Завантажити ще

Депутат Київради пояснила, чому на Пейзажній алеї демонтували скульптуру Скретуцького

Депутат Київради пояснила, чому на Пейзажній алеї демонтували скульптуру Скретуцького
Фото: Лілія Любецька/tykyiv.com

Скульптуру "Янгол на подушках" Костянтина Скретуцького на Пейзажній алеї у Києві прибрала громадська організація “Андріївсько-Пейзажна Ініціатива”, яка її ж і встановила. Про це у своєму фейсбуці повідомила депутат Київської міської ради Євгенія Кулеба («Слуга народу»).

- Місто із залученням експертів та експерток мало б займатися Пейзажною алеєю, проводити мистецький конкурс, залучати скульпторів. Натомість маємо черговий скандал: дівчинку на подушках Скретуцького демонтували, поставили нову скульптуру. Потім виявляється, що скульптури досі фінансують активісти ініціативи, яка захистила Пейзажну від забудови, а Скретуцький виставив космічний рахунок за відновлення дівчинки. Тому було ухвалено рішення замінити на нову, - написала вона.

Кулеба додала, що їй не подобається нова скульптура, але наповнення такого знакового місця не може засновуватися на принципі «подобається - не подобається» - мав би бути менеджмент і бюджет від міста, мистецький конкурс, “але у Києві усе трохи інакше”.

- Тому подякуйте людям, які зберегли для нас Пейзажну алею, і пропонуйте їм свою допомогу, якщо знаєте, як зробити Пейзажну кращою, - наголосила депутат.

У ГО «Андріївсько-пейзажна ініціатива» назвали «Хмарочосу» суму одного з кошторисів. Востаннє організація проводила перемовини зі Скритуцьким у 2021 році щодо реконструкції низки скульптур. Автор склав кошторис на п’ять мільйонів гривень, що на той час дорівнювало приблизно 200 тисяч доларів.

Цю суму він обґрунтував необхідністю фактичного демонтажу до основи кожного об’єкту і спорудження нових. Мозаїка підлягала заміні повністю, оскільки оригінальна вже не продається на ринку. Основа під мозаїку також підлягала повній заміні.

- Вперше в житті ми не змогли узгодити трьохсторонній договір. Меценат розвів руками і пішов на інший об’єкт, — додають у ГО.

Скульптури Костянтина Скритуцького, зроблені з бетону та вкриті керамічною мозаїкою з’явилися на Пейзажці у 2009 році.

5 червня у фейсбуці Костянтина Скретуцького повідомили, що його скульптуру дівчинки на подушках демонтувала ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива». У митця заявили, що його ніхто не питав про ремонт скульптури.

10 червня “Андріївсько-Пейзажна Ініціатива” написала, що мозаїчний парк на території Пейзажної алеї створили, аби захистити територію від забудови. Скульптор за кожен об’єкт та за кожну мозаїку на цьому об’єкті отримав кошти. З часом виявилось, що мозаїчні об’єкти руйнуються. Янгол був відсутній на подушках протягом останніх шести років.

12 червня у ГО "Андріївсько-Пейзажна ініціатива" розповіли "ТиКиїв", що всі скульптури, розташовані на Пейзажній алеї, перебувають на балансі ГО і не є об'єктами культурної спадщини. Костянтин Скритуцький отримав гроші на реставрацію цієї скульптури від члена організації, але на місце янгола не повернув. Замість роботи Скритуцького на алеї з'явилася скульптура В'ячеслава Дідківського.