат Олег Леонтьєв.

Адвокат Микита Ніколенко зазначає, що лікар чи начмед може спершу призначити лікування у військовій частині, звільнивши бійця від службових обов’язків терміном на 6 днів. А вже потім буде вирішуватись питання про обстеження стану здоров’я чи стаціонар поза межами в/ч.

Командир відмовив: чи повинен сказати причину

Командир може відмовити підлеглому в направленні на лікування, якщо вважає, що той перебільшує або симулює свій хворобливий стан. Командир також має право взагалі нічого не пояснювати, а просто відмовити.

- Згідно з наказом по роботі з рапортами, командир не повинен щось обґрунтувати, він має ухвалювати рішення – так чи ні. Право військовослужбовця оскаржувати відмову у вищого командування, телефонувати на “гарячу лінію” Міноборони (15-12), звертатися у військову службу правопорядку. У крайньому разі  - до суду, - зазначає Олег Леонтьєв.

Чи можна піти до лікарні, оминаючи командира

Питання непросте. З одного боку, Конституція гарантує всім громадянам право на охорону здоров’я, з іншого – Статут внутрішньої служби в армії може бути трохи вищим за Основний закон.

- Заборони для військових на лікування у державних чи приватних закладах немає, - каже військовий адвокат, юрист Центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов. – Проте для цього потрібний дозвіл командира або екстрене вибуття – госпіталізація по швидкій допомозі або евакуація з “нуля”. Просто так взяти і піти до цивільного лікаря під час служби не можна. Вважається, що конституційне право на охорону здоров’я в армії забезпечують військові медичні частини. Тим паче, що є випадки, коли військові зловживають зверненнями до приватних клінік.

Юрист нагадує, що відмову командира в лікуванні можна оскаржувати.

- Ми отримуємо досить багато таких звернень від військових, і можу сказати, що більшість скарг задовольняють - направляють на лікування або повторну ВЛК,  яка змінює висновок першої комісії.

Що буде, коли одразу проситися на ВЛК

Звернутися до командира для проходження військово-лікарської комісії, минаючи госпіталізацію, можна. Покрокову інструкцію щодо проходження ВЛК у поліклініках військових шпиталів Міноборони оприлюднило 1 лютого цього року: спершу пишеться рапорт, потім - візит до начмеда, який ставить військового в електронну чергу, далі - збір документів, поїздка, обстеження, висновок.

Однак, зважаючи на практику, одразу отримати результат  “непридатний з виключенням” майже нереально. У кращому разі визнають непридатним до служби в ДШВ (десантно-штурмових військах) або дадуть відпустку для лікування.

Навіть після першої  госпіталізації з важкою хворобою можна не отримати звільнення. Адвокат Олег Леонтьєв наводить приклад:

- Хлопцеві поставили діагноз "тяжкий прогредієнтний перебіг ПТСР". Це значить, що прогресуючий, з наростанням синдромів. Дружина запитує, як оформити направлення на ВЛК. Я раджу повертатися до військової частини. Чому? Бо це – перший епізод, у кращому разі визнають придатним до служби в ТЦК або частинах забезпечення. Потрібні ще госпіталізації. Одна справа - йти на комісію з єдиною випискою, інша – з трьома. Треба продовжувати лікування для закріплення діагнозу.

Чому важко звільнитися через хронічні хвороби

У коментарях до постів в юридичних групах військові пишуть, що правила звільнення за станом здоров’я працюють при пораненнях і не працюють, коли загострюються хронічні хвороби. А в умовах окопів і специфічної їжі там, де тонко, рветься майже в усіх.

- Так, через хронічні хвороби звільняють не завжди, - підтверджує адвокат Роман Лихачов. – Справа в тім, що військового списують не за наявності хвороби, а як вона впливає на спроможність виконувати ті чи інші завдання. Наприклад, до мене звертається військовий, скаржиться на остеохондроз. Каже, що не згоден з тим, що повинен продовжувати службу. Запитую, чи міг він працювати в цивільному житті, відповідає ствердно. Але у військовому, наполягає, не може довго носити бронежилет. Раніше це називалося “обмежена придатність”. Тобто є підстава для направлення на ВЛК, але не підстава для виключення з військового обліку.

Юрист нагадує, що перелік хвороб і станів, які є підставою для звільнення, міститься в наказі Міноборони №402.

- Після травневих змін у законі дуже важко бути повністю непридатним до служби. Але якщо людина систематично хворіє, то шанс звільнитися є. Треба звертатися до медчастини, писати рапорти на госпіталізації, стежити, щоб все це було зафіксоване в журналах звернень. Що більше медичних документів, що підтверджують хворобу, то легше встановити непридатність до служби.

Чи всіх госпіталізованих направляють на ВЛК?

Ні. Все залежить, знову ж таки, від важкості, ступеню перебігу хвороби, спроможності її вилікувати. Бажання пацієнта не має значення. Рішення приймає лікар-куратор. Подання робить керівник відділення, в якому знаходиться пацієнт, направлення фіксується у медичній карті хворого і завіряється підписом начальника закладу охорони здоров'я.

- Після лікування комісія може надати 30 днів відпустки у зв’язку з хворобою. Наприклад, коли після поранення ще не зажили шви. Але це не значить, що хлопець їде додому – це на розсуд командира. Він може надати таку можливість, а може відкликати до військової частини. Наряди на цей період не дають, на бойові завдання не посилають. Згідно з законом це вважається відпускою при частині, - каже адвокат Олег Леонтьєв.

Кого не звільняють, а виводять поза штат

Поза штат виводять військових, які тривало хворіють, але за висновком ВЛК не визнані повністю непридатними. Наприклад, чоловік був штурмовиком, після поранення або недуги він не може повернутися до позицій на “нулі”, але може служити на посадах з меншим фізичним навантаженням.

- Припустимо, в бригаді 5000 штатних посад, на відповідну кількість людей бригада отримує бойові завдання. Якщо, умовно візьмемо, 40 відсотків бійців - хворі, то вони не зможуть їх виконувати. І поповнення від терцентру бригада не отримуватиме, оскільки всі посади зайняті. Тому хворих виводять за штат, поки їм підшукують посади відповідно до стану здоров’я, - пояснює Роман Лихачов.

Чи мають право звільнені на реабілітацію за державний кошт 

Ні, після звільнення військовий стає цивільним, і якщо потребує фізичної чи психологічної реабілітації, то має проходити її за направленням від сімейного лікаря або за власний кошт.

Також можна звернутися до різних ветеранських фондів, які організовують реабілітаційні заходи за донати чи спонсорські кошти.

Чи треба писати рапорт на звільнення

Процедура звільнення починається одразу після висновку військово-лікарської комісії про непридатність до служби з виключенням з військового обліку. Після постанови ВЛК протягом п’яти днів у медзакладі мають це опрацювати і видати свідоцтво про хворобу. Якщо людина перебуває в лікарні або не може прибути до в/ч за станом здоров’я, ВЛК може винести постанову про звільнення її від службових обов'язків строком до 30 календарних днів. За цей період має бути оформлене звільнення.

- Зараз вже не треба везти документи за 100 кілометрів на милицях, як було на початку війни, - каже адвокат Олег Леонтьєв. – Все направляється з лікарні до військових частин через СЕДО – систему електронного документообігу.

Рішення ВЛК про звільнення через непридатність (з переоглядом або без) незаперечне і негайне до виконання. Юристи кажуть, що навіть непотрібно писати рапорт на звільнення. Втім, деякі радять все-таки це зробити, аби вас ненароком не “загубили”.

Військовослужбовцям, які звільняються за станом здоров’я, виплачується одноразова допомога в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Чому звільнені мають з’явитися в ТЦК та СП

Так, така вимога існує – протягом 5 днів після звільнення з лав ЗСУ людина має з’явитися в терцентр. В іншому разі, якщо для затримки немає поважної причини, їй загрожуватиме штраф за порушення правил військового обліку ( 17 000 – 25 500 грн).

- При зарахуванні на службу в ЗСУ військовозобов’язані виключаються з військового обліку, оскільки стають діючими військовослужбовцями, - пояснює адвокат Микита Ніколенко. – При звільнені вони мають поновитися на ньому, щоб оформити виключення як цивільні особи. Це буде відображено в їх військово-облікових документах. Якщо звільнення відбувалося за умови переогляду на ВЛК через 6 або 12 місяців, людина поновлюється на обліку з відповідною позначкою в системі “Оберіг”.