7 жовтня
Завантажити ще

Снаряди зі збідненим ураном: неядерна зброя, від якої немає захисту

Снаряди зі збідненим ураном: неядерна зброя, від якої немає захисту
Фото: facebook.com/ukrmilitarypages (ілюстративне)

Повідомлення про те, що Великобританія поставить Україні артилерійські снаряди із сердечниками, зробленими зі збідненого урану, викликала справжню істерію в Росії. У Кремлі заявили, що оцінять використання таких боєприпасів в Україні як "брудну бомбу".

Володимир Путін сказав у вівторок, що Росія змушена буде відреагувати, якщо Великобританія розпочне постачання Києву боєприпасів із наконечниками зі збідненого урану, призначених для танків Challenger-2. "Росія змушена буде реагувати, маючи на увазі, що колективний Захід починає застосовувати вже зброю з ядерним компонентом", - сказав Путін.

Хоча це відверта маніпуляція, і снаряди зі збідненим ураном не мають жодного відношення до ядерної зброї.

Снаряд зі збідненим ураном – це штатна зброя у багатьох арміях світу

Сердечник, виготовлений із застосуванням урану, надає снаряду додаткової бронебійності. Фото: sturgeonshouse.ipbhost.com

Сердечник, виготовлений із застосуванням урану, надає снаряду додаткової бронебійності. Фото: sturgeonshouse.ipbhost.com

Збіднений уран – побічний продукт при виробництві збагаченого урану. Він відрізняється високою щільністю та міцністю і завдяки цим якостям використовується як при виробництві броні для військової техніки, так і боєприпасів – переважно сердечників для бронебійних снарядів.

Збіднений уран не має високої радіоактивності, хоча і вважається токсичним та канцерогенним. Боєприпаси зі збідненим ураном застосовувалися під час війн у Перській затоці, а також у Сербії та Косово. Їхнє використання викликало побоювання щодо загрози здоров'ю внаслідок впливу розпорошеного урану. Але під час кількох досліджень достатніх доказів шкідливості речовини знайдено не було.

У резолюції про застосування збідненого урану, ухваленої Генеральною Асамблеєю ООН у 2018 році, сказано з посиланням на дослідження МАГАТЕ, "що радіологічна загроза для населення і навколишнього середовища, створювана в результаті локального забруднення території дрібними частинками збідненого урану, що вивільнялися в результаті застосування, не є значною".

Росіяни злякалися не радіації, а пробивної спроможності снарядів

Як повідомляє BBC, підкаліберні снаряди із сердечниками зі збідненого урану - це не якась екзотична зброя, а штатний боєприпас, який використовують багато армій світу. Такі снаряди складаються з тонкого сердечника, який виготовляють із важких та міцних сплавів із застосуванням вольфраму або збідненого урану, та оболонки, яка, навпаки, має бути легкою.

Сердечник схожий на стрілу з оперенням. Ідея полягає в тому, щоб снаряд розганявся в каналі ствола зброї як звичайний боєприпас, а вже під час польоту, позбавляючись оболонки, але не сильно втрачаючи в масі, перетворювався б на тонку "стрілу", яка не зустрічає великого опору повітря. Такий снаряд може летіти на величезній швидкості і, стикаючись з бронею, виділяти велику кінетичну енергію - основний фактор бронебійного снаряда.

- Такі снаряди мають високу ефективність при поразці сучасних танків і бронетехніки, - повідомила заступник міністра оборони Великобританії баронеса Аннабель Голді.

Підкаліберні снаряди – одні із найефективніших боєприпасів для боротьби з бронетехнікою, їх застосовували ще у Другій світовій війні, ними озброюють усі сучасні танки.

Для гармати L30 танка Challenger-2 розроблено два типи таких боєприпасів – L26A1 та L27A1. Для гармати Rheinmetall Rh-120, якою озброєні німецький Leopard-2 та американський Abrams M1, також розроблені підкаліберні снаряди із урановими осердями.

Подібні снаряди входять до штатного боєкомплекту танків «Челленджер», які нам передає Великобританія. Фото: Graeme Main/commons.wikimedia.org

Подібні снаряди входять до штатного боєкомплекту танків «Челленджер», які нам передає Великобританія. Фото: Graeme Main/commons.wikimedia.org

Від цих снарядів немає захисту

Міністерство оборони Великобританії заявило, що Росія «навмисно поширює дезінформацію» про постачання Україні снарядів зі збідненим ураном. У заяві оборонного відомства наголошується, що цей компонент не має відношення до ядерної зброї.

Отже, зважаючи на все, різку реакцію російського керівництва викликала не так присутність збідненого урану у складі снарядів для британських танків, як те, що вони зможуть більш ефективно вражати російські.

Військовий експерт Олег Жданов підтвердив KP.UA, що ці снаряди не мають жодного відношення до ядерної зброї.

– У них навіть радіаційне тло в півтора рази нижче, ніж у звичайного урану. У ньому немає ізотопу 235, який і дає радіацію. Для бронебійних снарядів вольфрамовий наконечник замінили на осердя зі збідненого урану. Цей снаряд пробиває будь-яку броню. І такі снаряди входять до штатного боєкомплекту танка Challenger-2. Тож британці нам їх і передають. І якщо вистрілити таким снарядом по будь-якому танку – це стовідсоткове його знищення. Плюс при проникненні сердечника через броню танка утворюється пил, який займається і вражає екіпаж танка. Тому росіяни й підняли таку істерику – від цих снарядів немає захисту, – пояснює експерт.