Завантажити ще

Судитися з ТЦК та СП: чи здійсненна місія?

Судитися з ТЦК та СП: чи здійсненна місія?

Про порушення чи незаконні дії з боку представників ТЦК та СП говорять і пишуть багато. Сайти юридичних компаній повняться порадами звертатися до суду, і як заохочення - наводиться приклад рішення на користь позивача. Між рядками читається: звертайтеся до нас, приносьте грошики...

Але чи насправді Феміда здатна вирішити всі проблеми, так чи інакше пов’язані з порушенням прав з боку ТЦК та СП, у яких справах є судова перспектива, а в яких вона мізерна - Коротко про розповіли адвокати.

На хворобах Феміда не розуміється, а тільки на процедурі

Правники кажуть, що за підсумками візитів до ТЦК та СП найчастіше по юридичну допомогу звертаються через незгоду з висновком військово-лікарської комісії, ненадання законної відстрочки, примусове затримання та доставлення до терцентру для термінової мобілізації.

Щодо ВЛК, то оскаржити її постанову, крім суду, можна у вищій інстанції: висновок районної – в обласній або міській, висновок будь-якої ВЛК - у Центральній військово-лікарській комісії.

- Для проходження ВЛК я раджу завчасно збирати медичні документи. Щоб вони були не десятирічної давності, а свіжі, - каже військовий адвокат, юрист Центру надання підтримки ветеранам Роман Лихачов. – Хочу звернути увагу, що рішення комісії базується не стільки на наявності хвороби, скільки на тому, як вона впливає на стан людини. Припустимо, остеохондроз. Якщо людина страждає на нього, але не лежить в лікарні, не ходить по лікарях, терпить, але працює, їздить за кермом, то скаргу на висновок районної ВЛК “придатний” вища інстанція навряд чи задовольнить.

У суді можна спробувати оскаржити все, але є нюанс: судді не розбираються з хворобами.

- І не повинні розбиратися – на те є роз’яснення Верховного суду. Суд може лише призначити експертизу, але вона знову піде по лінії ВЛК. Сенс писати позов є в тому разі, коли порушена процедура проходження комісії. Наприклад, вас не оглянули всі належні лікарі, не направили на аналізи, не врахували документи, які були на руках, відмовили в проханні бути оглянутим вузьким спеціалістом.

Однак треба розуміти, що скасування рішення ВЛК через суд не надасть одразу статусу “непридатного”. Як правило, суди зобов’язують провести повторний медичний огляд або дообстеження.

“Зайве” слово – і нема відстрочки

Адвокат з Одеси Валерій Судаков розповів, що найчастіше йому доводиться оскаржувати бездіяльність терцентрів, коли йдеться про надання відстрочки. 

- Я раджу клієнтам надсилати заяву та нотаріально завірені копії документів поштою – з повідомленням та описом вкладення. Бо коли людина принесе все це сама, дуже просто можуть “загубити” і сказати, що нічого не було. Проте і на лист почасти не дають відповіді. Тоді ми пишемо адвокатський запит, на який реагують якоюсь відмовкою. Далі – в суд.

Тут теж є нюанс: суд, найімовірніше, не зобов’яже ТЦК надати відстрочку, а зобов’яже розглянути заяву про неї.

- Згідно з рішенням, відстрочку можуть оформити, а можуть пошукати щілину, через яку протягти відмову. Наприклад, неправильно оформлені документи. Знаю випадок, коли одному військовозобов’язаному відмовили на тій підставі, що в наказі Мінохорони здоров'я написано “лікарська комісія”, а він написав “лікарсько-консультативна”. І все довелося починати заново.

Нерідко оскаржують уже ухвалені рішення про мобілізацію. Людина вважається військовослужбовцем з дня видання наказу в ТЦК про відправлення до частини. Якщо, на думку військкома, в документах на відстрочку щось не так, він може видати такий наказ, порадивши оскаржувати його з навчального центру чи вже з окопу.

- Проблема в тому, що підстави для відстрочки від мобілізації та підстави для звільнення зі служби можуть не співпадати. У суді доводиться оскаржувати наказ про відправку до частини. А суди дають відмову у таких справах із трактуванням, що наказ себе вичерпав. Тобто був незаконний, але вже виконаний, що тут поробиш. Практика, коли мобілізованих звільняють, дуже мала.

Постанова проти закону: де шукатимуть правду

За два дні до 18 травня, тобто набуття чинності закону про нові правила мобілізації, Кабмін видав постанову №560, якою деталізував певні положення. Аж до того, що два державні документи стали суперечити одне одному.

- Візьмемо для прикладу право на відстрочку для осіб, які мають на утриманні трьох і більше дітей, - каже Роман Лихачов. – Чоловік одружився з жінкою, яка була мамою-одиначкою. В шлюбі вони народили ще двох дітей. Раніше такий тато вільно отримував право на відстрочку. А тепер в ТЦК вимагають, щоб були метрики, де військовозобов’язаний вказаний юридичним батьком всіх трьох. Військкому кажуть, що в законі такої вимоги немає, а він відповідає: читайте постанову.

Адвокат наводить ще один приклад:

- Раніше син батька, який зник безвісти за особливих обставин, отримував відстрочку. У новому законі вона теж закріплена. Однак тепер, знову таки посилаючись на постанову Кабміну, в ТЦК вимагають, щоб було рішення суду про визнання особи безвісти зниклою. Але якщо таке рішення буде, сім’ї мають припинити виплачувати грошове забезпечення, яке належить зниклому за особливих обставин.

Закон має вищу силу, ніж підзаконний акт, але яка буде судова практика, поки не знає ніхто. Лише очевидно, що позовів побільшає. Роман Лихачов звертає увагу ще на один суттєвий нюанс:

- Раніше особа мала право на відстрочку з моменту, як набула його по закону. Наприклад, вважалася заброньованою, коли виходив наказ Мінекономіки. Тепер відстрочка рахується від моменту винесення ТЦК позитивного рішення. Коли воно негативне попри вимогу закону, і людина подала до суду, вона може бути мобілізованою, якщо суд не зупинить таку можливість в порядку забезпечення позову.

А така практика зупинки у нас не поширена.

Свідчення не зберігаються

Рейди військкомів з працівниками поліції сьогодні не дивина. Багато хто був свідком, як чоловіків затримують просто на вулиці, саджають в буси і везуть до ТЦК. Там швиденько на ВЛК і – мобілізаційне розпорядження. Всі волають, що це незаконно, але, але...

- Якщо людина не мала права на відстрочку або мала, але не заявила про це у ТЦК, її можуть мобілізувати, - констатує Роман Лихачов. – Довести порушення закону в суді дуже важко, бо ніяких свідчень не зберігається. Людина може навіть не проходити повну комісію, їй просто напишуть, що здорова, і нічого не буде. Погано пройдена ВЛК – це не привід скасовувати рішення про мобілізацію. Тому такі позови фактично не мають перспектив. У реєстрі судових рішень я бачив дві–три справи, коли скасовували “стрімку” мобілізацію, але жодне ще не пройшло апеляцію та касацію.

Експерт каже, що зараз практикується так зване адвокатське супроводження в ТЦК, але тут теж немає визначеності.

- За законом адвоката зобов’язані допускати до клієнта, бо кожна людина має право на захист. Тим паче, якщо була затримана і примусово доставлена. Однак знаємо випадки, коли адвокатів не пускали в ТЦК та СП, посилаючись на те, що це військовий об’єкт.

Ще додамо, що розраховувати на швидкий результат не доводиться. Суди можуть тривати і рік, і півтора, і більше. Якщо пощастить отримати позитивне рішення в першій інстанції, ТЦК та СП неминуче подасть апеляцію. І тільки після неї думка Феміди набуде законної сили. У лютому цього року ми писали про студента, який півтора року справно служив на передовій кулеметником, доки мобілізацію визнали незаконною. Хлопцеві пощастило – вернувся живим.