Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Авторки коміксу «Блекаут»: Нам важливо показати світові реальність про війну в Україні

Авторки коміксу «Блекаут»: Нам важливо показати світові реальність про війну в Україні
Фото: Ілюстрація до книги «Блекаут»

За минулу осінь та зиму українці добре вивчили слово «блекаут». Російські обстріли енергетичних об’єктів призвели до того, що нам довелось вчитися жити без світла, але це не зламало нас. 

І цілком очікувано, що історія про те, як українці вистояли і пережили чи не найважчу зиму, мала б бути написана чи екранізована.

Цієї весни у видавництві Yakaboo Publishing виходить документальний комікс «Блекаут». Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України». Планується англійська та українська версії книги.

Головне - не герої, а події

Авторками книги є українські ілюстраторки і співзасновниці київської візуальної студії "Сері/граф" Аня Іваненко і Женя Полосіна. KP.UA поспілкувалась із Женею і дізналась деталі комікса-хроніки про життя українців в умовах відсутності світла.

- У нас не було завдання передати читачам якісь сформульовані тези чи сенси. «Блекаут» - це книжка-хроніка, артефакт зі спогадами про певний час. Якщо говорити про україномовну версію - то це про нехай суб'єктивну, але архівацію цього періоду, - каже Женя Полосіна. 

З перших днів повномасштабного вторгнення ілюстраторки документують те, що бачать. Фіксують свій побут, замальовують почуте від друзів і знайомих. І зрештою історії, свідками яких вони стали, вилились в комікс.

Втім, в цьому графічному романі немає головних героїв. Адже найголовніше – події, які були реальністю мільйонів людей. 

- Є наскрізна історія, яка зображає нас двох в коридорі під час масованих ракетних ударів. Це певний відлік часу та кількості ракет і одночасно підводки до частин книги. Інші сторінки - це факти-спостереження, особистий досвід та рефлексії на події. Ми розповідаємо про побут під час відключень світла, походи до лікаря з ліхтариком, про те, як люди зігрівають замерзаючих тварин чи пристосовуються до темряви з новими «гаджетами», - розповідає Женя. 

В книзі, зокрема, будуть історії про те, як зігрівали рослини в теплицях Ботанічного саду ім. Фоміна в Києві, про краматорський акваріум та ялинку в харківському метро. 

Англомовна версія книги вийде першою, вже у квітні, адже у неї особлива роль: розповісти жителям інших країн про те, що довелось пережити українцям минулої зими.

- Щодо англомовної книжки - нам важливо розповісти про те, як люди пережили відключення світла. Наскільки досвід цієї зими (навіть у Києві, що постраждав від відсутності електроенергії набагато менше, ніж міста, які ближче до бойових дій чи окуповані) відрізняється від досвіду життя в мирних країнах. Ми бачимо, що часто, за кордоном, в людей доволі абстрактне уявлення про те, що відбувається в Україні, - пояснює Женя Полосіна. 

Українська версія вийде наприкінці травня. 

Анна Іваненко (ліворуч) і Женя Полосіна - авторки комікса

Анна Іваненко (ліворуч) і Женя Полосіна - авторки комікса "Блекаут". Фото: Особистий архів

«Сподіваємось, що блекауту в Україні більше не буде»

«Блекаут» було намальовано оперативно – всього за кілька місяців. Власне, книжка про блекаут створювалась під час найтяжчого періоду відключень електропостачання. 

- Ми почали в листопаді, а вже в лютому книга пішла у друк. Це проэкт про швидке документування, про фіксацію, а не про рефлексію з часом, - говорить Женя Полосіна.

Автори бажають, щоб українці більше ніколи не опинились в умовах блекауту. Та відмічають, що свою роботу на тему війни вони обов’язково продовжать. 

- Ми, звісно, сподіваємось, що блекаут, як явище, не матиме продовження в Україні. Якщо ж говорити про нашу роботу з фіксацією досвіду з початку повномаштабного вторгнення, то так, ми малюємо такі комікси з перших днів і плануємо продовжити і надалі, - додала наша співрозмовниця. 

Фото
Фото
20 Квiтня 202318:16

В тему

Аня Іваненко і Женя Полосіна заснували графічну студію «Сері/граф» у 2015 році. Іллюстраторки працювали над оформленням книг: «Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи» (2020 рік), «У міста є Я» (2021 рік), «Котик, Півник, Шафка» (2022 рік). 

Роботи Іваненко та Полосіної були опубліковані в The New Yorker, Deutsche Welle, New Statesman та Financial Times.

«Блекаут» - це їхня перша сумісна книга, де вони виступили не тільки ілюстраторами, а й авторами тексту.

 

Новини по темі: Книги комікси блекаут