Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Віялові відключення: який генератор краще для дому

Віялові відключення: який генератор краще для дому
Фото: Фото Джорджа Фрея/Getty Images​

Країна вчиться жити за умов військового блекауту. Мимоволі зацікавишся, як зберегти заряд усіляких гаджетів на максимально довгий термін, які ліхтарі вибрати і що ще може знадобитися в таких екстремальних умовах.

Наприклад, електрогенератор. На що слід звернути увагу, щоби не викинути гроші на вітер?

Головне – потужність

Перше, що потрібно знати - генератори діляться на три типи: звичайні, інверторні (виробляють електричний струм з більш стабільною частотою та напругою, ніж звичайні генератори, використовуються для опалювальних котлів та іншої чутливої до напруги електротехніки) і для зварювання (використовуються для електрозварювання, так як звичайний генератор при роботі зі зварюванням вийде з ладу).

Найголовніший параметр, на який слід звертати увагу при виборі генератора, - це його потужність.

– Якщо ви придбали генератор потужністю 2,5 кВт, а для роботи електроприладів, які до нього підключили, необхідна потужність більше, то генератор іде на захист та не виробляє електроенергію, – розповіли «КП в Україні» в офіційному магазині виробника інструментів та обладнання Sigma Україна. - Генератор слід підбирати так, щоб його потужність перевищувала потужність електроприладів, що підключаються хоча б на 15%. Але якщо ви вибираєте генератор для насоса, то потрібно врахувати: при запуску насоса його сила струму вища від зазначеної в 3-5 разів.

Також слід звернути увагу на обсяг паливного бака – чим він більший, тим рідше доведеться його заправляти.

За видами запуску генератори діляться на автоматичні та ручні, також є електронні з лічильником мотогодин. Дивіться самі, який вам зручніше. Але важливого значення це немає.

Використовувати у квартирі не можна

Далі постає питання: а який брати – бензиновий чи дизельний?

– Якщо генератор використовується рідко, краще взяти бензиновий. Якщо працює на постійній основі, тоді краще дизельний, – радять у Sigma Ukraine.

Є й комбіновані генератори, які можуть використовувати як бензин, так і газ як паливо.

Очевидно, що генератор - це ідеальне рішення для приватного домоволодіння, дачі, якщо потрібна електроенергія. Але як бути із квартирами? Чи можна вигадати щось, щоб використовувати його і в квартирі?

- Ми не можемо радити використовувати генератор у квартирі, тому що в ньому стоїть двигун внутрішнього згоряння. При його роботі виділяється чадний газ, і в замкнутому просторі можна задихнутися. Будь-який генератор рекомендується встановлювати в окремому приміщенні, що добре провітрюється, - пояснили експерти.

Наскільки вистачить його?

- Якщо мається на увазі, скільки пропрацює генератор на повному паливному баку, то приблизно 6-8 годин залежно від двигуна та типу генератора, - зазначають у Sigma Ukraine. - Якщо мається на увазі, коли генератор вийде з ладу, то якщо виконувати всі вимоги, зазначені в інструкції, генератор може прослужити дуже довго.

У генераторів різна витрата палива, він залежить від двигуна, а також від типу генератора (у генераторів інверторних стоїть регулювання подачі палива в залежності від того, наскільки завантажений генератор).

А користуватися звичайним побутовим генератором не складно, головне – прочитати інструкцію та виконувати всі вимоги, зазначені в ній.

Як правильно розрахувати потужність

Спочатку визначте які електроприлади будуть запитані від генератора. Навряд чи без світла вам терміново знадобиться прати або пилососити. Але забезпечити роботу холодильника або для кімнатного освітлення - цілком резонно. Тому слабкий генератор марний, а дуже сильний витрачає марно паливо.

Для початку запишіть у стовпчик, які прилади вам необхідні та їх потужність у ватах. Вона вказана або в інструкції або на самому приладі.

Наприклад: два ноутбуки (120 Вт при максимальній завантаженості), телевізор (55 Вт), пральна машина (2,3 кВт), холодильник (390 кВт), лампочки (10 штук по 40 Вт), мікрохвильова піч (1,5 кВт), котел індивідуального опалення (200 Вт), праска (2 кВт), роутер (0,1 Вт), пилосос (300 Вт).

Разом - 7385,1 Вт, або 7,39 кВт.

При розрахунках слід враховувати ще й коефіцієнт пускового струму (cos φ) приладів, де цей показник більший за 1. Зазвичай це холодильники, пилососи, кондиціонери. Він зазначений там, в інструкції. На cos φ потрібно помножити потужність кожного приладу, де cos φ більше 1.

До отриманої в результаті цифри можна ще додати 20-30%, запас на випадок позапланової появи нового важливого приладу, який потрібно буде електрифікувати.

У нашому випадку в результаті вийшло 7,9 квт.

Однак дана цифра - це максимальна потужність всіх електроприладів, що знаходяться в будинку, які будуть включені в електромережу одночасно. Насправді це рідкісне явище. Тому враховуйте, які прилади можна вимикати, а які замість них увімкнути. Це допоможе заощадити на ціні генератора та паливі. Адже генератор – це прилад на випадок надзвичайної ситуації, а не постійного забезпечення житла електрикою.

ЦІНА ЗАПИТАННЯ

Якщо йдеться про новий бензогенератор, то сьогодні його мінімальна ціна стартує від 6 тисяч гривень. Максимальна вартість, яку нам вдалося знайти на бензогенераторі, становить трохи більше 62 тисяч гривень. Від чого ціна залежить? Від технічних характеристик (насамперед потужності) та бренду. Такі відомі марки, як Karcher, можуть коштувати понад 50 тисяч гривень.

На сайтах безкоштовних оголошень можна знайти пропозиції і нижче 5 тисяч гривень, але там йдеться вже про вживані генератори, що були у використанні.