Завантажити ще

День неприємностей в Італії і фестиваль з танцями у США: як у світі відзначають 29 лютого

День неприємностей в Італії і фестиваль з танцями у США: як у світі відзначають 29 лютого
Фото: te.20minut.ua

Високосний рік дійсно рекордний, щоправда, за кількістю забобон. Мабуть, кожен із читачів чув: не починайте будувати житло, або не купуйте авто, або не одружуйтеся у рік, який має зайвий день у лютому. Поки забобонне людство в роздумах, вчені тихенько підсміюються, адже високосний рік і 29 лютого виникли через «безлад» нашої Сонячної системи. Про хитрого Цезаря, який «обрізав» лютий, а також про те, чому українці не хочуть виходити з дому 29 лютого, а американці цей день відзначають з розмахом, читайте у матеріалі Коротко про.

День народження – раз у 4 роки

Перш за все, трохи історії та наукових фактів. Один земний рік (або повний оберт Землі навколо Сонця) триває 365,2422 дня. Відповідно, з кожним роком набігає певна частина додаткового дня. Додавати, а пізніше віднімати ті години? Римському імператору Юлію Цезарю такі «танці з бубнами» швидко набридли, і він наказав своєму астроному Созигену спростити календар. А наказ імператора – закон!

Созиген довго мудрував над календарем, підраховував години, дні та місяці і зрештою запропонував Цезарю рішення. І в 46 році н. е. з’явився 365-денний рік із додатковим днем кожні чотири роки. Але який місяць збільшити на день? Історики кажуть, що хитрун Цезар, друге ім’я якого Август, «відщипнув» від лютого два дні для «свого» місяця серпня, який тоді мав 29 діб. Відповідно, серпень отримав 31 день. А лютий? Йому залишилося 28 днів, тому Цезар дозволив дати той самий додатковий день місяцю зими.

А через багато століть у 1582 році Папа Римський Григорій XIII оновив календар на так званий григоріанський. Але ані Цезар, ані Папа не могли передбачити, які дивні свята та забобони виникли через це. Наприклад, чомусь (і безпідставно) вважається, що люди, народжені саме 29 лютого, приречені на нещасливе та важке життя. Насправді це особливі щасливці, які святкують свій офіційний день народження, наче Олімпійські ігри, раз у чотири роки. В інші роки можна й два дні святкувати: 28 лютого та 1 березня. Щоправда, інколи у таких людей виникають деякі побутові проблеми: наприклад, веб-форми на сайтах, де часто відсутня дата 29 лютого. Але це, як кажуть самі іменинники, дрібниці. Все ж ймовірність з'явитися на світ саме в цей день дорівнює 1:1461. Виходить, що в світі є близько чотирьох мільйонів людей, чия дата народження офіційно зареєстрована 29 лютого.

У світі є близько чотирьох мільйонів людей, чия дата народження офіційно зареєстрована 29 лютого. Фото: medium.com

У світі є близько чотирьох мільйонів людей, чия дата народження офіційно зареєстрована 29 лютого. Фото: medium.com

Україна: у високосний день сидимо вдома

29 лютого у народі називають ще Касіянів день. Нібито так звали злого, корисливого, скупого і заздрісного римлянина, який зрадив бога. За легендою, саме Касіян стояв на варті біля воріт пекла і тільки раз на рік мав право залишити їх і побути на Землі.

Українці вважають, що:

  • У цей день не можна укладати договори та угоди – будуть невдалими.
  • Не можна давати гроші в борг, щоб не накликати біду.
  • У цей день не можна виходити на вулицю, бо розгніваєте небеса (цікаво, як відреагує на таке пояснення роботодавець, який не побачить свого працівника на робочому місці? – Авт.).

Греція: день неприємностей

Греки стверджують, що усі шлюби, укладені у високосний рік, закінчаться лише розлученням. А 29 лютого краще узагалі не виходити за поріг дому. Нібито у цей день трапляються усілякі неприємності: і гаманець можна загубити, і зі своєю другою половинкою посваритися, і навіть цегла з даху може приземлитися прямісінько на голову.

Ірландія: заповітна обручка

А в цій країні саме 29 лютого жінки беруть ініціативу у свої руки і пропонують коханому нарешті одружитися. Чомусь не квапились чоловіки ставати на весільний рушничок.

Тому, знову ж таки, згідно зі стародавньою легендою, тамтешня свята Бригітта пожалілася святому Патрику на те, що жінки надто довго чекають на заповітну обручку. Тоді святий Патрик дозволив ірландкам пропонувати чоловікові шлюб в останній день найкоротшого місяця у високосному році.

Впродовж століть цей звичай дещо змінився. Так, з часом чоловіки придумали спосіб відкупитися від такої пропозиції. Найчастіше в обмін на свою свободу дарували жінкам 12 пар рукавичок: таким чином збентежена жінка змогла б приховати той факт, що не має обручки.

12 пар рукавичок замість бажаної обручки. Фото: salon.com

12 пар рукавичок замість бажаної обручки. Фото: salon.com

Італія: хвороби та холод

Tocca ferro, - кажуть італійці старшого віку, згадуючи про 29 лютого, і легенько постукують по чомусь металевому. В перекладі - «доторкнися до заліза», що на кшталт нашому «постукати по дереву». А все тому, що тут лютий вважається місяцем померлих. Нібито саме у лютому люди найчастіше хворіли на застуду та інші болячки. Зрозуміло: тепла ще немає, зате з надлишком вистачає сирості, вітру та дощу. Тому дотепер останній місяць зими вважається найбільш хворобливим в Італії, а 29 лютого – нещасливим днем.

США: святкують з танцями та співами

На іншому кінці світу усе навпаки. У США є навіть неофіційна Всесвітня столиця високосного року. Це містечко Ентоні, яке розташоване на кордоні між Техасом і Нью-Мексико. Раз у чотири роки тут запалює вогні фестиваль, приурочений святкуванню високосного дня. Зараз це чотириденна подія з музикою, танцями та святковим обідом для усіх, хто святкує своє народження саме 29 лютого.

Та не фестивалем єдиним. У США є ще й Почесне товариство високосних дітей, що налічує понад 10 тисяч членів з різних країн. І раз у чотири роки спілка організовує всілякі цікаві заходи для своїх учасників: тематичні круїзи, вечірки, екскурсії тощо. Якщо ваш день народження припадає саме на 29 лютого, маєте змогу записатися у це товариство

Франція: «Свічка сапера»

Особливих прикмет щодо високосного року тут немає. Зате є цікава газета. La Bougie du Sapeur ( в перекладі з французької мови - «Свічка сапера») – це французька гумористична газета, що виходить раз на чотири роки, саме 29 лютого. Названа на честь коміксів про сапера Камамбера, який народився 29 лютого і пішов до армії після того, як відсвяткував свій четвертий день народження.

Цього року має вийти вже 12-й номер видання. Тираж – приблизно 200 тисяч примірників. У газеті друкуються новини, гуморески і навіть кросворд, відповіді на який можна дізнатися лише через чотири роки. Вартість примірника – 4 євро (у 2020 році).

La Bougie du Sapeur - французька гумористична газета, що виходить раз на чотири роки, саме 29 лютого. Фото: ФБ LA BOUGIE DU SAPEUR

La Bougie du Sapeur - французька гумористична газета, що виходить раз на чотири роки, саме 29 лютого. Фото: ФБ LA BOUGIE DU SAPEUR

До речі

Зима і літо поміняються місцями

А якщо узяти всі високосні дні й відмінити? Тоді, як кажуть науковці, готуйте сани влітку. Вчені підрахували: якби люди не дотримувалися високосних років, літнє та зимове сонцестояння не співпадали б з порами року. Кожні 750 років літо ставало б серединою зими, а зима – літом.

Більш того, історики стверджують, що це вже траплялося у Стародавньому Єгипті, де календарний рік мав рівно 365 днів. І навіть є різьблене зображення єгипетського робітника, який скаржиться, що взимку раптом настало літо.

Це цікаво

Не високосний, а переступний?

Наші мовознавці до сьогодні дискутують про те, чи правильно високосний рік називати саме так. Чи це калька з російської мови? Наприклад, редактор Ольга Васильєва на своїй сторінці в фейсбуці заявила, що правильно цей рік називати переступним або Касіянів. І посилається на словник за редакцією Бориса Грінченка 1907–1909 рр. Де «високосного» немає зовсім, на відміну від «переступного». А цей словник, як стверджують мовознавці, основа українського мовлення.

Новини по темі: Свята Традиції календар