Завантажити ще

День святого Миколая у світі: у Греції – нічне застілля, у Нідерландах – сажотрус з різками

День святого Миколая у світі: у Греції – нічне застілля, у Нідерландах – сажотрус з різками
Фото: Alias 0591 from the Netherlands/commons.wikimedia.org

З цього року День святого Миколая відзначається не 19 грудня, а на два тижні раніше – 6 грудня. Як у кожного свята, цей день має свої традиції та звичаї. В Україні ми звикли, що це – ніч подарунків для дітей від "святого Миколая", які батьки таємно ховають під подушку. Але насправді лише дарами для малечі традиції цього дня не обмежуються. Як проводять День святого Миколая в різних країнах і що подають на стіл, дізнавався сайт KP.UA.

Польща: смажать фаворки та варять глінтвейн

Це одне з найпопулярніших свят у Польщі, звідки, до речі, воно і прийшло до України. У Польщу свято «мігрувало» із сусідньої Німеччини – тут ще в середньовіччі батьки дарували цього дня своїм нащадкам новий зимовий одяг. Пізніше дарувати подарунки стали таємно, щоб підтримувати дитячу віру в чудеса, на які здатний святий Миколай. Пізніше почали дарувати й ласощі. Обов'язковими серед них були солодкі хлібці із сушеними грушами.

- Традиційно на День святого Миколая в Польщі готують пряники (pierniki) та фаворки (faworki), - розповідає KP.UA Ганна Дзюба, яка переїхала до Польщі на початку війни з Харкова. – Фаворки – це така смажена у фритюрі випічка зі сметанного тіста. Це спеціальні частування для дітей до свята. У Польщі взагалі дуже популярна випічка. А дорослі пригощаються глінтвейном з медом та спеціями.

Слухняні діти отримували подарунки, неслухняні – прутики. Ця традиція прижилася й у нас. А ось що вже не дотримується – це класти поруч із взуттям, у якому вранці знаходили подарунки, моркву для ослика – помічника святого. Вважалося, що осел веде свій рід від тієї тварини, яка привезла Ісуса Христа до Єрусалиму.

Фаворки – нагадують наш «хмиз». Фото: szefsmaku.pl

Фаворки – нагадують наш «хмиз». Фото: szefsmaku.pl

Угорщина: черевики для подарунків ставлять на підвіконня

Угорські дітлахи дуже чекають цього свята. Місцевий святий Миколай не спускається до будинку через димар – черевики для подарунків для нього перед сном діти ставлять на підвіконня. Перед цим їх, звичайно ж, обов'язково чистять – у брудні чоботи Мікулаш, як тут величають святого, подарунок не покладе. Просто помити буває недостатньо – обов'язково треба, щоб блищали. Деякі ставлять черевики біля дверей.

- Презенти, як і у нас, отримують лише слухняні діти, а ті, хто бешкетував, знаходять у черевику віргач – це «букет» позолочених різок у червоному папері, - розповідає студентка одного з будапештських вишів із Закарпаття Юлія Герцег. – Їх продають у магазинах. Віргач у черевику залишає не Мікулаш (або Сент Міклош), а злий ельф із рогами, як у нас чорт, якого тут називають Крампуш. Неслухняним дітям Крампуш також може вручити вугілля, дерев'яну ложку, моркву, цибулю або картоплю.

Також по будинку розвішуються шкарпетки, де ранком діти знаходять цукерки.

Поставив чоботи на підвіконня з вечора – вранці чекай на подарунки. Фото: reachtheworld.org

Поставив чоботи на підвіконня з вечора – вранці чекай на подарунки. Фото: reachtheworld.org

Греція: вдень – піст, після опівночі – застілля

На Балканах напередодні цього дня, 5 грудня, цураються м'яса – це день посту. А вже після опівночі греки, серби, болгари та албанці закочують бенкет горою. Дарувати подарунки цієї ночі дітям тут не особливо заведено – сенс свята полягає у загальному гулянні.

- Святий Миколай у Греції вважається покровителем не дітей, як у нас, а рибалок та моряків – його навіть називають Владикою морським, - ділиться з KP.UA львів'янка Зоя Павлів, яка переїхала до Афін 20 років тому. - Нібито йому було під силу утихомирити море під час шторму. Тож у плавання без його образу моряки не виходять.

Агіос Ніколас, як він тут називається, опікується не тільки мореплавцям, а й бідними, слабкими, несправедливо засудженими, а й взагалі всіма жителями. На честь святого в Греції названо Візантійський собор та місто на Криті.

Нідерланди: неслухняних «відвозять» на батьківщину святого Миколая

У цій країні Сінтерклаас (місцева назва доброго старого з подарунками для дітей) розвозить малюкам презенти на коні, обов'язково – білому. До Нідерландів дідусь припливає на кораблі з теплих країв.

- Подарунки, як і у нас, отримують діти, які весь рік поводилися чемно, а хуліганам можуть залишити вугілля – це «антипрезент» від помічника святого Миколая, його слуги, пажа Чорного піта, - розповідає мешканка Запоріжжя, яка живе в Амстердамі . Юлія Франкова. – Цей слуга доставляє подарунки через димохідну трубу. Він завжди носить із собою віник сажотруса – березові прути, якими можуть відхльостати хуліганів. Неслухняних дітей лякають тим, що помічники Сінтерклааса можуть забрати їх на перевиховання в ті самі теплі краї, звідки святий прибуває. Тут ними чомусь вважається Іспанія.

Імена дітей Сінтерклаас записує у червоній книзі, яку носить із собою. Тут, кажуть, досі збереглася традиція залишати моркву та воду для коня-помічника святого Миколая. Сьогоднішнього коня доброго дідуся звуть Озоснел, а попереднього звали Амеріго. Перекладається ім'я цього помічника як «ох, як швидко».

Дітей традиційно пригощають солодощами, а для дорослих варять голландський глінтвейн – суміш із червоного вина, апельсинів, лимона та спецій. У цій країні на честь святого Миколая, який має велику пошану серед нідерландців, його називають єпископським вином.

До речі, саме з Нідерландів традиція потрапила до США, де ім'я святого видозмінилося на Санта Клауса, а цей персонаж став одним із найвідоміших у всьому світі.

Нідерландський Сінтерклаас на білому коні. І принца не треба. Фото: boatbiketours.com

Нідерландський Сінтерклаас на білому коні. І принца не треба. Фото: boatbiketours.com

Франція: до хуліганів приходить дід із різками

Як засіб пересування французький святий Миколай, відомий як Пер Ноель, вибирає осла. З повним кошиком подарунків він спускається до будинку вночі через димар. Але якщо діти весь день пустували, замість Пер Ноеля може прийти Пер Фуетар – дід із різками, які він залишає замість подарунків.

– Близько 60 років тому у Франції навіть створили секретаріат Пер-Ноеля, який працював у головному офісі пошти у Парижі, а потім його перевели до поштового відділення, – розповідає жителька передмістя Парижа зі Львова Юлія Ходорів. – Тільки його співробітники можуть розкривати листи, адресовані Пер-Ноелю. Щоб написати французькому святому Миколаю, не потрібно знати адресу – усі листи з позначкою «Пер-Ноелю» потрапляють сюди.

Листуватися з місцевим святим Миколаєм – популярне заняття для французьких дітлахів. Лише паперових листів надходить близько двох мільйонів щороку, ще кілька сотень тисяч – електронних. До речі, до того як цей персонаж став популярним, у Франції у кожному регіоні був «свій» святий Миколай. Наприклад, у Нормандії він називався Барбасьйоне, у Бургундії – Пер-Жанв'є, у Савойї – Пер-Шаланд, а у Франш-Конті дітей заохочувала подарунками добра фея тітонька Арі.

Обов'язкове частування на дитячому столі цього дня – імбирні чоловічки. Їх можна як купити, так і спекти самому.

Пер Фуетар – зустрінеш такого і хуліганити більше не захочеш. Фото: facebook.com/petitlouisbistro

Пер Фуетар – зустрінеш такого і хуліганити більше не захочеш. Фото: facebook.com/petitlouisbistro

А як у нас?

Вранці - до церкви, потім – святковий сніданок

Хоч мало хто знає, але в Україні – два свята святого Миколая. 6 грудня за новим календарем – це зимовий Миколай, а літній відзначається 22 травня за православним календарем. З цього року дата переїжджає на 9 травня.

Традиція дарувати слухняним дітям подарунки прийшла до нас із сусідньої Польщі за часів Речі Посполитої. Хоча сьогодні цей день широко не відзначається, раніше святковий стіл був обов'язковим. Але – лише після відвідування обов'язкової служби у храмі. Якщо не можете піти до церкви, помоліться вранці вдома.

Якщо в багатьох європейських країнах його зображують як білобородого діда, більше схожого на американського Санта Клауса, в Україні збереглася традиція одягу святого, як у єпископа – у такому сані він помер у третьому столітті у Візантії. До речі, Санта Клауса вигадали лише у ІХ столітті.

Традиційне в українських родинах частування до столу цього дня – пиріг із грибами. Також господині печуть «миколайчики» – це печиво у формі зірок. Страви повинні бути пісними.

Вважається, якщо холод настав ще до Дня святого Миколая, зима буде лютою. Цього дня прийнято відвідувати самотніх і сиріт та вручати їм подарунки.

Печиво «миколайчики» можуть бути і у формі самого святого Миколая. Фото: tenditnajournal.com

Печиво «миколайчики» можуть бути і у формі самого святого Миколая. Фото: tenditnajournal.com