9 жовтня
Завантажити ще

Підготуватись до зими: бюджетно – за 15 тисяч гривень, дорого – від 200 тисяч

Підготуватись до зими: бюджетно – за 15 тисяч гривень, дорого – від 200 тисяч
Фото: УНИАН

Чим ближче кінець літа, тим частіше чути про те, що прийдешня зима буде складнішою за минулу. Чи так це - покаже час. Але точно можемо сказати, що до зими слід готуватись завчасно.

Ціни на товари, які були «найгарячішими» минулої зими, поки що скромніші. Як зізнаються продавці цих груп товару, свою роль відіграв минулорічний ажіотажний попит. Різних пристроїв у країну було привезено з надлишком, а їхня вартість на ринку часом максимально завищувалася. Зараз ситуація інша - товар є, попит мінімальний, от і ціни поки що знаходяться на рівні нижньої планки. Тому, можливо, слід подумати про те, що можна було б придбати зараз.

Зарядні станції від 13 до 130 тисяч гривень

Минулої зими найбільшим попитом користувались генератори. Для бізнесу чи приватного будинку – це дійсно велика підмога, але в квартирах їх застосовувати не можна. На допомогу жителям багатоповерхівок прийшли зарядні станції EcoFlow та Bluetti, трохи меншим попитом користувались Jackery. Якщо простіше, то зарядна станція - це той же павербанк, але значно потужніший. Ці пристрої розроблялись для того, щоб можна було забезпечити себе електроенергією на кемпінгу. Але в умовах війни в Україні вони стали альтернативою генератору для жителів квартир.

В чому складність при виборі? Зарядних станцій EcoFlow і Bluetti доволі багато моделей. Ціни на них сьогодні стартують від 13 тисяч гривень і до 128-130 тисяч. Чому така велика розбіжність? Все залежить від потужності, швидкості зарядки та кількості гаджетів, які можна заряджати.

Найдешевші моделі мають максимальний струм 12 ампер і вихідну потужність 136 Вт. Такі пристрої від мережі заряджаються за годину приблизно на 80%, а від сонячної панелі на зарядку йде до 2 годин. Ці станції мають об’єм в 210 Вт на годину, через що можуть заряджати до 7 пристроїв одночасно.

В найдорожчих зарядних станціях ємність акумулятора складає 3600 Вт на годину, але час зарядки від мережі майже 2 години. Це вже повноцінна станція для домашнього резервного живлення. Вихідна потужність тут від 3600 до 7200 Вт. Від сонячної батареї її можна зарядити за 2,8 – 5,5 годин. Це повноцінна електростанція для всієї квартири – тобто, в теорії можна підключати і холодильник, і пралку, і електрочайник. Хоча, на практиці, підключення енергозатратних приладів виходить дорого, тож краще їх регулярно не вмикати.

Одночасно можуть бути підключені 6-8 гаджетів.

Що ще важливо? Дорожчі моделі мають більший цикл зарядок, наприклад, найдорожчі зразки дозволяють виконати до 6500 заряджань, що забезпечує роботу на багато років. Термін роботи дешевих зразків в рази менший. Орієнтуйтесь на моделі, які мають хоча б 2 тисячі циклів.

І все ж таки - як обрати? Якщо не вдаватись в математичні розрахунки і деталі, то треба визначитись, що саме для вас є пріоритетом. Якщо вам треба зарядити телефон, ноутбук, забезпечити живленням роутер чи старлінк або колонку, то вам достатньо станції потужністю до 1000 Вт. Якщо ж ваша мета – "підживити" всю квартиру чи невеличкий будинок або навіть кафе, то тут потрібно дивитись на моделі з ємністю хоча б 18 432 Вт.

На ОЛХ можна придбати вживані станції дещо дешевше. Наприклад, на вживану модель Ecoflow Delta 2, яка нова коштує до 41 тисячі гривень, є пропозиції за 36 тисяч.

Система EcoFlow не тільки виручить у складний момент, але й гарно впишеться в інтер'єр квартири. Фото: ecoflowukraine.com

Система EcoFlow не тільки виручить у складний момент, але й гарно впишеться в інтер'єр квартири. Фото: ecoflowukraine.com

Генератори від 13 до 130 тисяч

Станом на сьогодні пропозицій з продажу генератора вартістю до 30 тисяч гривень доволі багато. Найдешевші стартують від 13 тисяч гривень, що на фоні зимових 30-35 тисяч виглядає дуже приємно. Найдорожчі моделі сягають до 130 тисяч.

Як правильно обрати генератор, читайте тут. Принцип, за яким слід робити вибір, такий же, як і для зарядних станціях.

Йдеться про те, що це засіб для аварійного живлення житла електричним струмом. Тому не слід брати генератор з розрахунку на потужність абсолютно всіх електропристроїв у будинку. Вирішуйте, що для вас головне, і визначте потрібну потужність, а також порадьтесь зі спеціалістами. Це зекономить кошти.

Як варіант використання генератора в багатоквартирному будинку - купити один потужний для всіх і встановити його з дотриманням всіх вимог у дворі. Така опція зараз дуже потрібна. Головна складність - участь у проєкті всіх сусідів та розподіл виробленої електрики. Якщо ці проблеми вирішити, то економія становитиме до 50%.

Генаратор - простий у використанні, але вмикати йог​о можна лише на вулиці. Фото: ek.ua

Генаратор - простий у використанні, але вмикати йог​о можна лише на вулиці. Фото: ek.ua

Сонячні панелі від 1 до 63 тисяч гривень

Сонячних панелей цього року на українському ринку так багато, що їхня вартість стартує навіть від пари сотень гривень. Втім, такими можна підсвітити хіба що лампочку. А більш-менш придатні хоча б для підзарядки телефона чи павербанка стартують від тисячі гривень. Це портативні сонячні панелі.

Панелі по 60 тисяч гривень – це вже повноцінні сонячні електростанції.

Про те, як обрати сонячну панель, ми писали тут. Загальний принцип, яким слід керуватись при виборі, той же, що й з генераторами і зарядними станціями. Все залежить від завдань, які повинен пристрій виконувати. Для зарядки телефона орієнтуйтесь на портативні моделі, які розроблялись для туристичних потреб. У великих станцій завдання інше – вони для електрифікації всієї квартири чи будинку.

Навіть туристична сонячна панель зможе вирішити проблему відсутності електрики. Фото: kherson-news.net

Навіть туристична сонячна панель зможе вирішити проблему відсутності електрики. Фото: kherson-news.net

Як захистити електричні пристрої під час віялових відключень?

Момент появи світла у мережі може призводити до стрибка напруги, що є небажаним для багатьох електропристроїв. Через це вони можуть виходити з ладу або навіть призвести до пожежі. Тому варто подбати й про захист електроприладів, бо це дешевше, ніж купувати нову техніку.

Тут більше всього допоможуть реле напруги та стабілізатор напруги.

Ціни на стабілізатори напруги - від 3 до 30 тисяч гривень. Реле напруги значно дешевші - від 600 до 1000 гривень.

Павербанк - мабуть, найпопулярніший гаджет для зарядки. Фото: ixbt.com

Павербанк - мабуть, найпопулярніший гаджет для зарядки. Фото: ixbt.com

Які гаджети прийдуть на допомогу?

Абсолютним лідером продаж минулого року були саме павербанки. Найбільше людям не вистачало мобільного чи інтернет-зв’язку. Павербанк став незамінним пристроєм для підзарядки мобільного телефона. Зараз ціни на них стартують від 800 і доходять до 5 тисяч гривень. Найдешевші пристрої мають ємність 20 000 мА/г і потужність в 22 Вт. А найдорожчі - 38 000 мА/г і потужність 130 Вт. Дорожчий варіант «потягне» не тільки смартфон, а й ноутбук чи планшет.

Світильник із сонячною батареєю - вдень заряджається на вікні, ввечері - світить. Фото: elmar.com.ua

Світильник із сонячною батареєю - вдень заряджається на вікні, ввечері - світить. Фото: elmar.com.ua

Судячи з відгуків, багатьох українців минулої зими виручали USB-лампи, які коштують від 16 до 250 гривень. Це свого роду заміна свічкам - звичайні лампочки, які через USB можна підключити до павербанка і довгий час мати стабільне світло.

Ще один, напевно, корисний варіант для освітлення приміщення – ліхтар, обладнаний сонячною батареєю. Вдень навіть за мінімальної кількості світла він заряджатиме пристрій, а ввечері працюватиме світильником. Варіантів безліч - від невеликих ручних до стаціонарних кемпінгових. Ціна коливається від 200 до 6000 гривень, залежно від потужності та наявності додаткових функцій, наприклад, вбудованого радіо.