Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
25 лютого
Завантажити ще

Можна навіть з-за кордону. Особливості оформлення інвалідності у воєнний час

Можна навіть з-за кордону. Особливості оформлення інвалідності у воєнний час
Фото: bolgrad-rda.od.gov.ua

За даними Мінсоцполітики, на кінець вересня 2023 року, тобто за півтора року повномасштабного вторгнення, кількість людей з інвалідністю в Україні зросла на 300 тисяч, сягнувши цифри у 3 мільйони. Тепер вона, напевне, збільшилась, бо і на фронті, і на мирних територіях люди щодня зазнають важких поранень та каліцтв.

А медики кажуть, що побільшало звернень і від людей з хронічними захворюваннями. Якщо за мирного часу ІІІ групу інвалідності не всі поспішали отримати, вважаючи, що вона нічого не дає, то з війною, принаймні до сьогодні, вона відкрила певні можливості – на звільнення від мобілізації, на виїзд в Європу.  

KP.UA поцікавилася особливостями оформлення інвалідності у воєнний час.

Хто може оформити інвалідність

Закон “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні” визначає інвалідність як міру втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою, наслідками травми або вродженими вадами, що може призводити до обмеження життєдіяльності. Таке обмеження здатні спричинити загальне або професійне захворювання, нещасний випадок, поранення, контузії, каліцтва.

Відповідно до ступеня ураження організму встановлюються групи І, ІІ, ІІІ. Детально про критерії призначення груп  можна дізнатися на сайті Мінохорони здоров’я. А якщо коротко, то вони такі:

  • І група – дуже важкий стан, коли людина нездатна сама себе обслуговувати, потребує постійного догляду і допомоги.
  • ІІ група - виразно важкий стан, однак до певної міри людина здатна про себе піклуватися  і не потребує постійного нагляду. 
  • ІІІ група – помірно важкий стан, однак працездатність збережена або частково збережена. Людина може себе обслуговувати, але потребує соціальної підтримки.

Куди звертатися для встановлення групи

Зазвичай починати треба з відвідин сімейного лікаря. Але за умов воєнного стану укладання декларації не обов’язкове – звернутися можна до будь-якого медичного закладу, де проводиться діагностика та лікування. Вас спрямують до терапевта, який  призначить повне медичне обстеження. Протягом п’яти днів потрібно здати аналізи та пройти огляд у профільних лікарів.

Крім медичної картки, кожен лікар зробить запис у формі 088/о. Це направлення на МСЕК - медико-соціальну експертну комісію. Остаточно його підписує лікарсько-консультативна комісія (ЛКК), яка створюється при медзакладі його головним лікарем.

Що визначає МСЕК

Медико-соціальна експертна комісія протягом п’яти днів від надходження документів з ЛКК має встановити:

  • групу інвалідності, її причину і час настання,
  • ступінь втрати працездатності та види робіт, які може виконувати особа з інвалідністю,
  • термін, на який встановлюється інвалідність (від 1 до 3 років або безстроково),
  • зв’язок інвалідності із захворюванням, вродженою вадою чи каліцтвом, що виникли у дитинстві,
  • право на одержання спеціального автомототранспорту чи протипоказання до керування автомобілем.

Під час першого проходження МСЕК людину має супроводжувати сімейний лікар або голова ЛКК.

- Якщо людина зазнала травми або раптового погіршення стану здоров’я і перебуває на стаціонарному лікуванні, вся процедура оформлення інвалідності, включаючи проходження МСЕК, може відбуватися в лікарні, - каже юристка Ірина Стулень.

Правниця зазначає, що не в усіх випадках рішення МСЕК є позитивним.

- Комісія може не побачити підстав для надання групи інвалідності або послатися на неправильно оформлені документи. Оскаржити рішення МСЕК можна шляхом скарги у вищу інстанцію чи МОЗ або подати позов до суду.

Як працюють МСЕК в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану процедура проходження МСЕК спрощується. Комісії працюють екстериторіально, тобто людина не прив’язана до місця реєстрації, і навіть заочно - якщо особа з поважних причин не може прибути на засідання.

- Біженці від війни, які перебувають за кордоном, також можуть оформити інвалідність в Україні, - консультує Ірина Стулень. – Для цього треба пройти медогляд за місцем тимчасового проживання, перекласти документи українською мовою і надіслати своєму сімейному лікарю або до медзакладу. Для певності можна скористатися послугами юриста, який представлятиме ваші інтереси. Пакет лікарських обстежень розгляне ЛКК, і МСЕК винесе рішення заочно.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ: Якщо інвалідність надана на певний термін, то він автоматично подовжується протягом дії воєнного стану і шести місяців після його скасування.

- Тобто, якщо інвалідність була встановлена до війни і її термін спливає, припустимо, 15 січня 2024 року, заново проходити МСЕК не потрібно. Це треба буде зробити протягом пів року після закінчення дії воєнного стану, - пояснює юрист. – Так само продовжується термін дії документів, які посвідчують інвалідність. Наприклад, пенсійного посвідчення чи довідки про отримання пільг.

Які документи посвідчують інвалідність

Однакову законну силу має кожен з таких документів:

1. Пенсійне посвідчення

Окрім персональних даних до нього вноситься інформація про групу, причину інвалідності, нозологічну форму захворювання, строк, на який встановлюється інвалідність. Якщо пенсія призначена неповнолітній або недієздатній особі, у посвідченні додатково зазначаються ПІБ законного представника.

2. Медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років

Він має містити: ПІБ, дату народження та захворювання дитини, ПІБ матері, батька чи законного представника, адресу проживання, термін дії документу, підписи головного лікаря дитячого лікувального закладу, його заступника з медчастини та лікуючого лікаря.

3. Висновок щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу

До цього документу вносяться: ПІБ, рік народження особи з інвалідністю, група інвалідності, дата встановлення, відомості про особу, яка постійно здійснює догляд, адреса проживання, відмітка про потребу в постійному сторонньому догляді, термін дії, висновок щодо необхідності постійного стороннього догляду, підписи голови та членів ЛКК.

4. Довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу

Таку довідку може отримати особа з інвалідністю або її законний представник. Довідка містить: ПІБ, рік народження, групу та причину інвалідності, основні нозологічні форми захворювання (за їх наявності), строк, на який встановлено інвалідність, термін дії документу.

5. Індивідуальна програма реабілітації особи з інвалідністю

До неї вносяться: ПІБ, рік народження, телефон (для дитини – її законного представника), відомості про освіту та зайнятість, група та причина інвалідності,      клініко-функціональний діагноз і супутні захворювання та їх коди за МКХ-10, відомості про обмеження життєдіяльності, види, форми, обсяги, терміни та місця проведення реабілітаційних заходів,  підпис голови МСЕК чи ЛКК, інформація про результати реабілітації, інша медична інформація, перелік послуг, що надаються особі.

6. Посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (ДСДІ)

Оформлюється на ім’я особи з інвалідністю з дитинства чи дитини з інвалідністю. ДСДІ містить: ПІБ, рік народження, ПІБ та рік народження законного представника, причину та групу інвалідності, вид державної соціальної допомоги, її розмір і термін призначення, дата видачі й номер особової справи.

7. Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни

Містить: назву, серію та номер, ПІБ та фото особи, її особистий підпис,  групу інвалідності, право на пільги, термін дії (може бути безтерміновим).

В електронному вигляді таке посвідчення має унікальний електронний ідентифікатор  - QR-код, штрих-код або цифровий код.

Які пільги мають особи з інвалідністю

За діючим законодавством у період воєнного стану чоловіки від 18 до 60 років, які мають статус особи з інвалідністю, отримують відстрочку від мобілізації.

Незалежно від групи (в законопроєкті, який був внесений в парламент наприкінці 2023 року, статус інвалідів ІІІ групи не визначений) на них не поширюється заборона на виїзд за кордон.

Жінки з інвалідністю ІІІ групи при виїзді за кордон можуть взяти у супровід чоловіка, якщо шлюб офіційно оформлений. Особи з інвалідністю ІІ та І груп мають право бути у супроводі родича військовозобов’язаного віку, який їх доглядатиме.  Людей з інвалідністю І групи та дітей з інвалідністю на кордонах пропускають позачергово.

Решта пільг така сама, як у мирний час. Зокрема, безоплатно або на пільгових умовах в разі потреби надаються засоби для пересування, протезні вироби, сурдотехнічні засоби, мобільні телефони для письмового спілкування, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі тощо, крісла колісні з електроприводом - за наявності відповідного медичного висновку. Принаймні законодавством так передбачено, але на практиці  працює не все.

Особи з інвалідністю, які отримують пенсію, що не перевищує мінімальний розмір, або державну соціальну допомогу, дитина з інвалідністю мають право на безплатне придбання лікарських засобів за рецептами у разі амбулаторного лікування, забезпечення санаторно-курортними путівками.

Особи з інвалідністю I і II груп мають право при амбулаторному лікуванні на придбання лікарських засобів з оплатою 50% відсотків від вартості, на позачергнве обслуговування на підприємствах, які надають будь-які послуги населенню, а також безоплатний проїзд (включаючи супроводжуючого) в міському транспорті. 50%-ну знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня.

Законодавством не передбачено для осіб з інвалідністю пільги по оплаті комунальних послуг, однак їх має право запроваджувати місцева влада за рахунок місцевих бюджетів.