21 листопада
Завантажити ще

Українським полярникам вдалося записати звуки рідкісних китів

Українським полярникам вдалося записати звуки рідкісних китів
Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Українським вченим вдалося зустріти рідкісних китів та записати їхні звуки. Йдеться про південних плавунів - це один з найменш досліджених видів китів у світі. Про це йдеться на Facebook-сторінці Національного антарктичного центру.

- У районі станції "Академік Вернадський" їх можна побачити дуже нечасто, але наші науковці встановили, що північніше - у протоці Джерлаш - є велике різноманіття морських ссавців. Зокрема, там найчастіше реєструють зустрічі з південними плавунами. Саме тому цей район обрали для проведення досліджень за участі українського судна "Ноосфера", - йдеться у повідомленні.

Полярники розповідають, що робота тривала за кількома напрямами. З борту "Ноосфери" вели візуальні спостереження та виконували "акустичне тралення" - запис звуків китоподібних. Окремо пошук тварин здійснювали з моторного човна, який пересувався неподалік, але обстежували і важкодоступні для великого судна бухти.

У перший же день роботи команді човна надзвичайно пощастило - вони помітили групу з п'яти південних плавунів. Зустріч тривала кілька секунд, але біологи встигли зробити фото китів та передали інформацію про напрямок їхнього руху на "Ноосферу". Завдяки цьому з судна вдалося записати звуки плавунів.

У результаті кількох сесій роботи рекордера біологи отримали понад чотирнадцять годин акустичних записів. Попередня оцінка деяких з них показала наявність звуків не лише плавунів, а також косаток і горбатих китів. Але попереду ще ретельний аналіз, який може виявити звуки й інших морських ссавців.

Акустичні дослідження на  "Вернадському" виконуються з 2021 року. Зокрема, вчені записували різних морських ссавців з човнів і вели безперервні записи під час сезону розмноження тюленів Ведделла біля станції.

Також вже другий рік поспіль українські біологи з американськими колегами досліджують антарктичних китів за допомогою методу пасивного акустичного моніторингу. Декілька стаціонарних акустичних рекордерів встановлено поблизу острова Анверc, і вони працюють цілорічно.

  • 19 лютого у світі відзначали Всесвітній день китів. Тож з цієї нагоди українські полярники з антарктичної станції ім. Академіка Вернадського розповіли про китів, які живуть в Антарктиці. За ними спостерігають наші науковці, які вивчають цих тварин. Виявляється, вони дуже особливі та унікальні. 
  • У Національному антарктичному центрі показали, як стрибають горбаті кити - найбільш стрибучі серед свого підряду вусатих китів. Вони надзвичайно великі, адже мають 15 метрів у довжину, а це приблизно як п'ятиповерховий будинок.