24 листопада
Завантажити ще

Кадри для деокупації: хто відновлюватиме схід України та Крим

Кадри для деокупації: хто відновлюватиме схід України та Крим
Фото: REUTERS

Найоптимістичніше з усіх українських міністерств – з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України – з лютого цього року формує кадровий резерв для роботи після деокупації цих територій. Насамперед йдеться про Крим, решта регіонів, мабуть, йтиме второваною кримською доріжкою.

Спочатку патріот, потім фахівець?

Безумовно, всі українські землі будуть деокуповані. І поки ми важко уявляємо собі, як воно буде під час деокупації і після нього, реінтеграційне відомство вже пропонує план дій на «після», залишивши пункт «під час» Збройним силам України. За словами міністра Ірини Верещук, необхідні сотні та тисячі людей, які працюватимуть у сфері управління (і не лише) звільненими територіями. Насамперед, йдеться про державних службовців, а також про вчителів та медиків.

- До кадрового резерву Криму увійдуть патріоти та фахівці, - заявила Верещук на самому початку формування резерву. – Маючи досвід деокупованих Харківщини та Херсонщини, ми готуємо кадри заздалегідь.

Залишимо на розсуд міністра та водночас віце-прем'єр-міністра не зовсім коректний факт порівняння дев'ятирічної окупації з піврічною – все-таки вони різняться і суттєво.

Сміємо нагадати лише про те, що у 2014 році на патріотичній хвилі Майдану, що переміг, міністерські портфелі та посади роздавали, насамперед, патріотам та активним громадським діячам, і лише в другу – фахівцям. Не всі нові міністри виявилися як справжніми патріотами, так і дійсними фахівцями. Були скандали, викриття та відхід активістів у політичний захід сонця, фахівці ж протрималися найдовше. Це просто факт для осмислення та чіткішого трактування поняття «патріот».

Рибки у каламутній воді

У квітні відомство підготувало вже цілу Стратегію деокупації та реінтеграції АР Крим та міста Севастополя, яку затвердив Кабінет Міністрів України. Усі 127 пунктів цієї Стратегії прописані з урахуванням військового стану та звільнення півострова найближчим часом.

Отже, удосконалений план реінтеграції та окупації півострова стосується таких сфер як: захист прав українців, чиї права були порушені через збройну агресію, соціальну та гуманітарну політику, міжнародне співробітництво, економічну політику, оборонну складову тощо. Розпочалася розробка законопроекту «Про правовий режим на деокупованих територіях» та формування резерву співробітників для комплектування судових, правоохоронних та державних органів для створення військової адміністрації в АР Крим.

- Ці громадяни мають забезпечити не лише відродження державного управління, а й відновлення справедливості. У нас є чіткий план дій, за кожним пунктом закріплені відповідальні виконавці, - наголосила міністр Верещук.

Можна тільки гаряче вітати ці ініціативи, але радість затьмарюється останніми новинами із цілком вільного Києва та інших міст, де за руку ловлять суддів, чиновників та інших державних чоловіків, які одержують у вигляді хабарів бюджет невеликої африканської країни. Страшно подумати, що може розпочатися в деокупованих регіонах, де якийсь час – від, власне, деокупації до появи сталого управління та контролю – зберігатиметься «каламутний час», яким не минеться скористатися нечисті на руку співгромадяни. Не хочеться в це вірити, але будемо реалістами: «Половити рибку в каламутній воді» захочеться багатьом, і учасникам кадрового резерву теж.

Що робити? На це питання добре було б почути відповідь Міністерства реінтеграції. Сподіватимемося, що кадровий резерв для роботи для роботи на деокупованих територіях проходитиме дрібне сито перевірок та фільтрацій.

Пріоритет – ветеранам та ВПО

У травні механізм формування резерву працівників для роботи на деокупованих територіях (у вигляді експериментального проекту) нарешті було розроблено та частково озвучено.

Усі бажаючі працювати на деокупованих територіях повинні спочатку заповнити електронну анкету. Потім Національне агентство з питань держслужби розгляне анкети та перевірить професійну підготовку кандидатів.

– Пріоритетне право призначення на посади матимуть ветерани війни, внутрішньо переміщені особи, а також ті, хто раніше обіймав ці посади, та особи, які мають досвід роботи з інтеграції тимчасово окупованих територій, – повідомили у відомстві. – Крім того, буде проведено професійне навчання зарахованих до резерву.

Для Криму також до списку претендентів на управлінські посади додали ще й представники корінних народів.

На думку міністерства, «такий принцип формування резерву дасть можливість у найкоротші терміни після звільнення відновити роботу державних органів на деокупованих територіях та забезпечити їхню прискорену реінтеграцію.

На жаль, ми не знайшли пункту, за яким до кадрового резерву можуть записатися жителі окупованих територій, які за роки окупації зберегли проукраїнську позицію. Адже і в Криму, і в ОРДЛО, і в окремих районах Запорізької та Херсонської областей залишилися люди, які весь цей час працювали у віддаленому форматі в українських організаціях, сплачували податки в український бюджет, які донатили на ЗСУ, і не сприймали жодної зміни «громадянства», що нехай навіть і вимушено взяли російські паспорти. Ця категорія громадян, яка зберегла в собі Україну в найважчих умовах окупації, під загрозою викриття, в'язниці та вбивства могла б зробити свій неоціненний внесок, поділившись досвідом та знаннями. І є певність, що будь-яку перевірку на благонадійність вони пройдуть легко.

Вчити та лікувати

Окремих слів заслужив кадровий резерв у частині медиків та вчителів. Частину територій, де вони працюватимуть, окуповано з 2014 року, системи освіти та охорони здоров'я там працюють ще за радянськими стандартами, нав'язаними окупантами. Вчителі виступають у ролі пропагандистів та агітаторів, лікарі продовжують виписувати ліки нечитаним почерком на папірцях, а пацієнти займатимуть чергу до реєстратури поліклініки з 7 години ранку. Оскільки цифровізація України йде величезними кроками, деокупованим територіям доведеться наздоганяти державу, до того ж максимально швидко.

Поки ж відпрацьовується механізм запуску «електронної охорони здоров'я» у деокупації, є можливість підлатати дірки та заповнити прогалини у системах, що працюють у сфері охорони здоров'я. А там є, з чим працювати – KP.UA неодноразово розповідала про проблеми, з якими стикаються українські пацієнти.

Що ж до вчителів, то в кадровому резерві «Гвардія вчителів» є місця для професійних та високо мотивованих людей. Що мається на увазі у цьому випадку під високою мотивацією – не зовсім ясно. Але відновлювати навчальний процес за українськими стандартами освіти, безперечно, необхідно. Діти в Криму, Донецьку та Луганську, які пішли до школи у 2014 році, ось-ось закінчать як мінімум базову загальну освіту – і це буде покоління, виховане у дусі «російської весни» та найжорстокішого мілітаризму, який у РФ замінив собою поняття «патріотизм» ». Діти, що народилися на початку окупації, вже навчаються в початкових класах – шанс повернути їх у лоно української державності ще є.

Втім, незважаючи на те, що кадровий резерв формують уже кілька місяців, записатися до нього наразі немає можливості. Що ж, зачекаємо, як і саму деокупацію.