Два куми-волонтери Володимир Мусур і Роман Боринець із Брошнів-Осади, що на Івано-Франківщині, займаються створенням дронів. Чоловіки вже працюють над третім своїм творінням – апаратом, який доправлятиме міни прямо на позиції російських окупантів.
Раніше волонтери розробили і відправили на фронт дрон «Примара», який використовувався для підвозу боєкомплектів. Потім - дрон, який може евакуювати поранених з поля бою. Тепер настала черга для дрона-сапера.
- Це була наша перша ідея: наземний дрон-сапер. Але почали ми з кумом з дрону для підвозу боєкомплектів. Потім був евакуаційний дрон. І зрештою таки вирішили повернутись до мінування. Щось схоже я побачив у москалів, таку маленьку тачаночку. І думаю: а чого би нам не зробити? Вже основу з кумом ми маємо, вже знаємо, як воно працює, як керується і так далі, - розповідає Володимир Мусур. - Так і почалась робота над дроном-сапером. Перший варіант був на гіроскутерних колесах і гіроскутерних контролерах – не зайшли вони. Заслабкі. У другому варіанті ми поставили контролери більш надійні, і на даний момент він вже працює. Один дрон вже поїхав на поле бою.
Навчитись керувати таким дроном не складно.
- Будь-яка людина бере пульт і керує. Це як машинка на радіокеруванні – вперед, назад, вправо і вліво. І одна кнопочка для скидання міни. Більше нічого там немає, - пояснює Володимир Мусур.
- Ми загружаємо в нього протитанкову міну МТ-62. Запускаємо коптер над собою і супроводжуємо його на орківську позицію. Тобто навіть зум там є, і можна все детально розгледіти. До кілометра він може його супроводити візуально. Скерував, міну скинув і вернувся назад. Загрузили другу міну, знову поїхав. Отаким чином. Така ідея у нас, - говорить Володимир Мусур.
Працює дрон на акумуляторі. Тримається заряд приблизно 2 години. Дрон-сапер здатен перевозити ще й досить велику вагу. Під час випробовувань на нього сідала 120-кілограмова людина - і він їхав. Проте, як зазначають розробники, це не є його головною перевагою, адже головне завдання такого дрона не перевезення великих вантажів, він повинен доставляти вибухові пристрої на ворожі позиції і завдавати ворогу максимальних втрат.
- Міна важить 10 кілограм, він з нею вільно їде. Гору під кутом у 36 градусів долає без проблем. Корчами, хащами, полем – він всюди проїде, - каже наш співрозмовник.
Перші дрони у ціні доходили до 60 тисяч гривень. Однак там були проблеми з контролерами. Тому їх доводилось міняти на кращі. На даний момент вартість такого дрона-сапера розробники оцінюють в 70 тисяч гривень.