4 листопада
Завантажити ще

Дитяча хвороба з ускладненнями: після скарлатини можна отримати отит та ревматизм

Дитяча хвороба з ускладненнями: після скарлатини можна отримати отит та ревматизм
Фото: khustpharm.com.ua

Частину київських школярів знову відправили на дистанційне навчання. Цього разу через скарлатину: захворіли кілька дітей шкільного віку. Хвороба найчастіше вкладає на лікарняні ліжка саме малечу. Чим небезпечна скарлатина, які симптоми захворювання та чи можна вберегтися від болячки – цікавилася у лікарів KP.UA.

«Малиновий» язик та висип

Підступна хвороба, симптоми якої легко переплутати з ангіною, грипом чи навіть ГРВІ. Йдеться про скарлатину - гостре інфекційне стрептококове захворювання. Спочатку у хворого різко піднімається температура тіла, з’являється головний та м’язовий біль, загальна слабкість. Наче усі симптоми грипу. Починає боліти горло, з'являється наліт білуватого чи сірого кольору. Хворому важко ковтати. Ангіна? Але через декілька днів язик хворого стає яскраво-малинового кольору…

Характерний для скарлатини, симптом - це висип на тілі. Фото: wikipedia.org

Характерний для скарлатини, симптом - це висип на тілі. Фото: wikipedia.org

- Є ще один, характерний для скарлатини симптом: це висип на тілі, - розповідає KP.UA лікар-педіатр Оксана Горбань. – На шкірі хворого (спочатку на обличчі, а пізніше - всюди) з’являються рожеві плямки з дрібними цятками, які часто свербять і лущаться. Але висипу може й не бути. А ще скарлатина може мати легкий перебіг, коли симптоми схожі на банальну застуду. Хворий починає неправильно лікуватися і в результаті ризикує здобути великі проблеми зі здоров’ям.

Саме у легкій формі на скарлатину хворіють діти, найчастіше віком до 10 років. Тому, якщо у дитини є ось ці основні симптоми, але без нежиті, треба негайно звертатися до лікаря, тому що це скарлатина:

  1. яскраві щоки та блідий носогубний трикутник;
  2. висип: на шиї, грудях, руках-ногах, згинальних поверхнях у складках шкіри (лікті, підколінні та пахові області). Може свербіти та лущитися. Шкіра наче після сонячного опіку, шершава на дотик;
  3. «малиновий» язик та «палаючий» зів (яскраво-червоного кольору горло).

Скарлатину легко підхопити від хворого на ангіну: збудник обох хвороб один і той же. Також можна заразитися, користуючись одягом, рушником чи навіть іграшками хворого. Та зазвичай хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Діти у дитсадках, школах, гуртках хворіють найчастіше. Інкубаційний період скарлатини триває від кількох днів до двох тижнів. Тобто ще без явних симптомів хвороби, дитина зі скарлатиною кілька разів кашляне, апчихне у школі чи лише зблизька поспілкується з друзями – і пів класу захворіє.

Але є і хороша новина. Імунна система організму швидко й активно виробляє антитіла, і, зазвичай, через 2 тижні хворий одужує, а через 21 день від початку хвороби може повернутися у колектив. До речі, після одужання у людини виникає стійкий імунітет, щоправда, лише до скарлатини, але не до ангіни чи тонзиліту з фарингітом.

Основні симптоми, при яких треба негайно звертатися до лікаря, тому що це скарлатина. Фото: plantbasedjuniors.com

Основні симптоми, при яких треба негайно звертатися до лікаря, тому що це скарлатина. Фото: plantbasedjuniors.com

Токсини вражають імунітет

Хоча скарлатину вважають дитячою хворобою, дорослі також хворіють. Ще й часто саме важкою формою, з ускладненнями (блювотою, діареєю, ураженням центральної нервової системи і навіть набряком мозку). Така от закономірність усіх так званих дитячих хвороб.

- Ще століття тому скарлатина була страшною хворобою, від якої помирали, - каже медикиня Оксана Горбань. – В наш час небезпека відступила. Хоча останнім часом вчені кажуть, що стрептокок стає все стійкішим до ліків, і це лякає. До того ж скарлатина особливо небезпечна для людей похилого віку та людей з серцево-судинною патологією. У них через стрептококові токсини підвищується тиск, виникає задуха, тахікардія, болі в серці.

Впоратися зі скарлатиною допоможуть тільки антибіотики. І ліки треба приймати якомога раніше, тому що тоді стрептокок не зможе швидко розмножуватися в організмі хворого. І не треба економити і вживати антибіотики меншу кількість днів, аніж лікар приписав: мінімум тиждень! Це стосується і дітей, і дорослих.

Але не антибіотиками єдиними. Також треба допомогти хворому полегшити скарлатинові симптоми. Наприклад, при високій температурі тіла не шкодуйте жарознижуючих препаратів. Болить горло? Прополощіть його засобами за призначенням лікаря або хоча б відваром лікарської ромашки. Також хворому треба більше відпочивати, дотримуватися легкої дієти і багато пити теплого чаю, компот з сухофруктів.

Не така страшна сама скарлатина, як її важкі ускладнення. Якщо цю хворобу неправильно або не до кінця лікувати, то токсини спровокують збій імунної системи і вразять внутрішні органи. Хворий ризикує отримати «букет» таких захворювань, як:

  • пневмонія;
  • лімфаденіт (запалення лімфовузлів);
  • середній отит (запалення середнього відділу вуха);
  • ураження серцевих клапанів;
  • запалення у суглобах;
  • ревматизм;
  • запалення нирок.

Скарлатину лікують лише антибіотиками. Зазвичай госпіталізують хворих з важкою формою перебігу хвороби. Фото: zmist.pl.ua

Скарлатину лікують лише антибіотиками. Зазвичай госпіталізують хворих з важкою формою перебігу хвороби. Фото: zmist.pl.ua

Мийте руки і гуляйте на свіжому повітрі

Факт: будь-яку хворобу легше попередити, аніж лікувати. Так як вакцини від скарлатини поки що не винайшли, тому згадаймо загальні профілактичні заходи:

  • дотримуватися правил особистої гігієни та навчити цьому дітей. Запровадьте правило: після повернення з вулиці, після відвідування вбиральні, перед їжею – обов’язково мити руки;
  • регулярно провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання;
  • подбати про збалансоване та багате на вітаміни харчування. І йдеться не про аптечні вітаміни, а про сезонні овочі та фрукти;
  • загартовування та заняття спортом;
  • активно проводити на свіжому повітрі хоча б годину в день (пробіжка, прогулянка швидким темпом);
  • не забувати лікувати всі хронічних захворювань (отити, синусити, тощо).

Якщо у сім’ї є хворий на скарлатину, то його треба ізолювати хоча б в іншу кімнату і виділити йому окремий посуд, рушник та постільну білизну. Також треба запровадити карантин тривалістю мінімум тиждень у шкільному класі або дитсадковій групі, якщо там захворіла дитина.