21 грудня
Завантажити ще

Віялові відключення: яку сонячну панель можна поставити в квартирі

Віялові відключення: яку сонячну панель можна поставити в квартирі
Фото: youtube.com / С Паяльником Ремонт Техники

Періодичні відключення електроенергії майже на всій території України змушують шукати технологічні рішення, завдяки яким вдасться завжди мати світло в оселі і бути в плані електроенергії фактично автономним. Ми вже розглянули питання про застосування генератора і з’ясували, що він не придатний для використання в квартирі. Тож слід звернути увагу на сучасну технологію – сонячні панелі, які можна умовно поділити на маленькі (малопотужні) і великі (потужні).

Маленькі - зручніше

Якщо у ваших планах електрифікувати не всю квартиру чи приватний будинок, а всього-на-всього смартфон, щоб знаходитись завжди на зв’язку, то краще звернути увагу на моделі, розроблені для туристичних потреб. Їхня потужність значно нижча за стаціонарну, але на базові потреби має вистачити.

Наприклад, панель на 4-5 Вт підійде для невеличких пристроїв, таких як простий мобільний телефон. Якщо ви власник потужного смартфона (останні моделі iPhone, Samsung і т. д.), то панель потрібна хоча б на 7 Вт.

Щоб сміливо заряджати планшет чи кілька смартфонів одразу, то слід подивитись на 15-ватні пристрої. А якщо стоїть завдання зарядити ноутбук, то вам потрібні акумулятор і інвертор (перетворювач постійного струму).

Звісно, що і швидкість зарядки на панелях різних потужностей відрізняється. Наприклад, з панеллю на 6 Вт смартфон заряджатиметься приблизно 4-6 годин, тоді як при більш потужній можна зробити це за годину-дві. Щоб пришвидшити цей процес, можна зарядити спершу пауербанк (якщо він у вас є), а потім від нього вже смартфон.

Якщо потрібно здійснювати зарядку пристрою з перемінного струму, то там треба ще більш потужну панель – від 25 Вт і перетворювач постійного струму на перемінний. Враховувати слід і той момент, що сонячних днів у холодну пору року у нас небагато, тому краще брати потужність панелі з певним запасом, щоб швидше виконувати зарядку.

Вартість панелей потужністю на 15 Вт зараз доходить до 3,5 тисячі гривень, а панелі потужністю 5-6 ват можна знайти в діапазоні від 1,5 до 2,5 тисячі гривень. Але консультуйтесь обов’язково зі спеціалістами. Бо треба мати на увазі ще таку характеристику, як вихідна напруга. Якщо вона вище за потрібну для, наприклад, смартфона, то під час зарядки можна спалити свій гаджет.

Типовий розмір сонячної панелі на 15 ват складає 17 на 45 см.

Що стосується плівкових панелей, які можна, наприклад, повісити на рюкзак, то їх краще не брати. Вони дорожчі за класичні і мають нижчий рівень КПД. Поки що ця технологія недостатньо розвинута. Її перевага – це більший рівень мобільності за класичні панелі. Але в домашніх умовах ця перевага фактично не відіграє ролі.

За допомогою туристичної сонячної батареї можна підзарядити телефон - але це довго. Фото: https://propohody.com/​

За допомогою туристичної сонячної батареї можна підзарядити телефон - але це довго. Фото: https://propohody.com/​

Великі - потужніші

Що стосується стаціонарних панелей, то їх не так вже й багато видів. Бо завдання глобальне – електрифікувати більшу частину електричних приладів в квартирі. Тож чи є сенс купувати сонячну панель для того, щоб можна було забезпечити власний будинок чи квартиру електроенергією на випадок повного зникнення світла?

- Система генерації складається зі станції живлення (являє собою переносний акумулятор та інвертор плюс електроніка, що керує пристроєм, тобто потрібна не тільки панель!) та сонячних фотоелектричних панелей, за допомогою яких можна заряджати станцію від сонця, - розповіли «КП в Україні» в компанії інноваційних рішень QUADRO.ua. - Крім того, батарею можна використовувати без панелей, заряджаючись від домашньої електромережі для створення запасу енергії на випадок відключення світла.

Можливості залежать від ємності батареї станції живлення та потужності сонячних панелей.

- Є варіанти для всіх потреб - від 300 до 5100 Вт·год. З таким запасом енергії та функцією безперебійного джерела живлення, підключеного безпосередньо до домашньої електромережі, можна й не помітити доволі тривалого відключення енергії, - додали експерти.

На що вистачає електроенергії від сонячної панелі?

- Варто відштовхуватись від їхньої потужності. Наприклад, моделі на 50 або 60 Вт орієнтовані на туристичне застосування. Для будинків пропонуються фотоелектричні панелі на 120, 200 та 350 Вт, - пояснює наш співрозмовник. - Для прикладу, панель на 120 Вт здатна зарядити компактну станцію живлення на 500 Вт·год за яскравого сонця за 4-5 годин. Для зарядки станцій із більшою ємністю живлення у світловий день краще використовувати 2-3 такі панелі одночасно.

Вартість сонячних панелей потужністю 350 Вт може становити 45 тисяч грн при їхньому розмірі 905х613х65 мм і масою майже 14 кг. Такий розмір дозволяє їх навіть переносити з собою. Але слід мати на увазі, що для того, щоб електрифікувати всю квартиру, треба кілька таких панелей. Потужностей однієї не вистачить. Панелі меншої потужності (на 50 Вт) можна придбати від 6 тисяч грн. А от акумулятор не дуже великий - коробка розміром з каністру на 30 літрів. Розташовувати можна де завгодно, головне - в захищеному від вологи приміщенні та наскільки вистачить довжини кабелю.

- Загальна потужність фотоелектричних панелей має бути більшою, ніж сумарна у приладів, що живляться. Інтенсивність заряджання від сонця залежить від кута променів та хмарності. Вночі заряджатися взагалі неможливо, - відмічають в QUADRO.ua. - За використання достатньої кількості фотоелектричних панелей та станції живлення з великим акумулятором (щоб пережити ніч) можна без проблем користуватися не лише холодильником, а й іншими кухонними приладами.

Щодо електроніки (ноутбуків, смартфонів тощо), то їхній заряд поповнюватиме практично будь-яка пара станції живлення й сонячної панелі.

Головна перевага сонячної панелі над генератором – це можливість установки її у будь-якій квартирі, де хоча б є балкон. Головне - щоб нічого не перекривало їхнього доступу до сонячних променів. І це ключовий момент, бо не у всіх балкони виходить на сонячну сторону. Це добре, в першу чергу, для тих, у кого є доступ до сонячної сторони. А якщо панель буде на сонці всього кілька годин на добу чи в тіні, ефективність її менша.