Подолати стрес, безсоння та психологічно розвантажитися українським військовим допомагають коні. Вже понад пів року в стайні під Харковом волонтери із громадської організації «ХАробрість» допомагають бійцям та коням порозумітися. Як коні допомагають людям справлятися з ПТСР, панічними атаками, стресами та депресією, викликаними війною? Про це KP.UA розповіла представниця ГО "ХАробрість" Марія Волкова.
Громадська організація “ХАробрість” почала працювати з початку повномасштабного вторгнення. Волонтери об'єдналися, щоб допомагати і військовим, і цивільним. Після офіційної реєстрації організація зосередилася на допомозі ЗСУ.
– Усього один день терапевтичного спілкування з кіньми допомагає розвантажити психіку військових. Такі сеанси, спрямовані на покращення емоційного самопочуття, називають іповенцією, – пояснює Марія.
Іповенцію слід відрізняти від іпотерапії, де акцент роблять на фізичному здоров'ї (верхова їзда надає навантаження майже на всі м'язи тіла). У програму волонтерів входить навіть їзда верхи, але спрямована вона на психологічне відновлення, це спілкування людини з конем, яке допомагає перезавантажитися.
- Ми не лікуємо фізичні ушкодження, не реабілітуємо поранених, ми влаштовуємо зустрічі військових із кіньми для психологічного розвантаження та перезавантаження. Наш пріоритет – діючі військові, які пізніше повернуться до зони бойових дій, вони бувають у нас найчастіше. Також ми співпрацюємо з Харківським військовим госпіталем та психологічною службою, до нас приїжджають після поранень, – розповідає Марія.
Сеанси спілкування з кіньми для військових волонтери проводять із квітня 2023 року. За цей час було зроблено понад 30 виїздів, а у програмі відновлення для військових взяли участь близько 300 осіб.
- Стайня під Харковом, куди ми їздимо, - це наші партнери. До війни тут допомагали дітям із ДЦП, а після повномасштабного вторгнення сюди почали приїжджати бійці, – каже Марія. - Я також працюю інструктором: маю досвід спілкування з кіньми. Тут знаходиться і мій кінь, він також бере участь у програмі, саме з нього все й почалося. Так програма відновлення для волонтерів переросла у програму відновлення для військових.
Цікаво, що для фізичної та психологічної реабілітації підійдуть не всі коні. Волонтери працюють із підготовленими до контактів з людьми кіньми.
- Не в кожну стайню можна приїхати і привести людей у табун: це може бути просто небезпечно. Коней спеціально готують до сенсибілізації. Вони не повинні різко реагувати на зовнішні подразники, повинні спокійно ставитися до того, що люди торкаються їх.
Стайня, куди ми привозимо військових, - з особливим підходом до коней та умовами утримання тварин.
- До підготовлених коней спокійно можна підходити ззаду, збоку, знизу, як завгодно - і це не буде небезпечно. Якщо у тварин задоволені всі потреби, вони налаштовані на спілкування і не становлять загрози для людини, - говорить Марія.
Покататися, щоправда, одразу не вийде. І досвід не у всіх є, і спершу контакт треба встановити. Як це відбувається?
– До нас приїжджає група, знайомиться з кіньми, дивиться на умови їхнього утримання. Спершу військові годують коней, а ми розповідаємо їм про мову тіла, свої відчуття поряд з твариною. Через деякий час люди підходять до коней, гладять їх. Потім обов'язково кожен військовий встановлює контакт із конем, одягає амуніцію, чистить, водить його за собою. Їзда верхи - завершальний акорд сеансу іповенції.
Перед тим як осідлати коня, треба з ним познайомитись та поспілкуватися. Фото: надане Марією Волковою
За словами Марії, за відсутності протипоказань на коней сідають усі. Оптимально, якщо людина ніколи раніше не їздила верхи.
- Вчитися завжди простіше, ніж переучуватися. Буває, хтось каже: я маю досвід, я зараз застрибну на коня і поїду в поля... З'ясовується, що колись у селі у бабусі катався на коні без сідла. Коли впевненості у своїх силах занадто багато, людина може неуважно слухати інструктора, а це загрожує проблемами. Але ми знайомі з такими ситуаціями та вміємо з ними працювати. Якщо людина досвіду їзди верхи не мала - ми даємо правильну інформацію. І це класно: потім, зіткнувшись з кіньми, вона уже матиме базові навички спілкування з кіньми та розуміння, як це робити правильно.
Спілкування людей з кіньми відбувається під наглядом інструкторів. Це відпрацьована та покрокова програма.
– На кожному етапі ми робимо щось нове. Поступово люди, навіть ті, що бояться коней, після страху перед великою твариною переходять до обіймів з конем, одержують від такого спілкування радість.
За словами нашої співрозмовниці, якщо немає протипоказань, верхи їздять навіть люди з пораненнями та іншими проблемами зі здоров'ям. У цьому військовим допомагають інструктори.
– Важливо людину посадити на коня, повести обережно. Ми розповідаємо, як налаштуватися на контакт з конем, як поводитися верхи.
Чистка коня та годування також є елементами спілкування з кіньми – так найпростіше встановити контакт.
- Наші програми – це одноденні виїзди на 5-7 годин. Це не курс лікування, а точкове психологічне розвантаження. Я бачу це на власні очі – військові приїжджають до нас напруженими та втомленими, а їдуть з посмішками та явним почуттям полегшення. Вони починають охоче спілкуватися між собою та з нами. Це говорить про те, що контакт із кіньми дає свої результати, - розповідає дівчина. – Така зосереджена робота з конем чимось нагадуємо медитацію. Людина повністю перемикається на "тут і зараз", отримує приємні враження - і це добре впливає на зняття стресу, психічної напруги, сприяє оновленню психіки та покращує сон.