Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
2 травня
Завантажити ще

Наш борщ на вишні та яйця з гірчицею від Шольца: збірка рецептів від політиків

Наш борщ на вишні та яйця з гірчицею від Шольца: збірка рецептів від політиків
Фото: ФБ Вінницька міська рада

Фішка та візитівка української кухні, а ще улюблена страва кожного українця - це про борщ. Цього разу оригінальний рецепт борщу на вишні потрапив до збірки рецептів Cook, Eat, RepEat. У книзі політики з різних країн Європи представили особливі для них страви. Хто з відомих політиків любить гостреньке, а хто обожнює бабусин торт, а також хто і де у нас готує борщ на вишні - у матеріалі Коротко про.

Рецепт подільських господинь

Смачний, запашний, з кислинкою. І наш. Борщ! Цю страву готували ще пра-прабабусі, готуємо і ми, і впевнені, готуватимуть наші нащадки. Борщ- головний символ української кухні. Тому саме цю страву включили до збірки рецептів Cook, Eat, RepEat. Але, як знаємо, скільки господинь – стільки й рецептів борщу.

Депутатка Вінницької міської ради Світлана Ярова домоглася, аби борщ на вишні з’явився на сторінках відомого європейського гастровидання. Фото: ФБ Svitlana Yarova

Депутатка Вінницької міської ради Світлана Ярова домоглася, аби борщ на вишні з’явився на сторінках відомого європейського гастровидання. Фото: ФБ Svitlana Yarova

Борщ на вишні, який особливо полюбляють на Поділлі, у книзі представила депутатка Вінницької міської ради і заступниця директора Інституту розвитку міст Світлана Ярова. Вінничанка є стажеркою програми Young Elected Politicians («Молоді обрані політики») від Європейського комітету регіонів.
- Коли збиралися випускати цей альманах, я спілкувалася з його авторкою, це наша співвітчизниця Ольга Шиленко, - розповідає Коротко про Світлана Ярова. - І в розмові з нею згадала за рідну подільську кухню. Слово за слово, зайшла мова про борщ на вишні. Чому б не включити цю страву в альманах? Борщ – то наше, українське. Я куштувала борщ на вишні і у вінницьких ресторанах, і самостійно готувала вдома. А ще добре знаю Олену Павлову (вінницька блогерка та дослідниця подільської кухні. – Авт.), яка записала, відтворила та активно популяризує цей рецепт.
Олена Павлова одразу дозволила використати рецепт борщу на вишні у європейському альманасі.
Гортаємо глянцеві сторінки не зовсім типової книги рецептів Cook, Eat, RepEat. Тут більше 50 страв із 20 країн Європи. І представляють їх не кухарі, а політики.

- Росії тут немає, - одразу заспокоює читачів Світлана Ярова. – Всі політики, які є у цій збірці, підтримують Україну, для мене це було дуже важливо.

На одній зі сторінок канцлер Німеччини Олаф Шольц пропонує приготувати типову німецьку страву Senfeier, а по-нашому - яйця у гірчичному соусі. Гостро! На сторінці 44 відома депутатка Європарламенту Катаріна Барлі розповідає секрети приготування торта, який часто випікала її бабуся. Але залишимо випічку на десерт. І ось на 98-й сторінці яскравий, червоний, рідний – борщ на вишні!

До речі, важливий момент: хоч Україна поки не входить до спільноти PES Group, яка випустила альманах, та завзята вінничанка все ж домоглася, аби борщ з’явився на сторінках відомого гастровидання.

В книги рецептів «Cook, Eat, RepEat» більше 50 страв з 20 країн Європи. Фото: ФБ Вінницька міська рада

В книги рецептів «Cook, Eat, RepEat» більше 50 страв з 20 країн Європи. Фото: ФБ Вінницька міська рада

Бабусина «панська» страва

Українськи господині знають: заправка або засмажка до борщу – надзвичайно важливий інгредієнт страви. Найчастіше приправляємо першу страву томатною пастою або свіжими солодкими томатами. Щоб отримати ту саму приємну кислинку, на Поділлі у борщ кидали квашені яблука, сливи, аґрус, порічки, вишні.

Дослідниця подільської кухні Олена Павлова каже, що борщ на вишні готувала ще її бабуся. Фото: ФБ Вінницька міська рада

Дослідниця подільської кухні Олена Павлова каже, що борщ на вишні готувала ще її бабуся. Фото: ФБ Вінницька міська рада

Дослідниця подільської кухні Олена Павлова каже, що борщ на вишні готувала її бабуся. Багато років тому тоді ще маленька Оленка бачила, як бабця присмачувала страву щойно зірваними в саду червоними ягодами.

- І називала вона цей борщ панським, - розповідає Коротко про Олена Павлова. – Готувала бабця його тоді, коли вже була молода зелень, картопля, молоденькі бурячки і, звісно, вишні. Усе це давало такий неймовірний смак, аромат, колір... Це вам не звичною томатною пастою заправити борщ. Набагато смачніше! Вишні додають особливу кислинку, гарний винний колір. Бабця готувала борщ на вишнях по-своєму, а я вже трохи змінила рецепт: наприклад, забрала ті масні засмажки, щоб страва була легшою. А ще раджу варити борщ на бульйоні з качки. Або з телятини чи яловичини, тому що вишня пасує до червоного м’яса.

До речі, борщ на вишні вже потрапляв у цікаві видання: так, став першою стравою у книзі гастрономічної спадщини культурного й паломницького маршруту Camino Podolico (Подільський шлях святого Якова) «Шлях має тривати». 

Олена Павлова жартує, що український борщ крокує планетою.

- В мене взагалі таке правило: будь-де, в будь-якій непевній ситуації я варю борщ, - сміється Олена. – Це магія, це згадка про дім, це мій релакс. Варила борщ всюди, навіть у Саудівській Аравії. А зараз я знаходжуся у Швеції, в маленькому містечку Крамфорс. Це північ: в Україні вже все буяє цвітом, а тут лежить сніг. І що ви думаєте: так, я й тут варю борщ! По секрету скажу: розробляю рецепт місцевого борщу з брусницею.

Залишимо брусницю шведам, а самі повернімося до української першої страви. Хоча мало говорити про борщ, краще його приготувати. Тому пропонуємо варіант зі збірника «Шлях до себе» Олени Павлової, який смакуватиме й тим, хто постує.

У такий борщ додають лише молоді овочі. А от вишні можуть бути і заморожені. Фото: ФБ Вінницька міська рада

У такий борщ додають лише молоді овочі. А от вишні можуть бути і заморожені. Фото: ФБ Вінницька міська рада

Борщ на вишні

Інгредієнти:

  • Молоді невеликі буряки – 2 шт.
  • Морква – 2 шт.
  • Картопля – 4 шт.
  • Молода капуста – 0,5 качана
  • Цибуля – 1 шт.
  • Часник – 1 зубчик
  • Квасоля - 200 г
  • Вишня – 200 г
  • Спеції до смаку
  • Свіжа зелень
  • Соняшникова олія для смаження

Приготування:

Наливаємо в каструлю воду (скільки саме води і який має вийти об’єм – у переписі не вказано, тож як заманеться. - Ред.) та доводимо до кипіння. У цей час нарізаємо соломкою буряки, половину з яких відправляємо в окріп. Потім нарізаємо моркву дрібними кубиками або соломкою і також половину відправляємо у воду. Картоплю нарізаємо кубиками і кладемо в каструлю до інших овочів. Накриваємо кришкою та варимо 5-10 хвилин. Дрібно рубаємо капусту, відправляємо в окріп. Квасолю краще відварити заздалегідь, і разом з юшкою, в якій вона варилася, додати до борщу.

Готуємо засмажку. Цибулю нарізаємо дрібними кубиками і відправляємо на розігріту сковороду з олією. До засмажки можна додати молоду цибулю та дрібно нарізаний часник. Далі на пательню викладаємо решту буряка та моркви, спеції і вишні разом із вишневим соком (можна взяти й заморожені ягоди). Додаємо приправи і тушкуємо ще кілька хвилин. Потім засмажку відправляємо в каструлю. Варимо до готовності картоплі та інших овочів. Солимо і перчимо на смак. Подається зі сметаною і чорним хлібом.

Довідка

Як вже згадували вище, збірку рецептів Cook, Eat, RepEat видала PES Group у Європейському комітеті регіонів. Якщо розшифрувати абревіатуру PES Group, то це Група партій європейських соціалістів. На сайті PES Group вказано, що «це політична група, яка об’єднує соціал-демократичних та прогресивних місцевих і регіональних політиків з усього Європейського Союзу».

Мета роботи групи: залучити президентів регіонів, мерів, регіональних і місцевих рад до формування політики ЄС. Так, навіть в Європі можновладці часто мало знають про життя звичайних громадян. Тому PES Group організовує зустрічі та дебати політиків у містах і регіонах по всій Європі. Також проводять усілякі майстер-класи, семінари та культурні заходи.